Blog

Koncerty Daria ze Śląska: Pierwsza Trasa. Muzyczna porcja wrażliwości

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Nazwa debiutanckiego albumu „Daria Ze Śląska Tu Była„ sugeruje swego rodzaju swojskość, wręcz lokalność. Muzyka natomiast stanowi wyjątkowe połączenie melancholijnego wokalu, chwytających za serce słów i galaktyki dźwięków na światowym poziomie. Daria ze Śląska ma wiele do zaoferowania słuchaczom ceniącym artystów, którzy w swoich utworach zostawiają cząstkę duszy i budzą w nas, uśpioną chaotyczną codziennością, łagodność i wrażliwość muzyczną. Daria śpiewa o tym, jak widzi i odczuwa świat. W 2023 i 2024 roku, podczas koncertów „Daria ze Śląska: Pierwsza Trasa” usłyszymy jej najpopularniejsze piosenki, takie jak „Dziewczyna z tatuażem”, „Chinatown”, „Gambino”, „Kill Bill”, „Falstart albo faul”.

Kim jest Daria ze Śląska i skąd pochodzi?

Daria ze Slaska koncerty

Prawdziwie imię i nazwisko Darii ze Śląska brzmi Daria Ryczek-Zając. Piosenkarka pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z południa Polski, a dokładnie z Katowic. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje nad muzycznym materiałem. O sobie mówi:

„Od urodzenia mieszkam na Śląsku. Miałam zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów, kiedy nie szło mi już najlepiej, zrezygnowałam i zostałam historykiem. Nie lubię wielkich miast i tłumów. Gdybym nie śpiewała, pisałabym teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jestem ufna, cierpię na niezdecydowanie, a w smutku czuję się najbezpieczniej”.

Kim jest Daria? Młodą, ambitną artystką, która pomimo wyraźnej dojrzałości twórczej, zachowuje pokorę w odkrywaniu i przemierzaniu własnej drogi.

Zespół Darii ze Śląska – The Party Is Over

Zespół, a ściślej duet The Party Is Over powstał w 2015 roku w Katowicach, jako projekt scalający muzyczną wizję Darii oraz Michała Wajdzika-Radziejowskiego (założyciela solowego projektu elektronicznego „Rabbit on the Moon”). W ich twórczości pobrzmiewają elementy elektroniki, synth-popu, a nawet jazzu. Stworzyli wspólnie EP-kę „Staje się planetą” i album „Stolen Symphonies” oraz kilka singli. Po 7 latach wspólnego nagrywania i koncertowania Daria postanowiła zawiesić swoją działalność w ramach The Party Is Over, by skupić się na rozkręcaniu solowej kariery i szukać swoich miejsc w przestrzeni różnych gatunków muzycznych.

O swojej działalności artystycznej mówi:

„Projekt Daria ze Śląska rośnie od kilku lat, w zasadzie cały czas ewoluuje. To nieustanne poszukiwanie, weryfikowanie i obserwacja […]”.

Daria ze Slaska

Daria ze Śląska – debiutancka płyta „Daria ze Śląska Tu Była”

W kwietniu 2023 roku ukazał się pierwszy album Darii ze Śląska, zatytułowany „Daria ze Śląska Tu Była”. Materiał na płytę wyszedł spod skrzydeł wytwórni Jazzboy Records, która znana jest ze współpracy z Kaśką Sochacką, Anią Dąbrowską, Gaba Kulką oraz Kortezem. Po trzech latach intensywnej pracy nad płytą, 10 klimatycznych utworów opakowanych czarną okładką z „wydrapanym” napisem „Daria ze Śląska tu była”, trafiło w ręce odbiorców. Teksty piosenek są wynikiem współpracy Darii z Agatą Trafalską, a nad brzmieniem czuwali między innymi Olek Świerkot, Paweł Krawczyk, Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Tomek Kasiukiewicz. Płyta zawiera najbardziej znane piosenki Darii, w tym „Falstart albo faul”, „Chinatown”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Kill Bill”, „Gambino”, „Trója z chemii”.

Daria ze Śląska – najpopularniejsze piosenki

Najpopularniejszą piosenką Darii ze Śląska jest „Falstart albo faul”. Klip do utworu, zarejestrowany w 2022 roku w warszawskim Parku Sowińskiego, zdobył ponad milion wyświetleń.

„Kill Bill” to kolejna, doceniona przez słuchaczy piosenka, która zarejestrowana została w studiu Jakuba Skorupy w Knurowie. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Singiel „Kill Bill” jako pierwszy zapowiedział premierę pierwszej płyty Darii.

W czerwcu 2023 roku ukazał się teledysk „Gambino”, wyreżyserowany przez Agatę Trafalską. Odmienne emocje wzbudza utwór „Chinatown”, o którym można przeczytać na oficjalnym kanale Darii:

„[…] jego bardzo osobisty, nieco ekshibicjonistyczny wręcz tekst onieśmiela słuchacza, powodując uczucia tak silne, że balansują na granicy dyskomfortu”.

Daria skrywa włosy pod peruką, ale nie kryje emocji i chętnie uzewnętrznia się przy mikrofonie. Wokalistka pojawiła się również w utworze „Dzieciaki z miasta” – kolaboracji Darii, Jędrzeja Wise i Solara.

Bilety na koncerty Darii ze Śląska – „Daria ze Śląska: Pierwsza Trasa” 2023/2024

Daria ze Śląska wystąpiła do tej pory na organizowanym przez Artura Rojka festiwalu Grat September w Łodzi, śpiewała na scenie z Kortezem i Dawidem Podsiadło, pojawiła się również na Orange Warsaw Festival.

Daria ze Slaska Pierwsza Trasa

Cykl koncertów „Daria ze Śląska: Pierwsza Trasa” to solowa trasa artystki, podczas której usłyszymy piosenki z debiutanckiego albumu Darii. Nie czekaj i zarezerwuj swoje bilety na koncert Darii ze Śląska! 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.