Blog

Karolina Sawka – Od „W pustyni i w puszczy” do teatru

Sabina Sikorska
Niewiele aktorek może poszczycić się debiutem w wieku zaledwie 10 lat – a tyle właśnie miała Karolina Sawka, gdy zagrała jedną z głównych ról w ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy”. Po udziale w tej produkcji filmowa Nel zniknęła na wiele lat z branży. Teraz powraca – zarówno na ekrany, jak i do teatru, gdzie zobaczymy ją w spektaklu "Nerwica natręctw".

Sztuka? – to u Karoliny Sawki rodzinne

Wybór artystycznej kariery przez Karolinę Sawkę nie dziwi, gdy przyjrzymy się jej rodzinie. Jej matką jest Ewa Sawka, witrażystka, a ojcem, znany rysownik i satyryk - Henryk Sawka. Nic dziwnego, że wychowując się w takim środowisku, Karolina także postanowiła podążać ścieżką kariery rodzinnej. Z jednym wyjątkiem - zamiast sztuk plastycznych, Karolina Sawka wybrała aktorstwo.

Karolina Sawka zadebiutowała w 2001 roku w filmie „W pustyni i w puszczy”. Później na dłuższy czas zniknęła ze świata filmu. Jak sama podkreśla w wywiadzie z Ewą Podgajną dla Gazety Wyborczej Szczecin:

„Gdybym jako dziecko poszła w aktorstwo, mogłabym potem czuć, że nie była to w pełni samodzielna decyzja. Nie wiem, jaką satysfakcję czerpałabym z zawodu. Teraz przynajmniej wiem, że kursując po Polsce z walizką u nogi, robię to z własnego wyboru”.

Karolina Sawka na planie „W pustyni i w puszczy”

Udział w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza był dla Karoliny wielką przygodą. Przy okazji kręcenia filmu młoda aktorka mogła dużo podróżować. Sceny kręcone były w RPA, Tunezji i Namibii. Jej rola wyróżniona została kilkoma nagrodami na międzynarodowych festiwalach m.in. w Giffoni Valle Piana we Włoszech i w Moskwie.

Karolina sawka

Na planie Sawka poznała zmarłego w zeszłym roku Andrzeja Strzeleckiego, który wcielił się w rolę ojca Nel oraz Adama Fidusiewicza – filmowego Stasia, dla którego występ w filmie także był debiutem aktorskim. Widzowie polubili małą Karolinę i z zaskoczeniem przyjęli fakt, że po odegraniu roli Nel przez wiele lat zdecydowała się nie brać udziału w żadnej produkcji. W tym czasie Sawka była jednak zajęta czymś innym.

Powrót Karoliny Sawki na ekrany telewizji

Karolina czas z dala od show-biznesu poświęciła na ukończenie szkoły i studiów aktorskich na słynnej łódzkiej Filmówce, podczas których wystąpiła w kilku etiudach szkolnych. Aktorka zakończyła naukę w 2018 roku i od razu pojawiła się na planie serialu „M jak miłość”. Aktorka wciela się w rolę Kaliny Marczewskiej, młodej dziewczyny, która zjawia się w życiu serialowego Pawła Zduńskiego.

karolina sawka m jak milosc

W 2020 roku zagrała w kolejnym serialu z miłością w tytule, tym razem była to „Pierwsza miłość” emitowana przez Polsat. Sawka zagrała tam dziewczynę pracującą w agencji towarzyskiej, która okazuje się być dawną, wielką miłością Miksera (Błażeja Michalskiego). W 2021 roku wystąpiła w jednym odcinku kryminalnego serialu „Ojciec Mateusz”. Role w serialach to jednak jedynie niewielka część zawodowego życia Karoliny, która swoje miejsce odnalazła na deskach teatru.

Teatr, wspinaczka i… garncarstwo - pasje Karoliny Sawki

Aktorka najbardziej spełnia się w bezpośrednim kontakcie z publicznością, czyli podczas występów teatralnych. Ma za sobą role m.in. w spektaklu „Pijani”, który był wystawiany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i w „Jabłku” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia w katowickim Teatrze Żelaznym.

Karolina swoją pracę traktuje jak pasję, ale teatr nie jest jej jedynym hobby. Czas wolny spędza w górach, a dokładniej w Beskidzie Niskim. To właśnie tam odpoczywa i ładuje siły na kolejne aktorskie wyzwania. Oprócz tego jej pasją jest ceramika, garncarstwo i rzeźba – widać geny rodziców, którym, jak aktorka przyznaje w wywiadach, wiele zawdzięcza. W rozmowie z Magdą Maciejczyk dla LIFE IN. Łódzkie mówi:

„Moi rodzice to spokojne, otwarte dusze. W naszym domu zawsze panowała wolność w artystycznym wyrażaniu siebie”.

Karolina Sawka w spektaklu „Nerwica natręctw” - bilety do teatru

W 2023 roku Karolina kontynuuje swoją teatralną karierę – możemy ją podziwiać w spektaklu „Nerwica natręctw” w reżyserii Artura Barcisia. Akcja komedii toczy się w poczekalni gabinetu lekarza psychiatry, którego pacjenci, z powodu jego nieobecności, zaczynają diagnozować siebie nawzajem.

karolina sawka

Na scenie towarzyszą Sawce znane aktorskie twarze – Rafał Królikowski, Katarzyna Herman i Jowita Budnik. Spektakle odbędą się w wielu miastach w Polsce. Warto kupić bilety na "Nerwicę natręctw", żeby zobaczyć, jak przez lata zmieniła się i dojrzała Karolina Sawka!

Bilety

07.07.2024
18:00
Opera Nova Bydgoszcz
Obsada
Obsada: Artur Barciś, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Herman, Kamil Kula, Jowita Budnik, Karolina Sawka
Obsada: Artur Barciś, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Herman, Kamil Kula, Jowita Budnik, Karolina Sawka
26.10.2024
16:00
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa Pruszków
26.10.2024
18:30
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa Pruszków

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.