Błażej Król

Bio

Kompozytor, wokalista, autor tekstów piosenek. Jego muzyka to połączenie różnych gatunków, dla których wspólnym mianownikiem jest niebanalny, rozpoetyzowany tekst o oryginalnej konstrukcji. Król to wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej. Jeszcze do niedawna znany był przede wszystkim fanom muzyki alternatywnej. Teraz ze swoją – mogłoby się wydawać, że niszową – twórczością wkracza do mainstreamu.

Błażej Król urodził się w 1984 roku. Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Właśnie tam, w założonym w 2001 roku zespole Kawałek Kulki, rozpoczęła się jego muzyczna kariera. Później był duet z Maurycym Kiebzakiem-Górskim pod nazwą UL/KR. Solo Błażej Król zadebiutował w 2014 roku albumem pt. „Nielot”. Płyta została wydana przez wytwórnię Thinman Records i zapoczątkowała nowy etap w karierze artysty. Rok później światło dzienne ujrzał krążek „Wij”, wydany już przez wytwórnię Kayax we współpracy z Warner Music Poland.

W twórczości Króla przenikają się muzyka elektroniczna, instrumentalna, ambient oraz indie. Wszystkie te gatunki łączy poetycki tekst, mieniący się ilością znaczeń i możliwych interpretacji.

Nowa płyta Króla – „Dziękuję”

9 kwietnia 2021 roku ukazała się najnowsza płyta Króla, zatytułowana „Dziękuję”. Znajduje się na niej 18 utworów, które zabierają nas w surrealistyczną podróż po muzycznej wrażliwości artysty.

„Nie braliśmy jeńców i nie bierzemy jeńców. Płyta to test i dla nas, i dla odbiorcy, który musi poświęcić trochę więcej czasu. (…) Ostatni rok był ciężki (…), ale bardzo udany, jeżeli chodzi o muzyczne i okołomuzyczne przedsięwzięcia” – opowiada muzyk.

Gdzie w najbliższym czasie będzie można posłuchać Króla na żywo? Sprawdź nasz repertuar!

Błażej Król - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.