Blog

Gabriela Muskała – aktorka, która jeszcze nas zaskoczy!

Maciej Łbik
Gabriela Muskała debiutowała w latach 90-tych, jednak musiało minąć sporo czasu, żeby jej talent został dostrzeżony przez publiczność i krytyków. Przez lata ukrywała się na drugim planie. Tymczasem jej talent i umiejętności aktorskie są nieprzeciętne. Aktorka udowadnia to na dużym ekranie i na deskach teatralnych. Jaka rola okazała się dla niej przełomowa? Co ukształtowało karierę aktorki?

Gabriela Muskała w filmie "Moje córki krowy" – przełomowa rola?

W karierze Gabrieli Muskały pojawiały się sporadycznie głośniejsze role, np. w filmie „Być jak Kazimierz Deyna”, w którym wcielała się w matkę głównego bohatera. Nikt jednak nie odważyłby się powiedzieć, że Muskała jest znana. Wszystko zaczęło się zmieniać w 2015 roku, gdy aktorka wystąpiła w filmie Kingi Dębskiej.

„Moje córki krowy” opowiada historię o skomplikowanych relacjach rodzinnych, które zaczynają prostować się w wyniku tragedii. Ciężki stan zdrowia mamy sprawia, że wszystkie dzieci zjeżdżają się w rodzinne strony. To spotkanie po latach doprowadza do tego, że bohaterowie zaczynają mierzyć się ze swoimi problemami. Gabriela Muskała wciela się w tym filmie w Kasię, jedną z córek. Obok niej zagrały między innymi Agata Kulesza i Maria Dębska.

moje corki krowy agata kulesza gabriela muskala

Film pokazywany był na wielu festiwalach, a rola Kasi przyniosła Gabrieli Muskale duże uznanie. „Moje córki krowy” zostały nagrodzone Orłem w kategorii Nagroda Publiczności i Najlepszy scenariusz, a aktorka została nominowana przez Polską Akademię Filmową do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą. Czas pokazał, że ta produkcja stała się kamieniem milowym w rozwoju jej kariery.

Fuga – najważniejszy film Gabrieli Muskały

Najważniejszą rolą w dotychczasowej karierze aktorki był film „Fuga” z 2018 roku. Najważniejszą nie tylko ze względu na pierwszoplanową rolę, ale również z powodu scenariusza. Otóż Gabriela Muskała napisała go sama. Powstawał od 2005 roku i był jednym z najważniejszych projektów artystycznych aktorki.

Film opowiada o Alicji, przykładnej żonie i matce małego synka, która pewnego dnia znika bez śladu. Odnaleziona po dwóch latach, nie pamięta swojej przeszłości. Od tej pory stara się na nowo poznać swoją rodzinę i znaleźć w niej ponownie swoje miejsce.

Tytuł odnosi się do „Fugi dysocjacyjnej”. To zaburzenie nerwicowe, które objawia się amnezją i gwałtowną zmianą dotychczasowego życia.

Fuga” to prawdziwy popis aktorski. Wcielenie się w postać o określonych cechach osobowościowych to jedno, a zagrać bohaterkę, która sama nie wie kim jest, to drugie. Ten ogromny wysiłek został dostrzeżony. „Odkrycie roku” i „Najlepsza główna rola kobieca” wedłyg Polskiej Akademii Filmowej, a także „Najlepsza Rola żeńska” na festiwalu OFF CAMERA to tylko część nagród, jakimi uhonorowana została Gabriela Muskała. Film był również wyświetlany na Festiwalu w Cannes.

7 uczuć z Gabrielą Muskałą

2018 rok był bardzo ważny dla Gabrieli Muskały. Na początku roku premierę miał film „Fuga”, a już kilka miesięcy później mogliśmy zobaczyć aktorkę w filmie Marka Koterskiego pt. „7 uczuć”. Muskała wciela się tam w postać młodej uczennicy, która funkcjonuje wg jednej, prostej zasady – musi być we wszystkim najlepsza.

Dla Gabrieli Muskały to było duże wyzwanie. Zdjęcia do filmu były robione pół roku po „Fudze”. Aktorka musiała więc przejść z odgrywania postaci z dysocjacyjnym zaburzeniem nerwicowym, do postaci… dziecka:

„Marek powiedział, że mamy być, a nie grać. Widzi w nas te dzieci, i on chce, żebyśmy te dzieci tylko w sobie obudzili.”

Aktorka musiała więc przejść w krótkim czasie z Kingi i Alicji – bohaterek reprezentujących „Fugi”, do Weroniki Porankowskiej – młodej dziewczyny z niewielkiej szkoły.

Pomimo skrajnej różnicy w odgrywanych rolach, Gabriela Muskała zdobyła nagrodę FAF dla Najlepszej drugoplanowej roli kobiecej. Była również nominowana w tej samej kategorii przez Polską Akademię Filmową.

Gabriela Muskała zaprasza do teatru. Bilety na spektakl "Oszuści"

Choć aktorka prze ostatnie lata coraz częściej pojawia się na ekranach kin, to nie znaczy, że wcześniej próżnowała. Wręcz przeciwnie! Gabriela Muskała znana jest z działalności na polu teatralnym i dydaktycznym, za co w 2013 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Muskała występowała na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi (1993-1997), w Teatrze im. Stefana Jaracza (1997—2019), a także gościnnie w Teatrze Narodowym i w Teatrze Kwadrat. Prowadzi również zajęcia ze studentami w Łódzkiej Szkole Filmowej.

oszusci gabriela muskala zbigniew zamachowski

Obecnie możemy zobaczyć Gabriele Muskałę w spektaklu komediowym Och-Teatru pt. „Oszuści”, gdzie występuje u boku Zbigniewa Zamachowskiego, Piotra Grabowskiego i Beaty Ścibakówny. Dowiedz się więcej o spektaklu i kup bilety do teatru!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.