Współpracował z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Olaf Lubaszenko to nie tylko aktor filmowy i teatralny, ale także prezenter telewizyjny, konferansjer, producent i reżyser.
Olaf Lubaszenko pochodzi z artystycznej rodziny. Jego ojcem jest Edward Linde-Lubaszenko, aktor telewizyjny i teatralny, a matką Asja Łamtiugina – poetka, plastyczka i aktorka białostockiego teatru. W dodatku jego ojcem chrzestnym jest Jan Nowicki.
Lubaszenko nie od razu ruszył śladami kariery rodziców. Po maturze zaczął studiować socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów jednak nie skończył – upomniało się o niego. Chociaż nigdy nie chodził do szkoły aktorskiej, w 1991 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny.
Pierwszą rolę w filmie Olaf Lubaszenko zagrał jednak znacznie wcześniej. Jako 14-latek wystąpił w filmie Życie Kamila Kuranta jako główny bohater w dzieciństwie.
Jako 20-latek wystąpił w dwóch ważnych filmach – w Piłkarskim pokerze Janusza Zaorskiego oraz w Krótkim filmie o miłości, który był elementem Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Lubaszenko był także asystentem reżysera przy produkcji pozostałych filmów z serii. Jako asystent reżysera Lubaszenko pracował też przy filmie Orzeł w koronie Andrzeja Wajdy.
Jako samodzielny reżyser Lubaszenko zadebiutował w 1997 roku filmem Sztos. W filmie wystąpili m.in. Cezary Pazura i Jan Nowicki. Prawdziwym hitem stał się jednak dopiero kolejny film w reżyserii Olafa Lubaszenko – Chłopaki nie płaczą z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Obraz szybko stał się kultowy. Z podobnym entuzjazmem został tez odebrany Poranek kojota – również z młodym Stuhrem.
Olaf Lubaszenko jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Olaf Lubaszenko jest jednym z aktorów występujących w popularnej komedii teatralnej Ludzie inteligentni. Znajdziecie ją w naszym repertuarze! To rzecz o parach, które – zamiast pozwolić sobie na spokojną stabilizację – pakują się w związkowe kłopoty. Na scenie można zobaczyć także m.in. Izę Kunę i Renatę Dancewicz.
Olaf Lubaszenko - repertuar występów