Blog

RALPH KAMINSKI – (WSPÓŁ)PRACOWNIK ROKU

Sabina Sikorska
Do prostego równania „muzyka + tekst = piosenka” Ralph Kaminski wydaje się zawsze dorzucać szczyptę magii. Czegoś, co sprawia, że jego twórczość może towarzyszyć słuchaczom w każdym momencie życia – zarówno w chwilach szczęścia, jak i smutku.

To dzięki utworom Kaminskiego nadchodzący Płock Romantyków będzie słodko-gorzkim symbolicznym zakończeniem okresu pandemii.

Z początku Ralph Kaminski był znany z utworów solowych, jednak ostatnie dwa lata jego kariery obfitują we współpracę z innymi polskimi artystami. Przyjrzyjmy i przysłuchajmy się dziś efektom jego kolaboracji.

alt text

Ralph Kaminski – featy

Inspirację do swoich utworów Ralph Kaminski czerpie w dużej mierze z osobistych przeżyć. Często poprzez muzykę dzieli się z odbiorcami swoją historią. Dobrym przykładem jest chociażby piosenka „Klub D” z płyty „Młodość”, w której śpiewa o doświadczeniu depresji.

Wydawałoby się, że ta intymność może zniknąć w przypadku współpracy z innymi artystami – jest jednak dokładnie na odwrót. Poprzez połączenie sił z innymi artystami powstaje nowa jakość, a powstające w ten sposób piosenki równie – a może i mocniej – chwytają za serce.

Pierwszą współpracą Ralpha była piosenka „Lights” nagrana z producentem muzycznym MaJLo w 2015 roku.

Co ciekawe Kaminski śpiewa w niej po angielsku – śmiało może konkurować pod tym względem z chwalonym za świetną wymowę Dawidem Podsiadło. Na przestrzeni lat Ralph współpracował m.in. z Patrick the Pan, Holakiem oraz Darią Zawiałow i schafterem, których utwór „Czy ty słyszysz mnie?” stał się hitem. Dziś prześledzimy kilka najświeższych współprac Ralpha.

Ralph i Natalia Szroeder

Na YouTube pod wideo z piosenką „Przypływy” Ralpha Kaminskiego i Natalii Szroeder można przeczytać

„Nie rozumiem tej piosenki. To oznacza, że jest to wybitna poezja!”.

Opinię wydaje się podzielać aż 1,2 tysiące osób – tyle polubień uzyskał ten komentarz.

Jak pisze sama Natalia Szroeder, tekst do utworu, a raczej właśnie wiersz, napisał jej tata pod wpływem wzruszenia linią melodyczną, którą mu wysłała.

Jedno jest pewne, wzruszają się przy piosence nie tylko jej twórcy, ale przede wszystkim liczni słuchacze. Lista piosenek na koncert Płock Romantyków nie jest jeszcze znana, więc fani tego kawałka mogą nadal trzymać kciuki, za jego pojawienie się podczas wydarzenia.

Kaminski i Quebo

Współpraca Ralpha Kaminskiego i Quebonafide mogła nieco zaskoczyć odbiorców, przyzwyczajonych do eterycznej muzyki Ralpha. Po przesłuchaniu kawałka staje się jednak jasne, że połączenie delikatnego wokalu artysty i spokojnego, nostalgicznego rapu Quebo to strzał w dziesiątkę. Niektórzy słuchacze porównują wręcz ten utwór do kolędy, prawdopodobnie ze względu na niezwykle kojącą linię melodyczną.

W 2018 roku wielkie triumfy święcił duet Quebonafide i Taco Hemingwaya – Taconafide. Ciekawe, czy los Kaminskiego i Quebo potoczy się podobnie?

Ralph Kaminski i Kwiat Jabłoni

Utwór „Wodymidaj” to efekt kooperacji Ralpha z zespołem Kwiat Jabłoni. Ujrzał on światło dzienne w zeszłym roku w początkowym okresie pandemii i prawdopodobnie niejednemu z fanów artystów umilał czas, spędzany z konieczności głównie w domu.

Klip do piosenki to nagranie na żywo, ze studia S3 Polskiego Radia, gdzie oprócz Ralpha, oraz Kasi i Jacka z duetu Kwiat Jabłoni możemy usłyszeć kwartet smyczkowy. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie teledysk nagrany został na łódce, co miało nawiązywać do tematyki utworu – niestety, problemy techniczne sprawiły, że nagranie nie ujrzało światła dziennego. Słuchacze są nagrodą

Kiedy patrzymy na przebieg kariery Kaminskiego, wyłania się nam obraz artysty, który nie boi się eksperymentów i ciągle poszukuje nowych i ciekawych brzmień. Ralph nawiązuje głównie współprace z przedstawicielami młodego pokolenia polskich artystów, takimi jak właśnie Kwiat Jabłoni, Natalia Szroeder czy Daria Zawiałow.

Nie jest to jednak reguła bez wyjątków. Z tego schematu wyłamuje się chociażby utwór „Pożegnanie z Bajką”, gdzie Ralph Kaminski dołączył do zespołu Coma, wykonując piosenkę z kultowego filmu „Akademia pana Kleksa”, którą ponad trzydzieści lat temu śpiewała Zdzisława Sośnicka.

Ralph Kaminski w jednym z wywiadów podkreślił, że mimo wielu otrzymanych wyróżnień to słuchacze są dla niego największą nagrodą. Po ponad roku pandemicznej izolacji wielbiciele muzyki są, jak nigdy, spragnieni usłyszenia swoich ulubionych wykonawców na żywo i niecierpliwie czekają na koncerty. Ralph Kaminski wychodzi im naprzeciw i w ramach swojej trasy „Kosmiczne Energie” zagra m.in. w czerwcu w Radomiu i w sierpniu na wydarzeniu Płock Romantyków.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.