Blog

Roksana Węgiel. Koncerty, nagrody, biografia Roxie

Anna Stankiewicz-Sztybel
Roksana Węgiel wygrała „The Voice Kids” oraz Eurowizję dla dzieci. Jest też laureatką nagrody MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Roxie ma dopiero 16 lat, a już podbiła serca fanów podczas koncertów w Polsce i poza jej granicami.

Mimo młodego wieku Roksana Węgiel, posługująca się też pseudonimem Roxie, jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek młodego pokolenia. Jej utwór „Anyone I Want To Be” na YouTube ma obecnie 36 mln odtworzeń. Ale jej popularność nie jest tylko wirtualna – bilety na koncerty Roksany Węgiel także rozchodzą się w mgnieniu oka! Poznajcie jej historię.

alt text

Roksana Węgiel i disco polo

Historia Roksany Węgiel rozpoczęła się w Jaśle – tej samej miejscowości, w której urodzili się Michał Szpak i Ralph Kaminski. To tam artystka przyszła na świat i uczęszczała do Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu.

Już w wieku 8 lat Roxie wiedziała, że muzyka będzie odgrywać w jej życiu ważną rolę.

Pierwsze próby wokalne Roksany Wegiel można było usłyszeć w kościele. Należała do parafialnej scholi. Później tańczyła w hiphopowej grupie tanecznej R-Revolution. Zagrała też w teledysku do discopolowej piosenki „Mam obsesję”.

Roxie Węgiel w „The Voice Kids”

Kariera Roksany Węgiel nabrała tempa, gdy wzięła udział w programie „The Voice Kids” w TVP. W trakcie przesłuchań „w ciemno“, w których jurorzy nie widzą artysty występującego na scenie, a jedynie słyszą wykonywany przez niego utwór, zachwyciła wszystkie osoby znajdujące się w studiu.

Wspólnie z trenerką wybraną podczas przesłuchań – Edytą Górniak – doszła do finału programu. W ostatnim odcinku wykonała takie utwory jak: „Purple Rain”, „To nie ja” i „Żyj”. To one zapewniły jej zwycięstwo. W ramach nagrody podpisała kontrakt płytowy z Universal Music Polska. Chwilę później w sieci ukazał się jej teledysk do piosenki „Żyj”. W 2018 roku Roksana Węgiel wydała drugi singiel –„Obiecuję”.

Zwycięstwo na Eurowizji

Kolejnym sukcesem Roksany Węgiel był występ w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku w 2018 roku. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci 20 krajów, w tym m.in. Rosji, Ukrainy, Armenii, Francji, Australii czy Gruzji. Tego dnia Polka wystąpiła w konkursie jako ostatnia. Roksana zaprezentowała piosenkę „Anyone I Want To Be”.

W głosowaniu jurorów Polska zajęła 3. miejsce i zdobyła 79 punktów. Australia – 148, a Malta 138. Widzowie jednak zdecydowali, że to właśnie Roksana była najlepsza. W rezultacie młoda Polka wygrała Eurowizję, zdobywając w sumie 215 punktów. Warto dodać, że wcześniej Polska uczestniczyła już w konkursie Eurowizji, ale nigdy nie odniosła zwycięstwa. Najwyższe, 8. miejsce zdobyła w 2017 roku.

Własna marka „Roxie”

Z roku na rok kariera muzyczna Roksany Węgiel nabiera tempa. Pomimo wielu obowiązków związanych z nauką (w końcu piosenkarka wciąż uczy się w szkole!) i ukochaną muzyką Roxie znalazła czas na realizację kolejnego marzenia. W 2018 roku zaprezentowała swoją kolekcję ubrań, którą stworzyła wspólnie z marką Reporter Young.

alt text

W tym samym roku światło dzienne ujrzał także singiel „Zatrzymać chwilę”, który Roksana Węgiel wykonała wspólnie z Edytą Górniak. Utwór powstał na potrzeby filmu „Hotel Transylwania”.

Fryderyki dla Roksany

Początek 2019 roku przyniósł Roksanie Węgiel nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego w kategorii fonograficzny debiut roku. Artystka wróciła także na scenę „The Voice Kids”, w którym gościnnie wykonała swój najpopularniejszy utwór.

Miesiąc później Roksana Węgiel dała koncert na gali Bestsellery Empiku, podczas którego zaśpiewała m.in. utwór „Żyj” i otrzymała nagrodę w postaci złotej płyty za sprzedaż albumu w ponad 15 tys. egzemplarzy.

W 2019 roku Roksana Węgiel ponownie wystąpiła na gali Empiku. Wtedy już jej debiutancka płyta zyskała status platynowej.

Roxie z singlem „Lay Low”

Równie dużą popularnością cieszy się utwór „Lay Low”, którego premiera odbyła się krótko po powrocie z Eurowizji. Chwytliwa, popowa piosenka, w której głos Roxie brzmi niezwykle mocno i dojrzale, dzisiaj ma już blisko 14 mln wyświetleń na YouTube. Za produkcję singla był odpowiedzialny australijski producent Steve Manovski, który ma na koncie hity dla takich gwiazd jak Sigala, Ella Eyre czy Hardwell.

W tym samym czasie Roksana Węgiel została ambasadorką młodzieżowej marki St.Right oraz wystąpiła w reklamie Play. Roksana Węgiel jako ambasadorka Eurowizji

Sukces na Eurowizji zaowocował wytypowaniem Roksany Węgiel na prowadzącą Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku. Artystka została również ambasadorką Eurowizji Junior 2019.

Roksana Węgiel – koncerty

Po wielu sukcesach Roksana Węgiel wyruszyła w „The X Tour Roxie” – trasę koncertową po Polsce. Artystka odwiedziła m.in. Kraków, Opole, Wrocław, Warszawę czy Gdańsk.

W trakcie koncertów Roxie najwierniejsi fani mogli przebywać w strefie backstage przez cały dzień, brać udział w próbie, a także nagrać unikalny filmik na TikToka z Roksaną Węgiel!

„Tajemnice” z Pawbeatsem

W 2020 roku jedna z najpiękniejszych baśni – „Tajemniczy ogród” – ponownie trafiła na ekrany kin. Fani po raz kolejny mogli obejrzeć historię uroczej Mary, która pojawia się w posiadłości swojego wujka i nawiązała w niej przyjaźń z dwoma chłopcami – zafascynowanym przyrodą Dickiem i niepełnosprawnym Colinem.

Roksana Węgiel wspólnie z bydgoskim muzykiem Pawbeatsem stworzyli klip o tym samym tytule, który promował film. Delikatne, dziewczęce, wzruszające wideo, inne niż dotychczasowe klipy Roxie, pokazało po raz kolejny jej niesamowity talent wokalny i aktorski.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.