Gołda Tencer

Bio

Aktorka, reżyserka, piosenkarka i dyrektorka Teatru Żydowskiego. Krótko mówiąc – Gołda Tencer to kobieta wielu talentów. Od ponad pięćdziesięciu lat związana z Teatrem Żydowskim im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Propagatorka języka jidysz i kultury żydowskiej w Polsce.

Gołda Tencer urodziła się 2 sierpnia 1949 roku w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Jej rodzice – Sonia i Szmul – cudem uniknęli Holocaustu. Od najmłodszych lat w jej domu kultywowano żydowskie tradycje – pierwsze etapy kształcenia Gołda Tencer pobierała w szkole im. Icchoka Pereca w rodzinnym mieście. Już jako dziecko występowała w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1969 roku wyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Z Teatrem Żydowskim jest związana do teraz jako aktorka, scenarzystka i reżyserka. Jest również prezeską Fundacji Shalom, którą sama założyła, a od 2004 roku organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Jest laureatką Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i „Złotej Liry” za zasługi w promocji kultury żydowskiej.

W naszym repertuarze można znaleźć przedstawienie w reżyserii Gołdy Tencer. „Gołda Tencer i aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na szlagiery kabaretu żydowskiego” to spektakl kipiący świetnym, przedwojennym humorem i liryką żydowską. Na scenie będą prezentowane teksty Tuwima, Jurandota i Hernana. Sama Gołda Tencer również zaprezentuje się na scenie, wykonując wzruszającą pieśń „Majn jidisze mame”.

Gołda Tencer - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.