Blog

Piosenki Osieckiej i Młynarskiego – dlaczego wciąż nas zachwycają?

Joanna Tarasińska
Człowiek lubi wracać z sentymentem do rzeczy, które dobrze zna. Do rzeczy, które budzą emocje i piękne wspomnienia. Do takiej niesamowitej rzeczywistości od wielu lat zabierają nas piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Dlaczego wciąż nas zachwycają? Gdzie możemy usłyszeć najpiękniejsze wykonania ich utworów w 2022?

Do świata przeszłości często przenosi go muzyka. Muzyka to nie tylko porywające dźwięki, ale też słowa

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka to jedna z najpopularniejszych polskich poetek i pisarek XX wieku. Była również dziennikarką i reżyserką. Jednak w pamięci wielu osób zapisała się jako autorka wielu znanych i lubianych tekstów piosenek. „Małgośka”, „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Niech żyje bal”, „Nie żałuję”, „Okularnicy” czy „Grajmy Panu”, to zaledwie kilka popularniejszych tytułów. Macie swój ulubiony tekst? My nigdy nie możemy się oprzeć, by nie zaśpiewać „Małgośki”. To hit, który pojawia się na wielu spotkaniach rodzinnych czy w gronie znajomych.

Obok jej nazwiska trzeba dopisać popularnych wykonawców muzycznych. Piosenki napisane przez Osiecką znalazły się w repertuarze Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego czy Skaldów.

Jej teksty śpiewali nie tylko artyści estradowi. Piosenki Osieckiej znalazły także dla siebie miejsce w filmach i serialach. Kto z nas nie kojarzy kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”? Lub filmów „Noce i dnie” oraz „Małżeństwo z rozsądku”? To były prawdziwe ekranowe hity XX wieku.

Wojciech Młynarski – mistrz kabaretu literackiego

Wojciech Młynarski to autor ponad 2000 tekstów piosenek. Ta liczba przyprawia o zawrót głowy! Oprócz tego był artystą kabaretowym, scenarzystą, reżyserem i tłumaczem. Jan Kłossowicz, krytyk i historyk teatru, określił go jako jednego z najwybitniejszych twórców w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce.

Co ciekawe często sam wykonywał swoje piosenki. Jednak prawdziwy rozgłos zyskiwały, kiedy śpiewały je sławy polskiej sceny muzycznej. Jego utwory wykonywali: Anna German, Kalina Jędrusik, Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha. To wspaniali artyści!

„Jesteśmy na wczasach”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Po prostu wyjedź w Bieszczady”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem” czy „Anno tańcząca” to teksty, których nigdy się nie zapomina. Każdy z nas potrafi zanucić choćby kilka wersów.

Przybora i Kofta

To kolejne nazwiska autorów tekstów, które będą obecne podczas koncertu współorganizowanego przez Adria-Art. Jeremi Przybora był współtwórcą telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów. Z Jerzym Wassowskim napisał piosenkę otwierającą ten kabaret – „Kuplety Starszych Panów”.

Natomiast Jonasz Kofta jest autorem takich utworów jak: „Do łezki łezka”, „Pamiętajcie o ogrodach” czy „Z Tobą chcę oglądać świat” wykonywanego przez Zbigniewa Wodeckiego. Kofta był również satyrykiem, dramaturgiem i malarzem. Nawet jedną piosenkę zadedykował polskiemu rysownikowi – „Wiersz dla malarza Dudy Gracza”.

Koncerty z piosenkami Osieckiej w 2022

Koncerty pod tytułem „Piosenki to…? - koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta…” odbędą się w wielu miastach w 2022 roku. Wpływ na odbiór utworów płynących wprost ze sceny tworzy sposób wprowadzenia nas w świat muzyki. Kto poprowadzi koncerty „Piosenki to…”? Nie kto inny jak Andrzej Poniedzielski! To kolejna niesamowita postać o specyficznym poczuciu humoru. Sam jest autorem wielu tekstów, które w swoim muzycznym repertuarze mieli choćby Grzegorz Turnau czy Edyta Geppert.

Nad piosenkami Osieckiej i Młynarskiego postanowił pochylić się również zespół Raz Dwa Trzy. W 2022 grupa rusza w trasę koncertową zatytułowaną „Człowiek czasem serce otworzy”. To podróż po utworach Osieckiej i Młynarskiego w przejmującej historii o miłości.

Sami przekonajcie się, dlaczego piosenki Osieckiej i Młynarskiego wciąż nas zachwycają. To ponadczasowe przesłania. A dla Was – czym są piosenki? Macie swoją definicję?

Na naszej stronie internetowej znajdziecie bilety na koncerty w 2022 roku!

Bilety

02.06.2024
19:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - sala koncertowa Katowice

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.