Blog

Król jest tylko jeden. Z undergroundu do mainstreamu – podróże Króla

Marta Fortowska
Jedna z najciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Surrealistyczny, melancholijny, poetycki, a jednocześnie pełen elektronicznej energii. Błażej Król to artysta wszechstronny. W konsekwentny sposób prowadzi karierę i jest wierny swojej stylistyce. Czego możemy spodziewać się z jego strony w 2021 roku? Na początek… podziękowań. 9 kwietnia Król wydał szósty solowy album – „Dziękuję”.
  1. Król – te smaki i zapachy
  2. Błażej Król – żona śpiewa razem z nim
  3. Król – nowa płyta
  4. Król na Męskim Graniu

Król – te smaki i zapachy

Błażej Król to urodzony w 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim kompozytor, wokalista i autor tekstów piosenek. Szerszej publiczności dał się poznać jako członek założonego w 2001 roku zespołu Kawałek Kulki. Później był duet UL/KR, stworzony z Maurycym Kiebzakiem-Górskim, aż w końcu, w 2014 roku, debiut solowy. Album pt. „Nielot” wydany przez wytwórnię Thinman Records spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów i krytyki.

„Błażej Król (…) sprawia, że termin «piosenka poetycka» przestaje się konotować w głowie polskiego słuchacza ze swetrzastym obciachem. Mieszając w jednym sosie elektronikę, ambient i wątki szeroko pojętego indie, tworzy mieszankę jedyną w swoim rodzaju” – skomentował pisarz Jakub Żulczyk. Przez lata działalności solowej Król konsekwentnie oswajał odbiorców ze swoim pomysłem na muzykę i teksty. W końcu trafił na kultową Listę Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, zdobywając z utworem „Te smaki i zapachy” pierwsze miejsce. Wyprzedził wówczas Dawida Podsiadłę z piosenką „Najnowszy klip” i Muńka Staszczyka z utworem „Pola”. Piosenka „Te smaki i zapachy” była singlem promującym wydaną w 2019 roku płytę pt. „Nieumiarkowania”.

Błażej Król – żona śpiewa razem z nim

Iwona, żona Błażeja Króla, bierze czynny udział w powstawaniu nowego materiału. Początkowo udzielała się bardziej producencko, teraz można ją także w piosenkach usłyszeć.

„Ja jestem typem, który pracuje sam. Iwona bezczelnie wdziera się w świat muzyki – i dobrze – bo potrzebuję takiej osoby.

Jeżeli wszystko robię z żoną, to czemu nie mam grać? W dzisiejszych czasach można wszystko. Zespół też coraz bezczelniej pojawia się na płytach, no i co… kolejny krok to chyba zmiana nazwy na Królestwo albo Bezkrólewie” – komentuje artysta.

Wspólnie z żoną powołali także projekt Lauda, wydając płytę „Gennin”. To ambientowa próba zapisu miejsca i czasu, w którym się znaleźli, mieszkając we wsi Jenin, położonej kilka kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego.

Król – nowa płyta

Najbliższe koncerty Króla pełne będą utworów z najnowszej płyty. „Dziękuję” to szósty album artysty, zawierający aż osiemnaście piosenek. Pierwszym singlem promującym płytę jest „Tak jak ty”.

Król to artysta niewygodny i wymagający. Nie posłuchamy go w biegu, nie będzie muzycznym wypełniaczem czy tłem do pracy. Twórczość Błażeja Króla wymaga od słuchacza uwagi i poświęcenia czasu, a jego koncerty są spotkaniem dwóch materii: poezji i muzyki. Obie to jego środowisko naturalne, do którego chętnie zaprasza słuchaczy.

„Tworząc, do końca nie wiem, jaki ciężar uzyskam z połączenia słów i melodii.

Potrzebny mi jest odbiorca, który przez swą wrażliwość pokieruje i pokaże… może nie drogę, ale chociaż kierunek. Muzyka jest abstrakcją i w istocie nie jest nam do niczego potrzebna, ale z drugiej strony, nie wyobrażam sobie bez niej żyć” – opowiada.

Król na Męskim Graniu

Męskie Granie to jeden z festiwali, które cieszą się w Polsce największą popularnością. Tworzyli go najlepsi: Katarzyna Nosowska, Smolik, Brodka, Krzysztof Zalewski, L.UC. i wielu innych.

Ubiegłoroczna edycja Męskiego Grania ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie przebiegała pod hasłem #wdomu. Chociaż fanom z pewnością trudno było przyjąć takie rozwiązanie, koncerty online cieszyły się ogromną popularnością, dobijając nawet do miliona wyświetleń.

Tradycyjnie, jak co roku, Męskie Granie wypuściło singiel promujący całe wydarzenie. W 2020 roku jego autorami byli Król, Daria Zawiałow i Igo. Wspólnie stworzyli utwór „Świt”.

Aktualnie Król zaplanowanych ma kilka letnich koncertów, m.in. w Bydgoszczy.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.