Blog

Najlepsza hip-hopowa trasa koncertowa – kto wystąpi na Rap Tour 2021?

Artur Eichhorst
Bydgoszcz, Koszalin, Poznań... Niebawem fanów hip-hopu czeka wielka koncertowa uczta. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej trasy Rap Tour 2021.

Trasa koncertowa łączy różne pokolenia polskiej sceny hip-hopowej. Na jednej scenie wystąpią ramię w ramię legendy polskiego rapu oraz młodzi, dopiero podbijający rynek wykonawcy. W ciągu kilku godzin koncertu wybrzmi klasyczny rap, trap, grime i hardcore. Kogo konkretnie usłyszymy podczas Rap Tour 2021?

Kukon na fali

Jedno z ciekawszych odkryć ostatnich lat w polskim rapie. Jakub Konopka, czyli Kukon to 25-letni raper z Biłgoraja, a konkretnie z dzielnicy Ogrody, o czym możemy sporo usłyszeć na płytach „Ogrody Mixtape” i „Ogrody Mixtape 2”.

Jego pierwsze utwory mogliśmy usłyszeć w 2014 roku na YouTube, z kolei jego pierwszy oficjalny krążek – „Piękny ból” – został wydany w 2018 roku. Kolejne lata były dla artysty czasem bardzo pracowitym i płodnym: w 2019 wydał cztery, a w 2020 trzy albumy!

alt text

Młody wykonawca z Lubelszczyzny jest indywidualistą, który konsekwentnie stawia na samodzielną drogę twórczą i poszukiwanie własnego, unikatowego stylu. Sam określa się jako outsidera sceny muzycznej i z dystansem podchodzi do współpracy z innymi muzykami, choć od tej zasady są wyjątki. Najlepszym tego przykładem jest „Afera”, czyli płyta nagrana razem z Magierą.

Rap Kukona nasycony jest emocjami, o których opowiada w sposób surowy, bezpośredni i prostolinijny. Tę zdolność pokazał już swoim wczesnym kawałkiem „Kocham cię”. Dzięki prostocie przekazu z jego utworów bije szczerość i autentyzm, czym zyskał popularność słuchaczy. Kukon świetnie sobie radzi zarówno na tradycyjnym rynku sprzedaży płyt (trzecie miejsce na liście OLiS), jak i w sieci (ósme miejsce na ogólnoświatowej liście debiutów serwisu Spotify). W krótkim czasie wyszedł z podziemia i przebojem dostał się do mainstreamu hip-hopu, zyskując status jednego z ciekawszych i bardziej twórczych polskich raperów.

Nizioł i jego plan gry

Związany z zespołami Syndykat i Szajka oraz z kolektywem Ciemna Strefa Nizioł (znany również jako Niziek) zadebiutował w 2014 roku albumem „Pretekst”. Jego pierwszy solowy krążek, na którym gościnnie wystąpili między innymi Sokół, Kękę, Siwers, Lukasyno i Kriso, uzyskała status złotej płyty. Po dwóch latach podobny sukces odniósł „Pretekst 2”. Z kolei najnowsza płyta rapera, czyli “Game Plan”, zadebiutowała na pierwszym miejscu zestawienia OLiS, jest więc na dobrej drodze, aby również pokryć się złotem.

alt text

Nizioł do tej pory dał się poznać jako raper, którego znakiem rozpoznawczym jest gorzki, uliczny storytelling, zaprezentowany głównie na płytach „Banita Mixtape” i „Owoc żywota”. Album „Game Plan”, który miał swoją premierę w marcu 2021, jest silnie związany ze zmianą stylu życia wykonawcy. Jego nowy „plan gry” to dieta, treningi i troska o zdrowie. W związku z tym „Game Plan” jest płytą pełną motywujących i energetyzujących kawałków, takich jak na przykład „Progres”, któremu towarzyszy sportowy teledysk.

Oki – oldschool w nowym wydaniu

Oki to 23-letni raper, który w ostatnim czasie dynamicznie rozwija swoją karierę. Miejsce w mainstreamie polskiego rapu zapewnił sobie krążkiem „47playground” (debiut na drugim miejscu OLiS), a jesienią 2020 roku umocnił swoją pozycję po wydaniu albumu „77747mixtape”.

Poza solową karierą Oki wraz z Young Igim i Otsochodzi tworzy grupę OIO – projekt, który już od początku budził duże zainteresowanie, a nawet napięcie, głównie za sprawą zagadkowych zapowiedzi.

Cechami rozpoznawczymi Okiego jest trap i szybka nawijka. Faktycznie, tempo i sprawność jego rapowania może robić wrażenie i wzbudzać zazdrość niektórych kolegów po fachu. Raper doceniany jest za umiejętne łączenie różnych stylów oraz za technikę na wysokim poziomie. Sam siebie określa jako „oldskulowego typa w nowym wydaniu”.

Mix gatunków w wydaniu Miłego

Miłosz Szymkowiak, czyli Miły ATZ, urodzony w 1995 roku raper z Gniezna, znany jest z dwóch kolektywów: wcześniej z Mordor Muzik, a obecnie z Undadasea. 26-latek ma również na swoim koncie występy na scenach największych imprez: Open’er Festival, Up To Date, Hip Hop Kemp, Upper Festival. Jego debiutancki pełnometrażowy album „Czarny Swing” ukazał się w 2020 roku i zadebiutował na czwartym miejscu OLiS.

alt text

Swój styl Miły ATZ czerpie z wielu różnych źródeł. W efekcie jego muzyka to mieszanka grime’u, UK garage, do tego trochę naleciałości drum’n’bass, klasycznego nowojorskiego rapu czy brzmienia lo-fi. W dzisiejszych czasach, jak twierdzi raper, gatunki przemieszały się i nie ma już definicji, pozostaje jedynie wyczucie. Fani cenią Miłego za dobrą, dopracowaną technikę, celne punche i gry słowne.

Platynowa Polska Wersja

Polska Wersja to zespół z prawie 10-letnim stażem, założony przez Jano i Hinola w 2012 roku w Warszawie. W kolejnym roku ukazał się debiutancki album duetu – „Powrót do przyszłości”. Wielkim sukcesem Polskiej Wersji okazała się druga płyta, czyli „Notabene”. Krążek z 2016 roku zajął drugie miejsce w zestawieniu OLiS i zyskał status platyny. Z podobnymi sukcesami Jano i Hinol nagrywają płyty solowe.

Jaki jest styl Polskiej Wersji? To przede wszystkim połączenie starego rapu z jednej strony i nowego brzmienia z drugiej. Jano i Hinol łączą zręcznie klimat lat 90. ze świeżym przekazem, komentarzem aktualnej rzeczywistości, opisem życia polskiej ulicy.

Włodi – legenda polskiego rapu

Włodiego w porównaniu do wspomnianych wcześniej wykonawców można nazwać weteranem. Paweł Włodkowski jest obecny na polskiej scenie hip-hopowej już od połowy lat 90. Raper współtworzył legendarną grupę Molesta Ewenement i jest jednym z prekursorów ulicznego rapu w Polsce, a z kolei od 2009 roku jest częścią grupy Parias. Włodi ma na swoim koncie ponad dziesięć płyt, a poza tym jest producentem muzycznym oraz właścicielem firmy odzieżowej.

alt text

Ostatni album Włodkowskiego to “W/88”, nagrany wspólnie z 1988 (producentem znanym z duetu Syny). Płyta swoim tytułem nawiązuje do pseudonimów jej twórców, a wypełniona jest klimatycznymi, nieco niepokojącymi bitami 1988 i doskonale już znanym ulicznym rapem Włodiego. Gościnnie na krążku pojawili się Tonfa, DJ Zeten, Jetlagz, Falcon1, Miły ATZ, Wiadrowski, Phunk’ill – każdy z nich wnosi do albumu Włodiego i 1988 swój indywidualny styl.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.