Blog

Lady Pank – subiektywny ranking piosenek legendarnego zespołu

Marta Fortowska
Muzycy Lady Pank to niekwestionowani liderzy wśród polskich zespołów rockowych. Autorzy takich hitów jak „Zawsze tam, gdzie ty”, „Mniej niż zero” czy „Marchewkowe pole”. W tym roku świętować będą 40-lecie działalności na scenie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was subiektywny ranking piosenek Lady Pank. Zapraszamy do wspólnego słuchania!
  1. Lady Pank – Zawsze tam, gdzie ty
  2. Lady Pank – Mniej niż zero
  3. Lady Pank – Tańcz, głupia, tańcz
  4. Lady Pank – Drzewa
  5. Lady Pank – Marchewkowe pole

Lady Pank – Zawsze tam, gdzie ty

„Zamienię każdy oddech w niespokojny wiatr By zabrał mnie z powrotem – tam, gdzie masz swój świat”

Na tej rockowej balladzie wychowało się niejedno pokolenie. Piosenka powstała w 1990 roku, a chwilę później trafiła na ostatni album Lady Pank wydany przed zawieszeniem działalności. Kompozytorem jest Jan Borysewicz, a jej pierwszym wykonawcą był Paul Bolger – wokalista, z którym Borysewicz pracował wówczas w Stanach Zjednoczonych.

„Zawsze tam, gdzie ty” to piosenka, która się nie starzeje. Do dziś grana jest przez stacje radiowe. Chętnie wykonują ją także inni artyści. W zupełnie nowej aranżacji zaprezentował ją niedawno Marcin Januszkiewicz na swoim albumie pt. „Perfect Lady Pank”.

Lady Pank – Mniej niż zero

„Myślisz może, że więcej coś znaczysz Bo masz rozum, dwie ręce i chęć Twoje miejsce na Ziemi tłumaczy Zaliczona matura na pięć”

„Mniej niż zero” to drugi singiel z debiutanckiego albumu Lady Pank. Powstał jeszcze przed oficjal-nym ukształtowaniem się grupy i bardzo szybko wpadł w tarapaty. W latach 80. pod lupę wzięło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, doszukując się w tekście treści charakterystycznych dla pro-test songu.

„Mniej niż zero” wciąż jest piosenką, którą zespół chętnie wykonuje na koncertach. W 2018 roku muzycy z Lady Pank nagrali nową wersję utworu z gościnnym udziałem Kasi Kowalskiej, Grzegorza Markowskiego, Tomasza Organka, Piotra Roguckiego i Marcina Wyrostka.

Lady Pank – Tańcz, głupia, tańcz

„Tańcz, głupia, tańcz, swoim życiem się baw Wprost na spotkanie ognia leć”

…i reszta refrenu już śpiewa się w głowie sama. „Tańcz, głupia, tańcz” to jeden z największych hitów Lady Pank. Autorem tekstu jest Andrzej Mogielnicki, który współpracował również z Budką Suflera, Izabelą Trojanowską czy Anną Jantar.

Dziś „Tańcz, głupia, tańcz” jest obrazem świata, który przeminął. Jednak gdy piosenka powstawała, była utworem doskonale komentującym polską rzeczywistość lat osiemdziesiątych. „I tak znalazłem się w miejscu dziwnym i intrygującym. […] Oczywiście znałem tego rodzaju war-szawskie lokale. Dewizowi goście, panienki, waluciarze, pewexowe papierosy, ale tu nagle zobaczy-łem to w jakimś nadwymiarze.

Na początku było uroczo. Lokal nad morzem, chyba nawet miał ja-kieś takie molo, czy pomost, ale kiedy zaczął się zapełniać.... Marynarze, Szwedzi, Arabowie, miej-scowe cwaniaczki, głośna muzyka i dziewczyny” – opowiadał autor tekstu Andrzej Mogielnicki w wywiadzie prowadzonym przez Adama Halbera.

Lady Pank – Drzewa

„Jak te drzewa wichrem poszarpane Tak nasze życie się chwieje cały czas Jak te drzewa burzą połamane Mojego serca ciągle słyszę trzask”

„Drzewa” to jeden z trzech singli promujących najnowsze wydanie Lady Pank. Album „LP40” ukazał się 12 marca 2021 roku i udowodnił, że zespół nie zwalnia tempa i wciąż ma apetyt na więcej. Możemy być pewni, że utwór „Drzewa” usłyszymy podczas jubileuszowej trasy koncertowej, która rozpocznie się już tego lata. Lady Pank wystąpi m.in. w Kołobrzegu, Świnoujściu i Ostródzie, a jesie-nią spodziewać się ich możemy w Częstochowie, Toruniu czy Koszalinie.

Tym, którzy jeszcze nie zapoznali się z nowym materiałem zespołu, polecamy jak najszybciej nadrobić zaległości, żeby już niedługo móc wspólnie z Lady Pank odśpiewać ich nowe przeboje!

Lady Pank – Marchewkowe pole

„Marchewkowe pole rośnie wokół mnie W marchewkowym polu jak warzywo tkwię”

Na koniec naszego subiektywnego rankingu zostawiliśmy „Marchewkowe pole”. Piosenka nagrana została w 1986 roku i pochodzi z albumu pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Jest jedną z mu-zycznych ilustracji do animowanego serialu o tym samym tytule w reżyserii Leszka Gałysza. Kolej-nym etapem współpracy Lady Pank z reżyserem było stworzenie spektaklu muzycznego dla dzieci pod nazwą „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów”.

„Marchewkowe pole” to jedna z piosenek Lady Pank, która stanowi swoisty wehikuł czasu. W serwisie YouTube znaleźć możemy masę komentarzy, w których fani wspominają lata młodości lub opowiadają o tym, jak teraz, wspólnie ze swoimi dziećmi, słuchają największych przebojów zespo-łu.

A jakie są Wasze ulubione piosenki Lady Pank?

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.