Blog

Ewa Bem – 50-lecie, krótki przegląd kariery

Aleksandra Malich
Ewa Bem jest posiadaczką jednego z najsilniejszych i najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej. W jej żyłach płynie czysty jazz i soul. Mimo trudnej sytuacji rodzinnej, artystka – ku ogromnej radości fanów – zdecydowała się powrócić na scenę po kilkuletniej przerwie, aby uczcić swój wyjątkowy jubileusz z publicznością. A jak wyglądało 50 lat scenicznej kariery Ewy Bem? Sprawdźmy razem!

Ewa Bem – początki kariery i najsłynniejsze piosenki

Urodziła się w 1951 roku w Warszawie, tam też skończyła Liceum im. Stefana Batorego. Dalsze kroki w kształceniu skierowała do katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie studiowała w klasie wokalistyki jazzowej. Jednak swoją karierę muzyczną rozpoczęła jeszcze podczas nauki w Akademii Muzycznej – w 1969 roku występowała w Grupie Bluesowej Stodoła, a już rok później z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Bardzo szybko publiczność pokochała Ewę Bem za jej prawdziwość i świetny głos. Niedługo po debiucie artystka wypromowała przeboje: „Kolorowe lato”, „Podaruj mi trochę słońca” czy „Sprzedaj mnie wiatrowi”. Kilka lat później wystąpiła w koncercie „Premier” podczas corocznego festiwalu muzycznego w Opolu, gdzie odebrała nagrodę za świetną interpretację utworu „Kolega maj”. Już po dziesięciu latach swojej pracy artystycznej, artystka otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

ewa bem koncerty

Ewa Bem – lata 80 i 90 - „wyszłam za mąż zaraz wracam”

Lata osiemdziesiąte obfitowały dla Ewy Bem w ogrom ważnych wydarzeń – już w 1980 roku wystąpiła w „Dekameronie” (w reżyserii Adama Hanuszkiewicza) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Tego samego roku nagrała również słynną pastorałkę „Lulajże mi lulej” kończącą kultowego „Misia” w reżyserii Stanisława Barei. Już dwa lata później można było usłyszeć głos artystki w kolejnym filmie, a była to produkcja „Orinoko”, do której nagrała piosenki razem z Andrzejem Zauchą. W 1984 roku zabłysnęła podczas corocznego opolskiego KFPP, wykonując utwór „I co z tego masz”, za co zebrała ogromne owacje publiczności. Ta dekada to również dwukrotne wyróżnienie pracy artystycznej Ewy Bem przez magazyn Jazz Forum – w latach 1983–1984 oraz 1986–1987 otrzymała tytuł „Wokalistki Roku” w Polsce i czwartej w Europie. Pod koniec lat osiemdziesiątych została także wyróżniona podczas 23. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za wykonanie kawałka „Gram o wszystko”.

W 1995 roku na chwilę przerwała swoją karierę muzyczną, aby skupić się na życiu rodzinnym. Jednak już dwa lata późnej powróciła na polską scenę jazzową z krążkiem „Bright Ella’s Memorial” (za który otrzymała zresztą Fryderyka w kategorii „Najlepszy album jazzowy”. Końcówka lat dziewięćdziesiątych przyniosła także takie hity, jak choćby „Wyszłam za mąż zaraz wracam” czy nieco odnowione brzmienie już znanego „Z tobą bez ciebie”.

ewa bem koncert bilety

Ewa Bem i złota płyta za „Kakadu”

Podczas 37. KFPP w Opolu obchodziła trzydziestolecie swojej kariery, występując z kompilacją swoich największych przebojów. Rok później fani i fanki piosenkarki doczekali się kolejnej płyty artystki – był to album „Mówię tak, myślę nie” (to był kolejny krążek, za który Ewa Bem otrzymała Fryderyka).

W kolejnych latach nieco zwolniła tempo – przez 3 lata była na przykład jurorką w programie TVN „Droga do gwiazd”. Następny album pojawił się dopiero w 2007 roku, jednak warto było czekać, ponieważ „Kakadu” okazał się hitem! Nic więc dziwnego, że rok później Ewa Bem odbierała złotą płytę za ten krążek.

ewa bem płyta kakadu koncerty

Królową polskiego jazzu można usłyszeć również… na hip-hopowym albumie „Albo Inaczej”, na którym przearanżowała kawałek „Minuty”. Obok Ewy Bem nad krążkiem pracowali także między innymi: Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Felicjan Andrzejczak. Wszyscy zaangażowani w nagranie albumu wykonywali znane hip-hopowe kawałki (m.in. zespołów: Slums Attack czy Stare Miasto czy raperów: Eldo czy Tede) w nowych aranżacjach.

Ewa Bem i powrót na scenę - bilety na koncerty 2023

Niestety, w 2017 roku Ewa Bem podjęła decyzję o zawieszeniu kariery muzycznej ze względu na śmierć córki. Odwołała wówczas wszystkie zaplanowane występy i rozpoczęła terapię. Fani i fanki artystki byli niepocieszeni, jednak starali się wesprzeć piosenkarkę w tym trudnym dla niej okresie, wiele osób wysyłało jej słowa wsparcia.

Ku radości publiczności – wiosną 2021 roku Ewa Bem ogłosiła swój powrót na scenę. Pod koniec lipca tego samego roku świętowała jubileusz 50-lecia kariery podczas Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, gdzie jako pierwszą wykonała piosenkę „Żyj kolorowo”. Od powrotu na scenę, artystka tryska radością i cieszy się kontaktem z fanami.

Po kilku latach przerwy, Ewa Bem organizuje koncerty w całej Polsce. Razem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego, Ewa Bem pojawi się między innymi w Poznaniu czy Szczecinie, gdzie – bez wątpienia – zachwyci publikę. Koncerty, na które artystka zaprasza, są powiązane z pięknym jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.