Blog

Wokalistki Varius Manx – klucz do sukcesu zespołu?

Artur Eichhorst
Varius Manx to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów, obecny na polskiej scenie muzycznej od wielu lat. W ciągu trzech dekad swojego istnienie grupa kilkukrotnie zmieniała wokalistki. Grała z nimi Anita Lipnicka, Kasia Stankiewicz i inne zdolne artystki. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za niekwestionowany sukces zespołu.

Początki Varius Manx sięgają 1989 roku, kiedy to w Łodzi Robert Janson oraz bracia Michał i Paweł Marciniakowie postanowili założyć nowy zespół. I chociaż grupa ma trzech ojców, to z czasem jej wizytówką stały się utalentowane i charyzmatyczne wokalistki.

Anita Lipnicka – krok milowy Varius Manx

Pierwsza wokalistka dołączyła do zespołu dopiero po czterech latach od jego powstania. Grupa miała już na swoim koncie dwa albumy i szykowała się do produkcji kolejnego. Anita Lipnicka, bo o niej mowa, śpiewała w Varius Manx w latach 1993-1995 i nagrała z grupą dwie płyty studyjne, „Emu” i „Elf”. Następnie wokalistka z powodzeniem postawiła na solową karierę. Pojawienie się wokalistki (i autorki tekstów w jednym) okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ właśnie wtedy zespół Varius Manx zdobył szeroką popularność. Wystarczy wspomnieć o tym, że album „Emu” uzyskał status czterokrotnie platynowej płyty, a „Elf” jeszcze pobił ten rekord i pokrył się platyną pięciokrotnie! Wielkim hitem tego rozdziału historii Varius Manx jest nagrodzony Fryderykiem w dwóch kategoriach (piosenka roku i teledysk roku) utwór „Zanim zrozumiesz”.

Do dzisiaj ogromną popularnością cieszy się również trzeci singiel z płyty „Emu”, czyli „Piosenka księżycowa”, napisana przez Lipnicką dla swojego pierwszego chłopaka. Nic dziwnego, że utwór zawiera w sobie ogromny ładunek emocjonalny.

O nieśmiertelności tego przeboju niech świadczy najlepiej fakt, że w 2019 roku we współpracy z Kubą Karasiem Lipnicka nagrała nową, bardzo energetyczną wersję hitu. „Piosenka księżycowa” towarzyszyła zakochanym w latach 90. i wygląda na to, że będzie towarzyszyć również współczesnej młodzieży.

Innym ważnym przebojem Varius Manx i Anity Lipnickiej jest „Pocałuj noc”. Piosenka zyskała dużą popularność, w czym z pewnością pomogło wykorzystanie jej w filmie „Młode wilki” w reżyserii Jarosława Żamojdy.

Varius Manx i Kasia Stankiewicz – drugi raz w tej samej rzece

Anitę Lipnicką zastąpiła zwyciężczyni „Szansy na sukces”, 18-letnia wówczas Katarzyna Stankiewicz. Piosenkarka współpracowała z Varius Manx między 1996 a 2000 rokiem, następnie zatoczyła koło i w 2015 roku ponownie została wokalistką zespołu. Efektem powrotu Stankiewicz jest album „Ent”.

Z Kasią Stankiewicz Varius Manx nagrał przed laty swój wielki hit „Orła cień”. Piosenka stała się niekwestionowanym przebojem, być może jednym z największych w historii polskiej muzyki. Po 25 latach od nagrania utwór nadal często gości na antenach różnych radiostacji. „Orła cień” jest już piosenką kultową, którą potrafią zanucić niemal wszyscy Polacy w każdym wieku.

Inną popularną piosenką Varius Manx i Kasi Stankiewicz są nastrojowe „Ruchome piaski”.

Utwór pochodzi z 1997 roku i został wykorzystany w filmie sensacyjnym „Nocne graffitti”, a po latach również w serialu „Teraz albo nigdy!”.

Powrót Kasi Stankiewicz do Varius Manx wiąże się ściśle z 25-leciem zespołu. Był to huczny jubileusz z ogólnopolską trasą koncertową. Teraz Stankiewicz z grupą świętowuje 30. urodziny. Jubileuszowe koncerty Varius Manx odbędą się w Katowicach, Częstochowie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim.

Dekada Moniki Kuszyńskiej

Zarówno Kasia Stankiewicz, jak i Robert Janson jeszcze w trakcie swojej współpracy w ramach Varius Manx zajmowali się twórczością solową. W 1999 roku wokalistka nagrała płytę, którą zatytułowała po prostu swoim imieniem i nazwiskiem. W kolejnym roku Stankiewicz całkowicie postawiła na solową karierę, a wtedy w zespole jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska, śpiewająca wcześniej w grupie Farenheit. Zmiana zespołu zdecydowanie okazała się korzystna dla kariery piosenkarki. W wyniku współpracy Kuszyńskiej z Varius Manx narodziły się trzy albumy: „Eta”, „Eno” i „Emi”.

Monika Kuszyńska współpracowała z Varius Manx całą dekadę, czyli aż jedną trzecią historii zespołu. Po 2010 roku piosenkarka postanowiła skupić się na karierze solowej, której prawdopodobnie najważniejszym momentem był udział z piosenką „In the Name of Love” w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

Lari Lu i Edi Ann

Kto kryje się pod pseudonimami Lari Lu i Edi Ann? To odpowiednio: Anna Józefina Lubieniecka i Edyta Kuczyńska, czyli ostatnie głosy Varius Manx przed powrotem Kasi Stankiewicz. Łącznie obie te piosenkarki pracowały z grupą pięć lat.

Lubieniecka była czwartą z kolei wokalistką Varius Manx. Artystka już przed dołączeniem do zespołu mogła pochwalić się całkiem sporym dorobkiem.

Anna miała już na swoim koncie występy w Teatrze Buffo Janusza Józefowicza, w „Szansie na sukces” oraz na Festiwalu w Opolu. Współpracowała także z Piotrem Rubikiem. Varius Manx z Lubieniecką nagrali razem jedną płytę: „Eli” z 2011 roku. Z kolei w czasie współpracy z Kuczyńską zespół wypuścił kilka singli („Wierzę w miłość”, „Cudowne dni”, „Spokój”). Koncerty na jubileusz

Po przerwie wymuszonej pandemią Varius Manx wraca do koncertowania. Ostatni koncert w Krakowie pokazał, że zespół jest w znakomitej formie i nie zawiedzie fanów w trakcie kolejnych wydarzeń. Szczegóły trasy koncertowej z okazji 30-lecia Varius Manx znajdziecie TUTAJ.

Komentarze

Gonzalo
Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może ogłosić upadłość konsumencka? I always used to study article in news papers but now as I am a user of net thus from now I am using net for posts, thanks to web. Jakie odsetki w upadłości?
Aga
Boski Koncert - lata 90 😍 cudowny

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.