Blog

Krystyna Prońko – top 5 największych przebojów piosenkarki

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Niełatwo jest wybrać zaledwie pięć tytułów spośród tak wielu piosenek należących do imponującego dorobku artystycznego Krystyny Prońko. Od ponad czterdziestu lat jej wyjątkowy głos zachwyca nas w szerokim repertuarze. Jest jednak kilka utworów artystki, które zasługują na szczególne wyróżnienie. To takim przebojom, jak „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Psalm stojących w kolejce” poświęcimy naszą uwagę. Wybierzmy się w podróż po najsłynniejszych piosenkach Krystyny Prońko!

Krystyna Prońko - kto jest „lekiem na całe zło”?

Niekwestionowany numer jeden wśród piosenek Krystyny Prońko, które publiczność upodobała sobie najbardziej. W 1994 wydana została płyta zatytułowana „Jesteś lekiem na całe zło”, chociaż materiał na nią pochodzi z winylowego LP z 1983 roku. Tytułowa piosenka doczekała się wielu coverów i zaskakujących aranżacji, w tym… folkowej. Po utwór sięgają nie tylko wokaliści, ale przede wszystkim słuchacze, którzy chętnie do niego wracają. YouTube wskazuje zawrotną liczbę jego wyświetleń, która nie przestają rosnąć! A kto jest tym słynnym „lekiem na całe zło”? Artystka podkreśliła, że jest to postać abstrakcyjna, a nie konkretna osoba. Cóż, pewnie dla każdego będzie to kto inny.

„Deszcz w Cisnej” – Krystyna Prońko z  łódzką orkiestrą

„Deszcz w Cisnej” to tytułowy utwór drugiej solowej płyty Krystyny Prońko, wydanej na winylu w 1978 roku. Na płycie znalazło się wiele cenionych kompozycji, między innymi prawie 14. minutowa kompozycja Wojciecha Waglewskiego i Janusza Komana. Piosenka „Deszcz w Cisnej” zachwyca zarówno warstwą liryczną, jak i muzyczną. Krystynie Prońko towarzyszy w niej Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Cisna, opisywana jako miejsce malownicze i zapierające dech w piersiach, odgrywa tu główną rolę. O tej niewielkiej wsi, położonej w Bieszczadach, pisał Zbigniew Nienacki w powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. „Deszcz w Cisnej” sprawia, że wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach.

Deszcz w cisnej krystyna pronko

„Psalm stojących w kolejce” – z Teatru Muzycznego na Męskie Granie

„Psalm stojących w kolejce” to utwór z niezwykłą historią. Musical „Kolęda nocka” trafił do Teatru Muzycznego w Gdyni 18 grudnia 1980 roku. Wówczas Krystyna Prońko wyśpiewała legendarne słowa autorstwa Ernesta Brylla. Widownia od razu zakochała się w tym wykonaniu. Dlaczego tak się stało? „Psalm stojących w kolejce” mówił o życiu każdej ze znajdujących się na sali osób. Głęboki PRL, kolejki, na końcu których czekało rozczarowanie i wszechobecna szarość. To tekst o zmęczonych Polakach i Polkach, którym przyszło walczyć o wszystko. W tym samym roku Krystynę Prońko okrzyknięto wokalistką roku. Ponad 40 lat później, w 2021 roku, po ten utwór sięgnęli młodzi artyści Męskiego Grania, tacy jak Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i Vito Bambino.

„Małe tęsknoty” – Krystyna Prońko na Festiwalu w Opolu

W 1981 roku na 19. KFPP w Opolu, obok „Psalmu stojących w kolejce” wybrzmiały „Małe tęsknoty”. Zjawiskowa, przyciągająca wzrok jak magnes Krystyna Prońko wykonała utwór ubrana w niebieską, plisowaną, połyskującą w światłach suknię. Cztery lata później ten sam utwór wykonała w Moskwie podczas trasy koncertowej w Związku Radzieckim. U boku Maryli Rodowicz i Zbigniewa Wodeckiego, Krystyna Prońko wzięła udział w nagraniach telewizyjnego programu rozrywkowego „Gwiazdy Polskiej Estrady” dla Centralnej Telewizji Związku Radzieckiego.

„Specjalne okazje” Krystyny Prońko – top polskiego Funk’n’Soul

Tak właśnie nazywany jest utwór „Specjalne okazje”. Oryginalne nagranie piosenki pochodzi z 1980. Jak zawsze u Krystyny Prońko, tekst głęboko porusza:

„Mów w sytuacjach sposobniejszych

Mów, mów ile tylko chcesz

 Mów, choćbyś mówił coś od rzeczy

 Ja i tak wysłucham cię

Tylko nie raz są specjalne okazje

Tak jak teraz, gdy milczenie jest ważne

Bo dociera do serc

Ledwo dosłyszalny dźwięk”

Bilety na koncerty Krystyny Prońko w 2023

W 2023 roku odbędą się koncerty „Jesteś lekiem na całe zło” Krystyny Prońko. W doborowym towarzystwie Przemka Raminiaka (fortepian) oraz Adama Wendta (saksofon) artystka wykona swoje największe, tak dobrze nam znane, przeboje. To doskonała okazja do tego, by usłyszeć jeden z najlepszych polskich głosów wszech czasów. Zarezerwuj bilety na koncert Krystyny Prońko i posłuchaj na żywo „Deszczu w Cisnej” i „Psalmu stojących w kolejce”!

Komentarze

Jack
WSPANISLA PIOSENKARKA,SUPER ...STARA DOBRA JAKOSC ..JAK MAJEWSKA WODECKI

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.