Blog

Lady Pank świętuje 40 lat istnienia. Gdzie zobaczymy trasę LP40 2021?

Anna Stankiewicz-Sztybel
Lady Pank w 2021 roku świętuje swoje 40-lecie na scenie. Fani mogą już zobaczyć, jak wygląda okładka płyty wydawanej z okazji tej okrągłej rocznicy. Niebawem rozpocznie się także trasa, na której usłyszeć będzie można legendarne szlagiery zespołu. Mimo upływu lat Janusz Panasewicz i Jan Borysewicz to wciąż ikony rocka!

Piosenki Lady Pank zna chyba każdy. Legendarne utwory, takie jak „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Zawsze tam, gdzie ty”, były niejednokrotnie grane w radiu czy klubach. Aż trudno uwierzyć, ale w tym roku panowie będą świętować 40-lecie istnienia na koncertach LP40. Zobacz gdzie wystąpi zespół: TUTAJ

Koncerty Lady Pank – legenda lat 80.

Lady Pank powstał w 1981 roku we Wrocławiu. Zespół został założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Do tej pory panowie wydali ponad 20 płyt i nagrali dziesiątki przebojów. Nazwa zespołu pochodzi od jednego z nich – „Mała Lady Punk”.

alt text

1983 rok to szczyt popularności zespołu. Lady Pank zagrał wtedy ponad 360 koncertów, m.in. w Poznaniu i Opolu. W 1983 powstała też debiutancka płyta z utworami „Tańcz, głupia, tańcz”, „Wciąż bardziej obcy” czy „Kryzysowa narzeczona”. Fani zakochali się w tych melodiach, a w szczególności w głosie Janusza Panasewicza, który do dzisiaj jest wokalistą Lady Pank.

Pod koniec roku 1985 Lady Pank rozpoczął występy zagraniczne, m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, ZSRR, a także trzytygodniową trasę koncertową po USA.

Wówczas o ich podboju Ameryki w polskich mediach zrobiło się głośno. Ale amerykański sen nie trwał długo. Później Lady Pank sporadycznie wyjeżdżał za granicę, gdzie dał jeszcze kilka pięknych koncertów.

Jan Borysewicz na stadionie we Wrocławiu

W połowie 1986 roku działalność Lady Pank stanęła pod znakiem zapytania, gdy na Stadionie Olimpijskim Jan Borysewicz obnażył przyrodzenie przed publicznością. Wtedy też zespół został zmuszony do zawieszenia działalności przez ówczesne władze. Przerwa od koncertowania trwała cały rok.

Po powrocie panowie wrócili silniejsi i nagrali kolejne utwory, które pokochała Polska. Wśród nich znalazły się m.in. „Zostawcie Titanica” czy „Tacy sami”. I choć znów było o nich głośno, zespół ponownie zawiesił swoją działalność – tym razem z własnej woli. Dopiero w 1994 roku Lady Pank reaktywował się w nowym składzie. Niezmiennie pozostali w nim Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz.

Kukiz i „Stacja Warszawa”

Przez lata Lady Pank nie znikał ze scen polskich miast. Panowie zachwycali swoja muzyką i świętowali kolejne okrągłe rocznice. Fani, którzy bardzo dobrze znali ich piosenki, czekali jednak na przełom i hit na miarę „Mniej niż zero”. Ten przyszedł w 2003 roku, kiedy Jan Borysewicz wspólnie z Pawłem Kukizem nagrał singiel „Bo tutaj jest, jak jest”, który był jednym z najczęściej granych utworów w stacjach radiowych.

Rok później Lady Pank wydało album „Teraz”. Na płycie znalazł się utwór „Stacja Warszawa”, który stał się przebojem roku. Utwór opowiada historię mieszkańców stolicy.

W 2011 na antenie radia miała miejsce premiera nowego singla „Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą”, będącego zwiastunem albumu „Maraton”. Za album zespół otrzymał kolejną złotą płytę.

„Strach się bać” w wykonaniu Lady Pank

Mimo że 2020 był bardzo ubogi w wydarzenia kulturalne, to jednak zespół Lady Pank zdążył zagrać kilka pięknych koncertów. Na żywo podczas trasy „Strach się bać” mogliśmy zobaczyć ich m.in. w Kołobrzegu, Świnoujściu, Płocku czy Ostródzie.

Wszystkie koncerty odbyły się latem z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. I choć amfiteatry mogły być wypełnione tylko do połowy, to nie zabrakło niepowtarzalnego klimatu występu. Każda piosenka była znana publiczności, która chętnie śpiewała na głos teksty wspólnie z zespołem.

Trasa „Strach się bać” pokazała widzom, że jesteśmy w stanie wyjść cało z nawet najbardziej kryzysowych sytuacji. Zespół zdawał sobie sprawę, jak dużo niepokoju wniosła do życia trwająca wciąż pandemia. A żeby na chwilę odciąć się od nieprzyjemnych doniesień, postanowił uraczyć publiczność potężną dawką pozytywnej energii!

LP40 jak jeden dzień

Wspominając 2020, jesteśmy jednak pewni, że w wykonaniu Lady Pank była to dopiero rozgrzewka przed tym, co czekać będzie fanów w tym roku. Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz szykują szczególną trasę, która podsumuje 40-lecie istnienia zespołu. Zwiastunem trasy jest z pewnością nowa płyta zespołu pt. „LP 40”, która swoją premierę ma mieć w marcu. Na krążku ma znaleźć się 12 utworów. Największą niespodzianką dla fanów zespołu będzie z pewnością utwór wykonany przez Jana Borysewicza w całości na instrumentach klawiszowych.

Jakiś czas temu na stronie Lady Pank pojawiła się okładka płyty. Graficy postawili na prostotę i biel. Całość dopełnia napis „LP 40”, pod którym umieszczono zdjęcia artystów.

„Ameryka” oczami Lady Pank

Mimo że na cały album Lady Pank trzeba poczekać do 12 marca, to o płycie już stało się głośno. A wszystko to dzięki nowemu singlowi Lady Pank – „Ameryka”, który idealnie oddaje muzyczny klimat zespołu. „Pierwszy krok na księżycu jak skok przez czas. Obietnica wolności, coca-coli smak” – to początkowe słowa piosenki, która na YouTubie ma obecnie ponad 100 tys. wyświetleń.

Kolejnym utworem, który można już usłyszeć w sieci, są „Pokolenia”. Janusz Panasewicz śpiewa w nim przewrotnie: „Nadciąga młoda fala i rewolucji wiatr. Nadchodzą piękni, nadchodzą młodzi, po piętach depczą nam”.

Patrząc jednak na kondycję zespołu, nie można się zgodzić, by nowa fala w jakikolwiek sposób zagrażała legendarnemu Lady Pank. Już 19 lutego premierę będzie miał najnowszy singiel i teledysk pt. „Drzewa”.

Album „LP 40” w przedsprzedaży można nabyć na oficjalnej stronie zespołu w cenie 49 zł lub 69 zł z autografami Lady Pank.

Lady Pank wystąpi m.in. w Ostródzie, Kielcach, Kołobrzegu, Płocku, Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowcu Świętokrzyskim, Rzeszowie, Częstochowie, Toruniu, Włocławku, Lubinie, Bielsku-Białej, Elblągu i Bydgoszczy.

Komentarze

~ LUCNA LUSI B. KOSZALIN
~ CUDOWNY, MAGICZNY KONCERT ZESPOŁU LADY PANK W KOSZALIŃSKIM, PIĘKNYM AMFITEATRZE W DNIU 05.09.2021 - JAN BORYSEWICZ, 1 GITARA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ - TO NASZE MUZYCZNE DOBRO NARODOWE, A CAŁY ZESPÓŁ JAK ZWYKLE W ŚWIETNEJ, ŚWIATOWEJ FORMIE! KOCHAM I JESTEM WIERNA LADY PANK ( JAK RÓWNIEŻ ZESPOŁOWI DŻEM ) OD WCZESNEJ MŁODOŚCI, PODOBNIE MÓJ SYN ADRIAN RÓWNIEŻ KSZTAŁTOWAŁ SWOJĄ MUZYCZNĄ WRAŻLIWOŚĆ WŁASNIE NA UTWORACH ZESPOŁU LADY PANK ( & DŻEMU ) , JAKO CIEKAWOSTKĘ NADMIENIĘ FAKT, ŻE MÓJ SYN ADRIAN MIAŁ TO WIELKIE SZCZĘŚCIE BYĆ NA WSPANIAŁYCH KONCERTACH W AUSTRALII TAKICH ZESPOŁÓW JAK - U2 & COLDPLAY!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.