Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w miejscowości Kowal. Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Niestety nie udało mu się ukończyć „łódzkiej filmówki”. Ukończył za to studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Był rok 1964. Aktor bardzo szybko wszedł do zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
„Wielki Szu” polskiego kina
W jego bogatej filmografii można znaleźć takie tytuły jak: „Pierwszy dzień wolności”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem”, „Noce i dnie”, „Wielki Szu”, „Bal na dworcu w Koluszkach”, „Sztos”, „Pokaż kotku, co masz w środku” oraz „Pan T.”.
Jan Nowicki w swojej artystycznej karierze współpracował z wieloma znanymi twórcami – Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Konradem Swiniarskim, Zygmuntem Hübnerem, Krzysztofem Zanussim, Wojciechem Jerzym Hasem czy Olafem Lubaszenko.
W jednym z wywiadów powiedział otwarcie „Jestem aktorem z przypadku i zamiłowania. Ten zawód wybrał mnie nie ja jego”. W licznych artykułach, recenzjach i krótkich biografiach określano go w ten sposób:
„aktor niepokorny, wyrazisty, pełen wewnętrznych sprzeczności, artystycznych buntów i zwrotów, niezwykle silna, niezależna osobowość”.
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie uczestniczył w spotkaniach „Przywrócone Arcydzieła”, gdzie prezentowano najważniejsze filmy, w których zagrał.
Jan Nowicki napisał kilka książek. Do najpopularniejszych tytułów można zaliczyć publikacje „Między niebem a ziemią” oraz „Dwaj Panowie”, poprzez którą chciał poradzić sobie ze śmiercią Piotra Skrzyneckiego – artysty związanego z Piwnicą pod Baranami.
W 2017 roku Jan Nowicki wystąpił w krótkometrażowym filmie Michała Tylki „Fanatyk” obok Piotra Cyrwusa. Produkcja powstała na podstawie słynnej copypasty „Mój stary to fanatyk wędkarstwa” Malcolma XD. Aktor zagrał wędkarza Bogdana, który miał przechowywać łódkę zakupioną na spółkę przez kilku mężczyzn. To właśnie on miał przyczepkę i miejsce na posesji.
W ostatnim czasie zmagał się z problemami zdrowotnymi.
Jan Nowicki był człowiekiem szczerym, niepokornym, charyzmatycznym. Śmiało wypowiadał się na tematy, które inni uważali za sfery tabu. Ludzie kultury oraz widzowie długo będą pamiętać Jana Nowickiego – jego postać i twórczość.
Komentarze