JWP

Bio

JWP, czyli „Jaśnie Wielmożni Panowie”, to działająca od 1996 roku warszawska grupa artystów hiphopowych. Przez ponad 26 lat swojej działalności stali się jedną z najbardziej kultowych formacji w kraju.

JWP w swoich początkach skupiał wokół siebie grafficiarzy, czyli tzw. writerów. W skład kolektywu, który zapoczątkował Ero, wchodzili także Kosi, Doni i Foster. Później do grupy dołączył Łajzol. Jednym z pierwszych numerów grupy było „Graffiti”. To był symboliczny moment przejścia z malowania po ścianach do rapowania.

Pierwsza płyta, „Numer jeden wróg publiczny”, została wydana w 2007 roku. Była wynikiem czteroletniej pracy ekipy, która od drugiej połowy lat 90. współtworzyła warszawską scenę hiphopową. Choć płyta została bardzo ciepło przyjęta przez środowisko rapowe, to grupa zaczęła się rozpraszać ze względu na sprawy osobiste poszczególnych członków. „Sequel”, czyli druga płyta, powstała dopiero w 2015 roku. Warto zaznaczyć, że poza wydawnictwami JWPCREW kolektyw działa także w różnych kompilacjach wewnątrz grupy. Ero i Kosi wydali w 2019 roku płytę „Blackbook”. Bardzo aktywny, zarówno pod kątem koncertów, jak i wydanych płyt, jest duet Jetlagz, w skład którego wchodzą Kozi i Łajzol.

Koncerty JWP w 2021

JWP to jedna z niewielu grup hiphopowych powstałych w latach 90., która nadal koncertuje i wydaje płyty. JWPCREW słynie z corocznych urodzin formacji, podczas których występuje z zaproszonymi gośćmi.

Grupa pojawi się w 2021 roku na festiwalu RapTour w Poznaniu.

JWP - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.