Krystyna Prońko

Bio

Piosenka „Jesteś lekiem na całe zło” od niemal 40 lat figuruje wśród największych polskich przebojów. Krystyna Prońko to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek, posiadających imponujący dorobek artystyczny. Aby go osiągnąć, musiała podjąć wiele niełatwych decyzji i oddać muzyce całe swoje serce.

Krystyna Prońko urodziła się 14 stycznia 1947 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Jej wykształcenie i pierwsza praca miały niewiele wspólnego ze sceną. Po ukończeniu technikum chemicznego pełniła funkcję technika w laboratorium. Jednak miłość do śpiewu była silniejsza i artystka rozpoczęła naukę na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Krystyna Prońko przede wszystkim chciała występować, więc porzuciła pracę i skupiła się na karierze muzycznej. Miała okazję zaprezentować się na festiwalach w Kaliszu, Lublinie, Zielonej Górze, Warszawie, Opolu, Pradze i Castlebar, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W latach 70. współpracowała z Czesławem Niemenem, Januszem Komanem oraz zespołami Skaldowie i Czerwone Gitary. Prońko założyła własne wydawnictwo – Power Music, prowadziła działalność teatralną, dydaktyczną, dziennikarską oraz polityczną. W 2001 roku skomponowała muzykę do filmu dokumentalnego „Jedziemy w stronę słońca”. Do słynnych duetów Krystyny Prońko należą te z Majką Jeżowską, Zbigniewem Wodeckim, Januszem Panasewiczem, Haliną Frąckowiak czy Andrzejem Zauchą.

Wśród albumów składających się na bogatą dyskografię artystki znajdują się między innymi „Deszcz w Cisnej” (1978), „Subtelna gra” (1987), „Jesteś lekiem na całe zło” (1994), „Złość” (1998) i „Jestem po prostu…” (2006). Utwory „Jesteś lekiem na całe zło”, „Psalm stojących w kolejce”, „Małe tęsknoty” doczekały się milionów odtworzeń. W 2010 roku Krystyna Prońko została jurorką w programie „Śpiewaj i walcz”. Prywatnie Prońko jest miłośniczką… drewnianych konstrukcji. O swoim sosnowym domu opowiada z nieskrywaną pasją. Honorowa Obywatelka Gorzowa Wielkopolskiego nieustannie zachwyca zarówno starszych, jak i młodszych słuchaczy.

Koncerty Krystyny Prońko – repertuar i bilety

W 2023 roku Krystyna Prońko wystąpi wraz z Przemkiem Raminiakiem (fortepian) i Adamem Wendtem (saksofon) z wyjątkowym repertuarem. Usłyszymy przeboje muzyki jazzowej oraz najsłynniejsze piosenki artystki. Zarezerwuj bilety na koncert niezwykłego trio i rozkoszuj się niepowtarzalnym, kameralnym klimatem muzyki na żywo.

Krystyna Prońko - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.