Blog

Fryderyki 2023 – nominacje i laureaci. Mrozu odebrał pięć statuetek!

Weronika Horoszczuk-Jacyna
W sobotę 22 kwietnia w Gliwicach odbyła się 29. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. O tegoroczne Fryderyki po raz kolejny walczyły setki polskich wykonawców. Nominację otrzymali między innymi Mrozu, sanah, Ralph Kaminski, T.Love, Voo Voo, Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i Emade/Wojciech Waglewski. Kto znalazł się na tegorocznej liście laureatów?

Kto wystąpił na Fryderykach 2023?

Aż trudno uwierzyć, że już niedługo obchodzić będziemy 30-lecie tej prestiżowej Nagrody Muzycznej. Na Gali rozdania Fryderyków w 2023 swoje utwory zaprezentowali między innymi Brodka, Mrozu, Grzegorz Hyży, Rita Pax, Smolasty i T.Love. Na scenie pojawiła się także Sara James – młoda piosenkarka pochodząca ze Słubic, próbująca swoich sił za oceanem (finalistka 17. edycji amerykańskiego „Mam Talent”). Oglądaliście występy? Który spodobał się Wam najbardziej? Zapis całej Gali dostępny jest w serwisie YouTube!

Fryderyki 2023 – najlepsze albumy

Wśród laureatów tegorocznego konkursu znalazły się najgłośniejsze nazwiska polskiego świata muzycznego minionego roku. W kategorii Muzyka Rozrywkowa za Alternatywny Album Roku nagrodę odebrała Brodka („Sadza”). Wideoklip do tytułowej piosenki z płyty zajął pierwsze miejsce w kategorii na Teledysk Roku. W Hip Hopie Szczyl wyprzedził takich twórców, jak Smolasty czy Pezet, odbierając statuetkę za album „8171”. Płyta „B.L. ues” zagwarantowała zwycięstwo Mai Kleszcz w kategorii Album Roku Blues.

Nagroda za Album Roku Piosenki Poetyckiej i Literackiej nie mógł trafić do nikogo innego, jak sanah („sanah śpiewa Poezyje”). Z kolei albumem roku w kategorii Pop zostały „Złote Bloki. Mrozu pokonał Dawida Podsiadło, sanah, Dodę i Natalię Szroeder. Do wygranej w kategorii w kategorii Album Roku Indie Pop nominowali byli m.in. Ralph Kaminski oraz Sorry Boys, ale to warszawski zespół Mitch & Mitch zgarnął statuetkę za krążek „Amore assoluto per Ennio”.

Laureaci Fryderyki 2023

Kto cieszył się wygraną za Album Rockowy? Pomimo nominacji T.Love z płytą „HAU! HAU!”, Voo Voo z „Premierą” i Agnieszki Chylińskiej z „Never Ending Sorry”, triumfować przyszło legendzie polskiego punk rocka, czyli Dezerterowi. Nagrodzony album „1986, co będzie jutro?” nagrany został jeszcze z pierwszym wokalistą zespołu – „Skandalem”. Niedługo po tym odszedł z grupy.

W muzyce metalowej przoduje, nieustannie doceniany za granicą, Behemoth. Fryderykiem doceniony został ich album „Opvs Contra Natvram”. Najlepszym nagraniem koncertowym może w tym roku pochwalić się Dawid Podsiadło („Leśna Muzyka”).

Laureaci Fryderyków 2023. Mrozu został królem wieczoru!

Powody do świętowania po tegorocznej Gali Fryderyków z pewnością ma Mrozu. Odebrał statuetki w pięciu kategoriach! Jest laureatem w kategoriach Piosenka Roku („Za daleko” feat. Vito Bambino),  Autor Roku, Producent Muzyczny Roku, Artysta Roku oraz Album Roku Pop. Płyta „Złote Bloki” w grudniu 2022 roku pokryła się platyną. Król wieczoru mógł być tylko jeden!

Zasłużone statuetki odebrali także sanah (Artystka Roku), Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” (Projekt Artystyczny Roku) oraz Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka (Najlepsze Nowe Wykonanie). W ramach projektu Albo Inaczej klasyki polskiego hip-hopu interpretowali już Ewa Bem, Krystyna Prońko, Krzysztof Zalewski czy Daria Zawiałow. Kaśka Sochacka wykonała utwór Łony, pt. „Ostatnia prosta”. Wspomniana już Sara James zwyciężyła w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W świecie Jazzu również sporo się zadziało. Jazzowym album roku został „Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)” Michała Barańskiego, który otrzymał tytuł Jazzowego Artysty Roku.

Złote Fryderyki 2023 – na liście Ewa Bem

W 2023 Złote Fryderyki trafiły do Andrzeja Korzyńskiego (Muzyka Rozrywkowa), Ewy Bem (Muzyka Jazzowa) i Tadeusza Strugały (Muzyka Poważna). Nagroda, przyznana pośmiertnie kompozytorowi Andrzejowi Korzyńskiemu, jest wyrazem uznania dla całokształtu jego twórczości. Ewa Bem na scenie jest już ponad 50 lat, a Strugała zasługuje na miano jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Według nas wszystkie nagrody trafiły w odpowiednie ręce.

Koncerty artystów Fryderyków 2023

Artyści nominowani do Fryderyków nie spoczywają na laurach, ale biorą się do dalszej pracy. Wielu z nich będziemy mogli podziwiać na koncertach w 2023 i 2024 roku! Na żywo zobaczymy między innymi T.Love i Ewę Bem. Koncerty najsławniejszych polskich twórców muzycznych cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warto zarezerwować bilety na koncerty, póki nie jest za późno! Do zobaczenia pod sceną!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.