Blog

Koncerty Lady Pank. Trasa „Strach się bać” w letniej odsłonie

Anna Stankiewicz-Sztybel
„Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz, głupia tańcz”, „Mniej niż zero”, „Zawsze tam, gdzie ty” czy „Na co komu dziś” to tylko kilka z hitów Lady Pank, jednej z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka. Jan Borysewicz z zespołem wystąpi latem 2020 w kilku miastach w Polsce.

Lady Pank z trasą koncertową „Strach się bać” odwiedzi Ostródę, Ustroń, Żywiec, Kołobrzeg, Gorzów Wielkopolski, Płock i Opole. Wszystkie wydarzenia odbędą się na świeżym powietrzu w amfiteatrach od początku sierpnia do końca września. Legendarny zespół niedługo obchodzić będzie swoje 40-lecie. Przypomnijmy sobie jego historię.

Początki i pierwszy singiel – „Mała Lady Punk”

Lady Pank powstał w 1981 roku we Wrocławiu. Założycielami grupy byli Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki. Rok później w Warszawie grupa, już z Januszem Panasewiczem, zadebiutowała pierwszym singlem – „Mała Lady Punk”. Szczyt popularności zespołu przypadł na rok 1983, kiedy to zagrali 360 koncertów! To w tych latach powstały m.in. „Tańcz, głupia tańcz”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Moje Kilimandżaro”.

Kryzys i powrót Lady Pank

Przyszłość Lady Pank stanęła pod wielkim znakiem zapytania, gdy Jan Borysewicz podczas Święta Młodości na Stadionie Olimpijskim obnażył się przed publicznością. Decyzją władz zespół został zawieszony na rok. Przerwa nie wpłynęła jednak na ich karierę, bo już dwa lata później Borysewicz skomponował kolejne wielkie przeboje: „Tacy sami”, „Zostawcie Titanica” i „To, co mam”. Później powstał album „Zawsze tam, gdzie ty”, który cieszył się ogromną popularnością – nawet wtedy, gdy Lady Pank zawiesiło swoją działalność. Reaktywacja nastąpiła w 1994 roku. Na kolejne hity nie trzeba było długo czekać. Z radioodbiorników usłyszeć można było m.in. „Na na”, „Na co komu dziś” czy „Znowu pada deszcz”.

W 2003 roku lider Lady Pank Jan Borysewicz, wspólnie z Pawłem Kukizem, wydał płytę „Borysewicz & Kukiz”, która szybko zyskała status platynowej. Utwór „Bo tutaj jest, jak jest” stał najczęściej granym w stacjach radiowych. Rok później Lady Pank znów wysunęło się na pierwsze miejsca listy przebojów, tym razem dzięki piosence „Stacja Warszawa”.

Strach się bać i nowa płyta

„Strach się bać", czyli tytuł jednej z najbardziej rozpoznawalnych piosenek Lady Pank, stał się również tytułem trasy koncertowej z okazji 25-lecia zespołu. Wydana została również płyta z premierowymi utworami.

Tytuł jest taki, bo straszą nas z każdej strony (...). Płyta jest różna: jest tekst o tym, jak ludzie emigrują z tego kraju do Irlandii, trochę jest o polityce, trochę o miłości. Jest to jakiś przekrój – ocenił w rozmowie z Onetem Borysewicz.

Dziś, kiedy słowa ponownie zyskują na wazności, Lady Pank odnawia trasę i powraca ze zdwojoną siłą. W czasach ogólnie panującego strachu i niepewności legenda polskiego rocka przyjeżdża do Was z pozytywnym przekazem. Rockandrollowa energia, którą zespół kumulował przez cztery miesiące przymusowego postoju, porwie Was do tańca. Lady Pank w letniej trasie przyjdzie do amfiteatrów z dwoma wagonami przebojów znanych od blisko czterech dekad.

– Jak ta pandemia się skończy, będę mógł wydać pięć-sześć płyt – żartował Borysewicz w Programie 1 Polskiego Radia.

Podkreślił, że w zasadzie skończona jest już płyta na 2021 rok, na 40-lecie Lady Pank. Borysewicz w kwietniu skończył 65 lat i chętnie korzysta z mediów społecznościowych, w których pokazuje swoje nietuzinkowe gitarowe umiejętności.

alt text

Grupa Lady Pank ostatnio wzięła również udział w koncercie Gramy dla Śląska”. – Wspierajmy Śląsk! – zaapelowali przed wykonaniem hitu „Mniej niż zero”. Koncert miał na celu wesprzeć mieszkańców regionu zmagającego się z falą zachorowań na koronawirusa.

Bilety na letnią trasę koncertową Lady Pank do nabycia TUTAJ.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.