Sorry Boys – początki
Zespół został założony w 2006 roku przez dwóch gitarzystów: Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Blaka. Wkrótce dołączyła do nich Izabela Komoszyńska. Na początku Sorry Boys grał klasycznego rocka z dziewczyną na wokalu. W takim charakterze wydana została ich debiutancka płyta – „Hard Working Classes”.
Z każdym kolejnym wydawnictwem Sorry Boys zaczął się przekształcać i szukać nowych środków wyrazu. Stopniowo gitarowe brzmienia zaczęły być zastępowane syntezatorami, a do zespołu na wiele lat dołączyli dwaj muzycy sceniczni – Maciej Gołyźniak (perskusja) i Bartek Mielczarek (bas). W tak powiększonym składzie Sorry Boys grał koncerty od 2011 do 2017 roku.
Koncerty Sorry Boys na europejskich festiwalach muzycznych
Sorry Boys przez wiele lat reprezentował polską scenę muzyczną na koncertach i festiwalach w całej Europie. Bardzo często pojawiał się tam w ramach programu „Don’t Panic! We’re from Poland”. Akcja została zainicjowana 13 lat temu przez Instytut Adama Mickiewicza. Celem tej nowej marki jest promowanie interesujących projektów muzycznych z Polski za granicą.
Sorry Boys występował m.in. na festiwalu Reeperbahn czy na The Great Escape w Brighton. Publiczność w Anglii tak bardzo polubiła Sorry Boys, że drugiego dnia podczas koncertu zabrakło miejsc, aby pomieścić wszystkich widzów chcących zobaczyć ich na żywo.
„Miłość” od Sorry Boys
Dwa lata temu Sorry Boys wypuścił kolejną płytę – „Miłość”. To najbardziej dojrzały z dotychczasowych albumów zespołu. Jest także pierwszym krążkiem z tekstami napisanymi wyłącznie po polsku. Do tej decyzji Sorry Boys dążył stopniowo. Debiutancka płyta, „Hard Working Classes”, zaśpiewana była wyłącznie po angielsku. Na kolejnym krążku – „Vulcano” – pojawił się pierwszy numer po polsku – „Zimna wojna”. Powoli na kolejnych albumach pojawiało się coraz więcej polskojęzycznych piosenek.
„Miłość” to płyta, która powstała – jak twierdzi Bela Komoszyńska - w najszczęśliwszym okresie jej dotychczasowego życia. Artystka dzieli się na płycie swoimi uczuciami jako kobieta, matka i człowiek. Nie brakuje także ciepłych słów skierowanych w stronę stolicy, np. w utworze „Warszawa czeka”. Oprawa graficzna tego albumu, zarówno w przypadku okładki, jak i sesji zdjęciowych i wizualizacji podczas koncertów, jest zdominowana przez czerwień.
Na płycie jeden instrument pojawia się znacznie częściej niż w pozostałych wydawnictwach. To… cisza. W kompozycjach słychać dużo oddechu, co nadaje im lekkości. To także najbardziej radosna i piosenkowa płyta zespołu, który stopniowo odchodzi od alternatywnych aranżacji. Za produkcję płyty odpowiada Marek Dziedzic.
Wraz z wydaniem materiału Sorry Boys rozpoczął wielką trasę koncertową po całej Polsce. Zespół zagrał koncerty łącznie w 21 miastach – odwiedził m.in. Kraków, Warszawę, Bydgoszcz czy Łódź, gdzie wystąpił w Klubie Wytwórnia.
Koncerty Sorry Boys w 2021
Podobnie jak wiele innych zespołów, Sorry Boys musiał przeczekać okres pandemii. W związku z tym nie miał wielu możliwości grania koncertów w zeszłym roku. Zespół planuje jednak odrobić te zaległości na festiwalach i koncertach w lato 2021.
Jeden z pierwszych koncertów zespołu w tym roku odbędzie się w Warszawie. Ponadto w Płocku szykuje się pierwsza edycja jednodniowego festiwalu Płock Romantyków, na którym Sorry Boys wystąpi obok Ralpha Kaminskiego i Kasi Lins. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów na to wydarzenie, więc nie zapomnijcie sprawdzać na bieżąco naszego repertuaru.
Komentarze