Spis treści:
Grzegorz Turnau – płyty, piosenki
Jako wybitny poeta, wokalista, instrumentalista i kompozytor Grzegorz Turnau w ciągu 40 lat pracy zgromadził imponujący dorobek artystyczny. Artysta urodzony w 1967 roku w Krakowie uzyskał wykształcenie muzyczne oraz filologiczne, uczył się również za granicą. W latach 90. organizował pierwsze koncerty, na które zapraszał wybranych przez siebie artystów. Był to także okres intensywnej pracy nad materiałem do różnych albumów. Większość płyt Grzegorza Turnaua osiągnęła status złotej lub platynowej.
W 1991 roku wydany został album „Naprawdę nie dzieje się nic”, następnie „Pod światło” (1993), „To tu, to tam” (1995), „Tutaj jestem” (1997), „Księżyc w misce” (1998) i „Ultima” (1999).
Po 2000 roku Grzegorz Turnau działał na scenie muzycznej równie prężnie. Powstały wówczas między innymi takie albumy, jak „Nawet” (2002), „11:11” (2005), „Historia pewnej podróży” (2006), „Fabryka klamek” (2010), „7 widoków w drodze do Krakowa” (2014) i - ostatni album studyjny - „Bedford School” (2018).
Do najsłynniejszych utworów Grzegorza Turnaua bez wątpienia należą „Cichosza”, „Bracka”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Między ciszą a ciszą”, „Tutaj Jestem”.
Z kim współpracował Grzegorz Turnau?
Wymienienie wszystkich artystów, z którymi Grzegorz Turnau współpracował w ciągu ostatnich 40 lat, byłoby wręcz syzyfową pracą. Warto jednak wspomnieć część z nich, ponieważ ich wpływ na całokształt twórczości Turnaua jest niebagatelny. Wśród osób, z którymi pracował artysta, są m.in. Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Andrzej Sikorowski, Stanisław Soyka, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Igor Herbut, sanah oraz zespół Raz Dwa Trzy.
Wspomnienia Grzegorza Turnaua w czasów szkolnych…
Ostatni album Grzegorza Turnaua pt. „Bedford School”, wydany w 2018, jest wyjątkowy z kilku względów. Jest to jego pierwsza w pełni anglojęzyczna płyta. Ponadto stanowi swoisty zapis muzycznych wspomnień artysty z czasów szkolnych, gdy w 1980 roku przeprowadził się do Bedford i uczył w tamtejszej szkole muzycznej. Okres spędzony w Anglii obfitował w wiele muzycznych inspiracji i ukształtował muzyczne upodobania artysty. Oprócz autorskich kompozycji, na liście piosenek znajdują się interpretacje utworów, które wywarły wrażenie na młodym Grzegorzu. Jakie preferencje muzyczne miał wówczas muzyk? Utwory umieszczone na płycie wskazują na zespół The Beatles, Paula McCartneya, Eltona Johna, Stinga, Billy’ego Joela oraz grupę Queen.
Płyta „Bedford School” jest więc bardzo osobista, a nagrania sięgają głęboko do korzeni późniejszej twórczości artysty.
Koncerty Grzegorza Turnaua – bilety na „Trasę XL”
Grzegorz Turnau wystąpi w ramach wyjątkowej „Trasy XL” na koncertach w 2024 roku. „Trasa XL” to niepowtarzalne wydarzenia z okazji 40-lecia twórczości artysty. Podczas koncertów Grzegorz Turnau zaprezentuje najbardziej znane i uwielbiane przez publiczność piosenki, a także nowości z nadchodzącej płyty. Zarezerwuj swoje bilety na koncert Grzegorza Turnaua w 2024 roku.
Komentarze