Blog

Kolacja dla głupca – kultowa komedia w reżyserii Cezarego Żaka

Asia Tarasińska
Zarówno w muzyce, w kinematografii, jak i w teatrze znajdziemy tytuły nieśmiertelne. „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera to zdecydowanie jeden z nich. Każda kolejna realizacja sztuki wnosi coś nowego do zrozumienia zawartych w niej wątków. Aktorzy dodają do tego swoją wyjątkową energię i doświadczenie, aby ożywić postaci scharakteryzowane w scenariuszu. Jak z uwielbianą francuską sztuką poradził sobie Cezary Żak? Zdradzimy Wam kilka szczegółów!

Kolacja dla głupca – kultowa komedia teatralna

Jaka jest Wasza definicja wieczornej rozrywki? Czy jest to oglądanie filmów, spacery z psem, a może spotkania ze znajomymi? Główni bohaterowie spektaklu „Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka podchodzą do rozrywki w nietypowy sposób. Zapraszają do domu różnych znajomych na kolację, aby następnie wybrać największego gamonia wieczoru. Ten bezlitosny konkurs powtarzają bardzo często.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą ekscentrycznej rywalizacji, o której nie mają pojęcia jej uczestnicy, jest francuski wydawca. To człowiek, który odniósł zawodowy sukces, ale w życiu prywatnym zaczyna brakować mu adrenaliny.

Przysłowie „woda sodowa uderzyła komuś do głowy” pasuje do tego bohatera idealnie. Czuje się on lepszy od innych. Swoją wysoką pozycję zaznacza przy każdej możliwej okazji.

Z pozoru wydaje się, że głupcami są osoby zapraszane przez głównych bohaterów do pięknego domu. Ale to naprawdę tylko pozory. Jak to bywa w komediach teatralnych z ważnym przesłaniem w trakcie jednego z wieczorów nastąpi niespodziewany zwrot wydarzeń. Co spowoduje? Być może przyklejanie etykiet i stereotypowe myślenie zejdą na dalszy plan, a odnalezienie tytułowego głupca nie będzie już takie proste.

Kolacja ze znajomymi to częsty motyw współczesnych spektakli komediowych. Gwarantuje on dialogi pełne komicznych złośliwości i niespodziewanych zwrotów akcji. Widzowie Adria-Art przekonali się o tym nieraz, choćby podczas spektaklu „Dobrze się kłamie”.

Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka to spektakl obnażający ludzką głupotę, ale w zabawny sposób. Nic nie jest tutaj oczywiste i czarno-białe. Dobre jedzenie i dobre wino też nie oznacza dla każdego tych samych produktów.

Cezary Żak – reżyser spektaklu

Cezary Żak to znany polski aktor z komediowym talentem. Niewiele osób wie, że miał być nauczycielem francuskiego. Artysta doskonale radzi sobie w podwójnych rolach, co w swojej karierze wielokrotnie udowodnił. W spektaklu „Kolacja dla głupca” aktor wciela się w główną rolę. Odpowiada także za reżyserię przedstawienia.

Prawdziwym aktorskim wyzwaniem była dla niego podwójna rola w uwielbianym serialu „Ranczo”. Cezary Żak wcielił się w braci bliźniaków o skrajnie różnych osobowościach. Aktor zagrał wójta wsi Wilkowyje, który po utracie stanowiska zaczął rozwijać karierę polityczną na wyższych szczeblach. Drugi brat bliźniak postawił na rozwój duchowy. Cezary Żak odtworzył również postać miejscowego proboszcza, a później biskupa. Oglądając sprzeczki wójta i księdza można odnieść wrażenie, że bohaterów grają dwie różne osoby. Aktor otrzymał za pracę w produkcji „Ranczo” Złotą Podkowę za najlepszą rolę męską w serialu komediowym na festiwalu filmowym w Cieszynie.

Cezary Żak często współpracuje z Arturem Barcisiem. Tworzą razem świetny aktorski duet. Widzowie pokochali artystów już w serialu „Miodowe lata”, gdzie wcielali się w tramwajarza i kanalarza, których przyjaźń zdecydowanie można nazwać oryginalną! Karol Krawczyk i Tadeusz Norek przez wielu określani są jako „jeden z najlepszych filmowych duetów w historii polskiej telewizji”. Cezary Żak i Artur Barciś spotkali się również na planie serialu „Ranczo”.

Aktorów można oglądać razem także w teatrze! Widzowie Adria-Art doskonale wiedzą, że Cezary Żak i Artur Barciś zagrali w popularnym spektaklu „Dziwna para”.

Obsada spektaklu – Bartłomiej Topa i Cezary Żak w rolach głównych

Jak już wcześniej wspominaliśmy w głównego bohatera wciela się Cezary Żak. Obok niego na scenie pojawia się Bartłomiej Topa, którego teatralny talent mieliście okazję podziwiać w spektaklu „Dobrze się kłamie”. Na niezwyczajnej kolacji nie zabraknie także Małgorzaty Pieczyńskiej, Agnieszki Więdłochy/ Marty Chodorowskiej oraz Michała Zielińskiego. Kim są postaci odgrywane przez aktorki i aktorów? Kto z nich nieświadomie bierze udział w konkursie na głupca, a kto jest osobą oceniającą?

Kolacja dla głupca – bilety do teatru

W repertuarze wydarzeń teatralnych 2022 i 2023 znajdziecie spektakl „Kolacja dla głupca”. Jesteście ciekawi jak potoczą się losy bohaterów? Jedynym sposobem na poznanie perypetii francuskiego wydawcy i jego znajomych jest spędzenie wieczoru w teatrze na sztuce Francisa Vebera.

Bilety do teatru znajdziecie w zakładce „Teatr”. Do zobaczenia na widowni! Tej kolacji na pewno nie zapomnicie. Cezary Żak wraz z resztą obsady zapewnią Wam odpowiednią dawkę emocji i nietypowej rozrywki.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.