Blog

Gołda Tencer zaprasza w piękną podróż po historii kabaretu żydowskiego

Ola Malich
Z czym kojarzy nam się kabaret? Zapewne z bardziej współczesnymi grupami, jak Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Smile czy Hrabi. Ale trzeba pamiętać, że zanim doszliśmy do skeczy kabaretowych w obecnym stylu, społeczeństwo szukając rozrywki odnalazło ją między innymi w satyrach z okresu międzywojennego. Ten piękny okres postanowiła przypomnieć Gołda Tencer w programie „Gołda Tencer i aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na szlagiery kabaretu żydowskiego”. Co przygotowała artystka wraz ze swoją grupą aktorską?

Choć z pewnością pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu słowa „kabaret” są współczesne grupy zajmujące się tym rodzajem rozrywki, to trzeba pamiętać, że kabaret ma dużo dłuższą historię. I zasłużona artystka – Gołda Tencer – wraz ze swoją grupą aktorską postanowiła przypomnieć pewien fragment dziejów kabaretu.

Razem z aktorami i aktorkami biorącymi udział w przedstawieniu „Szlagiery żydowskiego kabaretu” będzie można odbyć podróż w przeszłość – a konkretnie o mniej więcej sto lat wstecz. Przeniesiemy się do czasów międzywojennych. Wówczas kabaret dopiero zyskiwał popularność. Na szczyty wzbijały się takie grupy, jak „Zielony Balonik” (pierwszy polski kabaret – założony w 1905 roku) czy „Qui Pro Quo” (w tłumaczeniu: zabawne nieporozumienie, które wynikło z wzięcia kogoś za inną osobę lub z niezrozumienia czyichś słów).

Kabaret „Qui Pro Quo” jest o tyle istotny, że był z nim związany Julian Tuwim. A to właśnie między innymi po jego teksty sięgnęła Gołda Tencer, szykując swoje przedstawienie.

Tuwim potrafi zgrabnie przeplatać literackość z potocznym językiem, dzięki czemu uzyskiwał często efekt zabawnej, nieoczywistej dwuznaczności. Do najpopularniejszych form kabaretowych tamtego okresu (poza piosenkami, monologami i standardowymi dialogami) zaliczały się szopki polityczne – wykpiwające najważniejsze osoby w państwie – oraz szmoncesy – krótkie formy poświęcane tematyce polskich Żydów.

Kim jest Gołda Tencer?

Jednak zanim na dobre zagłębimy i rozsmakujemy się w dawnym kabarecie, warto przybliżyć sylwetkę samej autorki przedstawienia. Gołda Tencer jest polską aktorką, reżyserką i piosenkarką żydowskiego pochodzenia. Na scenie jest aktywna od 1969 roku, kiedy to wyjechała z rodzinnej Łodzi i związała się z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Z czasem Gołda Tencer założyła fundację na rzecz kultywowania tradycji żydowskich w Polsce – Fundację Shalom, a od 2004 roku organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Gołda Tencer jest także członkinią Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Golda Tencer Austeria

Szerszej publiczności znana jest ze swoich ról teatralnych, filmowych oraz jako reżyserka. Publika uwielbia ją jednak nie tylko za role w klasycznych sztukach w języku jidysz na przykład rolę Lei w „Dybuku” Anskiego, lecz także za osiągnięcia wokalne – nagrała między innymi „Miasteczko Bełz”.

„Gołda Tencer i aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na szlagiery kabaretu żydowskiego”

Skoro już dokładnie wiemy kto, to teraz trzeba się przyjrzeć, co przygotowała reżyserka Gołda Tencer dla widzów i widzek. „Gołda Tencer i aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na szlagiery kabaretu żydowskiego” to spektakl tętniący doskonałym, przedwojennym humorem i żydowską liryką. Aktorzy i aktorki nie dają widzom i widzkom się nudzić nawet przez sekundę! Bogactwo skeczów i piosenek – od tekstów wspomnianego już Tuwima, przez Jurandota aż do Hemara. Dodatkowy klimat tworzą wspaniałe stroje z epoki. Scena aż kipi kolorami i wzorami i to jest właśnie piękne!

Sama reżyserka zaskoczy także podczas przedstawienia swoją interpretacją wzruszającej pieśni „Majn jidisze mame”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.