Blog

Mrozu z nowym albumem „Złote bloki”. Co przygotował w 2022 roku?

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Mrozu, czyli Łukasz Mróz, nieustannie udowadnia, że zasługuje na miano artysty kameleona. Od ponad dekady twórczość Mroza ewoluuje i zaskakuje ciekawymi muzycznymi formułami. 1 kwietnia 2022 roku premierę miała płyta „Złote bloki”, z której znane nam już były piosenki „Złoto”, „Galácticos” i „Palę w oknie”. Na albumie usłyszymy duety z Donguralesko, Vito Bambino, Jareckim i Arkadiuszem Sitarzem z grupy Rasmentalizm.

Sentymentalna podróż po „Betonowym Lesie”

 

W 2021 roku, po dwóch latach od wydania „Aury” światło dzienne ujrzał nowy singiel Mroza - „Złoto”. Piosenka wprowadza słuchacza w świat blokowisk. Kolejny utwór na płycie, czyli „Betonowy Las” - oddaje klimat wielkomiejskiego, szybkiego stylu życia, w którym „wszystko jest na chwilę”. 7 lat temu utwór o takim samym tytule otrzymaliśmy od Justyny Święs i Jakuba Karasia z The Dumplings. Motyw dobrze znany, ale nadal posiadający ogromny potencjał, który Mrozu z powodzeniem wykorzystuje. W utworze „Palę w oknie” tłem dla historii także są „osiedla z wielkich płyt” – zgromadził on już ponad milion wyświetleń w serwisie YouTube!

 

Funkowy „Poligon” i galaktyczna familia

Album jest w dużej mierze ukłonem w stronę klasycznych funkowych motywów, bluesa, indie rocka i soulu. Pomimo luźnej, przystępnej formuły, znajduje się na nim przestrzeń na refleksję, która nadchodzi sama podczas zatapiania się w nostalgicznym klimacie utworów. „Złote bloki” to materiał idealnie wyważony – niewyegzaltowany, ale chwytający za serce w odpowiednich momentach. Tworząc liryczną warstwę albumu „Złote Bloki” Mrozu korzystał ze wsparcia Rasa. Na liście utworów figuruje „Galácticos”, nawiązujący do klubu piłkarskiego, a ściślej - Realu Madryt. 35-letni artysta z nieskrywanym sentymentem opowiada w wywiadzie o swoich pierwszych doświadczeniach w drużynie piłkarskiej. Jako młody chłopak pełnił rolę bramkarza, a pasja do piłki nie minęła – wręcz przeciwnie – odbiła się echem na twórczości muzyka. O swojej pozycji na boisku artysta mówi:

- Chętnych na stanie na bramce jest zawsze mniej, co było dla mnie dziwne, bo jednak to jest coś wyjątkowego. Jesteś tym jedynym z numerem „jeden”, to jest dość odpowiedzialna rola, więc jest to wyjątek w drużynie, na który wszyscy liczą, co wiązało się często z dużą satysfakcją, ale też ze „stresówą”

Najnowszym wydawnictwem Mrozu udowadnia, że nie tylko na boisku, ale również na scenie pragnie być tym wyjątkowym „numerem jeden”.

DonGURALesko, Vito Bambino i Jarecki – duety ze „Złotych bloków”

 

Współpraca z DonGURALesko, Mateuszem Dopieralskim (Vito Bambino), Jareckim i Arkadiuszem „Rasem” Sitarzem okazała się być strzałem w dziesiątkę. „Poligon”, „Za Daleko”, „Nogi Na Stół” oraz „Bez Świadków” to utwory, w których obecna jest podwójna energia – Mroza i jego gości. O procesie nagrywania i albumie Mrozu opowiada:

- Nagrywanie energetycznych, dobrze nastrajających kawałków było dla mnie najlepszym antidotum na trudne czasy, w których żyliśmy przez ostatnie 2 lata. Większość materiału powstawała wśród warszawskich bloków, a każda ucieczka z osiedla dawała podmuch gorącego inspirującego powietrza. Dziś, gdy czasy wcale nie są lżejsze, tym bardziej czuję, że pozytywny przekaz tego albumu będzie potrzebny

Najpierw „Złote bloki”, później Złota Płyta?

Kilka dni po premierze, nowy krążek Mroza zyskał już masę pozytywnych recenzji. Przychylne opinie płyną nie tylko ze strony fanów artysty, ale również krytyków muzycznych. Nic dziwnego, ponieważ przy produkcji albumu pracował między innymi DrySkull (współpracował również z zespołem Afromental i Dawidem Podsiadło). Jakich nominacji dla „Złotych Bloków” możemy się spodziewać? Czas pokaże… my trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy najnowszego wydawnictwa artysty!

 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.