Andrzej Sikorowski

Bio

Znakomity tekściarz i kompozytor, wieloletni lider grupy Pod Budą. Andrzej Sikorowski od wielu lat zachwyca publiczność swoją energią i talentem.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1970 roku został laureatem Festiwali Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1975 roku dołączył do krakowskiej grupy Pod Budą dzięki rekomendacji Bohdana Smolenia. Już w dwa lata później został liderem zespołu i od tego czasu działa z nim aktywnie już od prawie 50 lat. Jest autorem zdecydowanej większości tekstów piosenek grupy Pod Budą oraz wielu kompozycji znanych z polskiej historii muzycznej (stworzył m.in. takie hity, jak: „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, „Rozmowa przez ocean” czy „To już było”). Współpracował z takimi artystami, jak: Alicja Majewska, Andrzej Zaucha czy Danuta Rinn.

W trakcie swojej niemal pięćdziesięcioletniej kariery muzycznej Andrzej Sikorowski zagrał ponad 4000 koncertów w Polsce i na całym świecie (poza granicami występował między innymi w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Szwecji czy w Australii) i napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Andrzej Sikorowski był również stałym felietonistą „Dziennika Polskiego”, „Przekroju” i „Hustlera”. Tworzył audycję w Programie Pierwszym Polskiego Radia pod tytułem „Muzyczna plotka”.

Nagrał kilkanaście płyt z zespołem Pod Budą, a także dwa solowe albumy: „Moje piosenki” w 1991 roku i „Zmowa z zegarem” w 2010 roku.

Andrzej Sikorowski i Maja sikorowska z zespołem - koncerty

Od 2003 roku regularnie tworzy i występuje ze swoją córką – Mają Sikorowską, z którą wydali wspólnie w sumie cztery płyty (w 2005, 2006, 2007 i 2016 roku). Sprawdź repertuar występów Andrzeja Sikorowskiego i zarezerwuj bilety online.

Andrzej Sikorowski - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.