Stanisław Soyka

Bio

Popularny wokalista jazzowy i popowy, a także pianista, skrzypek, gitarzysta, kompozytor i aranżer. Stanisław Soyka to wyjątkowy artysta o wielu talentach. Przez lata wystąpił u boku wielu gwiazd polskiej muzyki.

Stanisław Soyka urodził się w 1959 roku w Żorach. Koncertować zaczął już w dzieciństwie – śpiewał w sopranach w chórze kościelnym, a w wieku 14 lat został kościelnym organistą. Uczył się w szkołach muzycznych w Gliwicach i Katowicach oraz ukończył studia z aranżacji i kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako artysta jazzowy Soyka zadebiutował w 1978 roku na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii”. Kariera Soyki rozwinęła się w latach osiemdziesiątych. W 1980 roku wystąpił razem z Marylą Rodowicz i Andrzejem Zauchą w widowisku „Pozłacany warkocz”, a także wydał swój pierwszy solowy przebój – „Śliczna różdżkareczka”. W 1981 roku ukazał się album „Blulula”, który osiągnął status złotej płyty.

Stanisław Soyka – twórczość i bilety na koncerty

Kolejne lata to szereg współprac z innymi muzykami, m.in. Tadeuszem Nalepą, zespołem Maanam, De Mono, Urszulą i Kayah. Soyka w latach 80. i 90. był członkiem kilku zespołów i koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą. Przez kilkadziesiąt lat działalności Soyka nagrał wiele albumów studyjnych i koncertowych. Komponował piosenki jazzowe, popowe, muzykę do filmów pełnometrażowych, cykle poezji śpiewanej, utwory religijne na podstawie wierszy Jana Pawła II i pieśni wielkopostne. Soyka to wszechstronny muzyk, który zachwyca publiczność zarówno w repertuarze solowym, jak i we współpracy z innymi artystami. Towarzyszy Grażynie Łobaszewskiej na koncertach z okazji 50-lecia jej działalności.

W 2021 i 2022 Stanisław Soyka występował gościnnie u Kasi Kowalskiej na koncertach z trasy MTV Unplugged.

Stanisław Soyka - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.