Blog

Przeboje Breakout w nowej odsłonie. Rita Pax sięga po klasyki

Katarzyna Kaźmierczak
Zespół Rita Pax z Pauliną Przybysz na czele po raz trzeci przychodzi z propozycją nowej płyty. Wszyscy fani Męskiego Grania mogli doświadczyć przedsmaku nowego albumu na 10. trasie tego festiwalu w 2019 roku. Z okazji jubileuszu zaproponowano uznanym polskim artystom by przygotowali własne aranżacje kultowych polskich piosenek. Jedną z zaproszonych artystek była właśnie Paulina Przybysz, która zmierzyła się z utworami grupy Breakout.

Jubileuszowa edycja Męskiego Grania zbiegła się w czasie z 50. Rocznicą wydania pierwszej płyty zespołu Breakout. Wynik tego przedsięwzięcia okazał się być tak dobry i bliski sercu artystki, że zespół postanowił stworzyć z tego płytę. Tak powstała płyta „Piękno. Tribute to Breakout”, której premiera planowana jest na wiosnę 2022 roku.

Rita Pax to zespół muzyczny, który w 2012 roku założyła Paulina Przybysz. Już rok od założenia mogliśmy posłuchać pierwszej ich płyty o oryginalnej nazwie „Rita Pax”. Kolejnym albumem było „Old Transport Wonders” wydane w 2015 roku. Po tych wydaniach, które przyjęły się bardzo dobrze, nastąpiła siedmioletnia cisza, żeby Rita Pax wróciło z głośnym przytupem zapowiadając kolejny album budzący sentyment po dorobku Tadeusza Nalepy. Pierwszym utworem, który będziemy mogli usłyszeć na krążku będzie „Gdybyś kochał, hej”:

„W utworze staraliśmy się zachować rockandrollowy charakter oryginału z lat 60., jednocześnie wprowadzając smaczki aranżacyjne z późniejszych epok. Myślę, że wyszła hybryda, dzięki której możemy zaciekawić tą legendarną piosenką współczesne młode pokolenie, nie urażając przy tym wiernych fanów zespołu Breakout.” - opowiada Paweł Zalewski, gitarzysta zespołu

Rita Pax – psychodela, soul i śmietanka towarzyska

Grupa powstała z inspiracji rockiem lat 60-tych, psychodelią i soulem z mocno słyszalnymi nowoczesnymi charakterami artystów. Co więcej poza głosem Pauliny Przybysz dobrze znanej z zespołu „Sistars”, gdzie występowała ze swoją siostrą Natalią Przybysz czy „Pinnawela” usłyszymy Katarzynę Piszek na klawiszach, która jest znana z koncertowych składów Brodki i Noviki. Na gitarze i gitarze basowej wystąpią kolejno bracia Paweł i Piotr Zalewscy. Perkusja wybrzmi pod rękoma Jerzego Markuszewskiego. Co więcej staremu składowi na płycie będą towarzyszyć goście: Wojciech Waglewski, Łukasz Lach i Igor Nikifor.

"Poszłabym za Tobą" to drugi opublikowany utwór z zapowiadanego przez zespół Rita Pax albumu "Piękno. Tribute to Breakout". Piosenka Tadeusza Nalepy, z tekstem Franciszka Walickiego, ukazała się w 1969 roku na debiutanckiej płycie zespołu Breakout - "Na drugim brzegu tęczy". Utwór „Poszłabym za Tobą” jest najbardziej zbliżony do doskonale znanego oryginału.

Paulina Przybysz - przybyła, zobaczyła, zwyciężyła

Paulina Przybysz po zawieszeniu działalności zespołu „Sistars” przeszła do nowych wydawnictw, a w 2017 roku zaczęła występować już pod swoim imieniem i nazwiskiem. Udało jej się wtedy zdobyć Fryderyka za najlepszy album elektroniczny płytą „Chodź tu”. Została też nominowana do Fryderyka 2020 za płytę „Odwilż”, w której gościnnie wystąpili Dawid Podsiadło i Vito Bambino.

Wiosną 2021 Paulina dołączyła do składu redaktorów Newonce radio, gdzie poprowadziła cykl audycji „Przybysz przeszłości”. W audycji artystka zgrabnie przeplatała rozmowy z gośćmi z doborową muzyką, dostrojoną do jej muzycznego gustu.

Co przyniesie 2022 rok? Koncerty promujące album już wkrótce

W maju miała miejsce premiera długo wyczekiwanej płyty. „Piękno. Tribute to Breakout” zapowiada liczne koncerty, których nie można przegapić. Bilety już wkrótce w sprzedaży.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.