Bilety

Stargard - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Barabuum! - spektakl komediowy, reż. Artur Barciś

  • Stargardzkie Centrum Kultury, Stargard
  • 15.09.2024

Barabuum! - spektakl komediowy, reż. Artur Barciś

Przygotuj się na teatralny rollercoaster, w którym sąsiedzkie relacje przekroczą granicę prywatności. „Barabuum” to pikantna komedia Artura Barcisia, która obnaża...

Zobacz więcej

Stargard to niemal siedemdziesięciotysięczna miejscowość położona nad rzeką Iną, w północno-zachodniej Polsce. Miasto należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Obecnie prężnie rozwija się Stargardzki Park Przemysłowy, w ramach którego działają także firmy o zasięgu globalnym. Nie może tutaj również zabraknąć wydarzeń kulturalnych na możliwie najwyższym poziomie. Stargardzianie i stargardzianki chętnie korzystają z dostępnego repertuaru zaplanowanych eventów, wśród których można znaleźć doskonałe spektakle teatralne, kabarety oraz wybitne koncerty.

Początki historii miasta sięgają już VIII lub IX wieku (wówczas to rozwinęła się osada Osetno, której mieszkańcy przyczynili się do powstania grodu w zakolu Iny). Trudno jednak jednoznacznie ustalić datę nadania praw miejskich (historycy i historyczki wahają się czy był to 1243, czy 1253 rok, gdyż w XVII wieku pożar strawił Miejskie Archiwum – w tym oryginalny akt lokacyjny). Aczkolwiek oficjalnie przyjmowana jest data wcześniejsza, czyli 1243 rok. W połowie XIX wieku nastąpił przełom gospodarczy. Stargard w 1846 roku uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Berlinem, a nieco później z Poznaniem i Koszalinem. Stargard bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej – szkody szacuje się na około 72% całości zabudowań. Najbardziej poszkodowana została zabytkowa część miasta – Stare Miasto spłonęło całkowicie.

Teatr w Stargardzie – spektakle, bilety

Mimo, że Stargard nie dysponuje teatrem – w rozumieniu budynku, to nie można powiedzieć, że teatru tam nie ma wcale. Jest i to jeszcze jaki! Pracownia Teatralna - Teatr Krzywa Scena – bo właśnie o tej inicjatywie mowa – jest grupą teatralną, która działa w SCK (Samorządowym Centrum Kultury) od 2000 roku. Grupa zyskała reputację jako solidny teatr amatorski, zdolny do podejmowania się zarówno klasycznych dzieł, jak i lżejszych repertuarów współczesnych. Zajęcia teatralne, prowadzone przez Pracownię Teatralną, rozwijają wyobraźnię, rozwijają estetyczne poczucie i pomagają w lepszym zrozumieniu literatury. Organizatorzy i organizatorki Teatru Krzywa scena wychodzą z założenia, że w rzeczywistości, każdy ma pragnienie trochę grać i że warto dać sobie szansę i spróbować.

Sale w Stargardzie – repertuar, bilety

W zasadzie można powiedzieć, że większość wydarzeń kulturalnych w Stargardzie organizowanych jest w Stargardzkim Centrum Kultury. Pełni on rolę lokalnego ośrodka kulturalnego, zapewniając dostęp do wielu eventów. Stargardzkie Centrum Kultury powstało w 1983 roku. Początkowo nosiło nazwę Miejski Dom Kultury. Dopiero rok po swoim uruchomieniu przeniosło się do nowej lokalizacji - dawnego budynku aresztu śledczego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 105. Do 1999 roku Stargardzkie Centrum Kultury nie miało własnej sceny widowiskowej, dlatego spektakle odbywały się w salach gościnnych. Dopiero później została oddana do użytku Sala Baletowa oraz Mała Scena. W 2005 roku rozpoczęto modernizację i budowę sali widowiskowej. Pięć lat później Centrum Kultury otrzymało możliwość pokazów filmowych w formacie 3D. W 2013 roku, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, otwarto nową salę, co pozwoliło rozszerzyć repertuar i ofertę Stargardzkiego Centrum Kultury.

Stargardzkie Centrum Kultury pełni rolę organizatora i koordynatora licznych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które odbywają się w mieście. W przestronnych pomieszczeniach odbywają się koncerty muzyczne, spotkania z gwiazdami sceny kabaretowej oraz spektakle z udziałem utalentowanej obsady aktorskiej. Na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury pojawiło się wiele znanych artystów. Koncerty Edyty Geppert, Raz Dwa Trzy, Koncert Wiedeński, a także występy Włodzimierza Korcza, Alicji Majewskiej, czy Macieja Maleńczuka i wielu innych przyciągnęły tłumy widzów i widzek.

Stargardzkie Festiwale

Stargardzkie Centrum Kultury jest organizatorem wielu cyklicznych imprez, takich jak Stargardzki Dzień Dziecka, Ogólnopolskie Warsztaty Piosenki Artystycznej czy Dni Stargardu.

Te ostatnie są zawsze dużym wydarzeniem dla całej społeczności stargardzkiej. Coroczny cykl imprez kulturalno-rozrywkowo-sportowych, organizowany od 1964 roku przez Stargardzkie Centrum Kultury, przyciąga zawsze tłumy. Festiwal trwa trzy dni i odbywa się w weekend poprzedzający 24 czerwca, w dniach przypadających na uroczystość św. Jana Chrzciciela – patrona Stargardu. Dni Stargardu podzielone są na trzy sekcje. Piątek i sobota to dni pełne muzyki, kiedy to w stargardzkim amfiteatrze występują gwiazdy muzyki rozrywkowej zarówno z kraju, jak i ze świata. Towarzyszą im lokalne zespoły muzyczne. Sobota i niedziela to dni poświęcone sportowi. Ponadto sobota i niedziela to dni historyczne pod hasłem „W Krainie Gryfa”. Na terenie trzech parków w Stargardzie – Parku Piastowskim, Parku Popiela i Parku Jagiellońskim, przy Bastei, organizowany jest festyn, który obejmuje pokazy bitew z okresu wojny trzydziestoletniej, rzemiosła, kulturę i stroje z XVII wieku, a także jarmark rękodzieła, rzemiosła i sztuki.

Do innych cyklicznych wydarzeń w Stargardzie należą także: Ogólnopolski Festiwal Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej, Ogólnopolski Festiwal Monodramów „Ewenement” czy Stargardzka Jesień Teatralna.

Koncerty w Stargardzie – repertuar, najlepsze sale, bilety

Najlepsze koncerty to oczywiście te pod chmurką. Dlatego nie zdziwi nikogo fakt, że dużą popularnością w Stargardzie cieszy się amfiteatr położony na stromej skarpie w Parku Chrobrego. Został on zbudowany w latach 1977 –1980 w ramach tzw. czynów społecznych przez mieszkańców i mieszkanki. Widownia może pomieścić 2500 osób.

Niemniejszą sympatią stargardzian i stargardzianek darzony jest też Ośrodek Sportu i Rekreacji, czyli wszechstronny obiekt sportowo-widowiskowy, który został wybudowany w 1988 roku, a następnie rozbudowany w 2000 roku o nową trybunę. Mieści on około 2000 widzów, z czego 1490 miejsc to miejsca siedzące. Posiada on naturalną nawierzchnię – parkiet drewniany o wymiarach 42 na 24 metry, który został zrewitalizowany w 2012 roku. Ośrodek ten umożliwia organizację zawodów w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak: koszykówka, piłka ręczna, siatkówka i halowa piłka nożna, jak również organizację wspaniałych imprez kulturalnych, jak koncerty czy występy kabaretowe.

Kabaret w Stargardzie – repertuar, bilety

Stargard może się pochwalić naprawdę bogatą sceną kabaretową. Systematycznie stargardzkie popołudnia i wieczory są uświetniane przez najlepszych kabareciarzy i komików z całej Polski. Dzięki czemu niejednokrotnie Stargard staje się małopolską stolicą polskiego kabaretu, zapewniając widzom i widzkom pełnię świetnej zabawy i humoru na najwyższym poziomie.

Przygotuj się na niezapomniane artystyczne przeżycia. Bilety na spektakle, koncerty, kabarety i inne wydarzenia w Stargardzie znajdziesz w naszym repertuarze – zarezerwuj już dzisiaj i ciesz się wspaniałymi wydarzeniami kulturalnymi!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.