Blog

Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski „Oszukują” w teatrze!

Sabina Sikorska
Jana Englerta, Gabrielę Muskałę i Zbigniewa Zamachowskiego kojarzymy głównie z ich wybitnymi rolami filmowymi i serialowymi. Jednakże należy pamiętać, że cała trójka spełnia się zawodowo i artystycznie również w innych dziedzinach sztuki. Już niedługo teatromani w wybranych miastach w Polsce będą mieli okazję przekonać się jak Muskała i Zamachowski „Oszukują”, a Englert zręcznie to oszustwo reżyseruje.

Jan Englert – człowiek wielu talentów

Jan Englert to człowiek-instytucja! Jego fani z pewnością pamiętają go z wybitnych ról teatralnych, filmowych i serialowych, których aktor ma łącznie na koncie ponad setkę. Nie każdy jednak wie, że debiutował na wielkim ekranie w wieku zaledwie 14 lat w „Kanale” Andrzeja Wajdy. Aktor jest również reżyserem teatralnym, wykładowcą, a od 2003 roku dyrektorem artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie! Wciąż aktywny zawodowo pojawia się w najnowszych produkcjach filmowych („To musi być miłość”) i serialowych („Diagnoza”).

W teatrze również nie daje o sobie zapomnieć, o czym świadczy wystawiona w lutym bieżącego roku sztuka Antona Czechowa pt. „Trzy siostry”, przy której Jan Englert świętował sześćdziesięciolecie pracy artystycznej. Warszawiak nie boi się też zaangażować w lżejszy repertuar, czego najlepszym dowodem jest jego premierowa komedia „Oszuści”. W spektaklu wyprodukowanym przez Och-Teatr Krystyny Jandy pojawia się prawdziwa śmietanka polskiego teatru: Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski oraz Beata Ścibakówna – prywatnie żona Jana Englerta.

Wszystkie oblicza Gabrieli Muskały

Jedną z gwiazd „Oszustów” jest Gabriela Muskała – osobowość nie mniej utalentowana! Urodzona w 1969 roku w Kłodzku aktorka jest znana polskiej widowni z takich filmów, jak „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej czy „7 uczuć” Marka Koterskiego. Jest utalentowaną dramatopisarką oraz obiecującą scenarzystką filmową i reżyserką teatralną. Warto zaznaczyć, że to właśnie za scenariusz do filmu pt. „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej Gabriela otrzymała prestiżową nagrodę „Orzeł” w 2019 roku w kategorii „Odkrycie roku”!

Oprócz filmu aktorka spełnia się zawodowo na deskach łódzkich, warszawskich oraz krakowskich teatrów. W 2017 roku Muskała zadebiutowała w roli reżyserki teatralnej w Teatrze Ludowym w Krakowie spektaklem pt. „Tożsamość Wila”. Co ciekawe, tekst napisała razem ze swoją stałą współpracowniczką – siostrą Moniką Muskałą. Obecnie aktorkę można zobaczyć również w komedii Cezarego Harasimowicza pt. „Same plusy”, w której partneruje jej m. in. Łukasz Simlat i Grażyna Wolszczak.

Niezwykły głos Zbigniewa Zamachowskiego

Zbigniewa Zamachowskiego z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać! Nawet jeśli ktoś sądzi, że nie pamięta jak ten charyzmatyczny aktor wygląda, jedno jest pewne – z głosem Zamachowskiego nie sposób się nie zetknąć. To właśnie on użyczył głosu takim postaciom filmowym, jak tytułowy Shrek czy Remy z „Ratatuj”.

Oprócz charakterystycznej barwy głosu, dał się poznać widowni filmowej i teatralnej dzięki swojej niezwykłej muzykalności i umiejętności śpiewu. Znamienne, że urodzony w 1961 roku w Brzezinach aktor debiutował w kinie w 1981 roku rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego – filmie, którego ścieżkę dźwiękową wypełniły największe szlagiery zespołu Maanam.

Aktor ma swoich oddanych fanów, którzy od tamtego czasu śledzą jego kolejne aktorskie metamorfozy. Zamachowski ma na koncie występy u najlepszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, takich jak Krzysztof Kieślowski czy Władysław Pasikowski. Obecnie, prócz komedii „Oszuści”, Zamachowskiego można zobaczyć i posłuchać na koncercie pt. „Osiecka, Młynarski, Przybora”.

Jak oni oszukują?

Co nowego mają do zaoferowania twórcy „Oszustów”? Ta komedia pomyłek, spleciona z kłamstw niczym misterna sieć. Wyróżnia się na tle podobnych produkcji lekkością w podejmowaniu odwiecznych pytań o powodzenie w związku i status rodziny. Jan Englert zręcznie weryfikuje nadzieje, obawy i złudzenia zarówno młodej pary, jak i ich doświadczonych rodziców odnośnie szczęśliwego życia we dwoje. Pewne jest to, że nowatorskie podejście do znanego motywu wspólnej kolacji zaskoczy niejednego widza.

Wartka akcja, fantastyczny humor, inteligentne dialogi – to wyznaczniki najnowszej produkcji spod szyldu teatru dramatycznego Och-Teatr. Sztukę, w której Gabrieli Muskale i Zbigniewowi Zamachowskiemu, prócz wspomnianej Beaty Ścibakówny, partnerują Michalina Łabacz i Filip Pławiak (w roli Michelle i Allena) oraz Piotr Grabowski, można oglądać już tej jesieni m. in. w Krakowie, Łodzi i Dąbrowie Górniczej. Na początek 2022 roku już planowane są kolejne spektakle w Bydgoszczy. Zapraszamy do zakupu biletów do teatruw oraz specjalnych voucherów prezentowych.

Bilety

06.05.2023
16:00
Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej Radom
06.05.2023
19:00
Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej Radom

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.