Spis treści:
Agnieszka Osiecka – młodość w otoczeniu artystów
Dziennikarka, reżyserka teatralna i telewizyjna, pisarka, a przede wszystkim poetka i autorka tekstów piosenek. Krótko mówiąc, Osiecka była wszechstronną mistrzynią sztuki słowa.
Ojciec Agnieszki, czyli Wiktor Osiecki był pianistą i kompozytorem, z kolei jej matka, Maria Sztechman, prowadziła salony literackie. Po latach wychowania w takim artystycznym domu Osiecka po prostu musiała zapałać miłością do sztuki, muzyki i poezji. Owocem tego uczucia jest około 2000 piosenek, spośród których wiele jest doskonale znanych całej Polsce.
Romanse i piosenki Osieckiej – jedno wpłynęło na drugie?
Życie osobiste Osieckiej było równie bogate, co jej twórczość: podróże, szerokie znajomości w świecie kultury i związki m.in. z Markiem Hłaską, Jeremim Przyborą czy Danielem Passentem. Biografia Agnieszki Osieckiej była obfita w wiele burzliwych wydarzeń i uczuć – podobnie jak jej utwory. Z pewnością doświadczenia życiowe poetki wywarły swój wpływ na jej twórczość i być może właśnie to zadecydowało o ponadczasowym sukcesie piosenek autorki.
Osiecka na trwałe zapisała się na kartach historii polskiej kultury. Poświęcono jej już liczne koncerty, albumy i kompilacje płyt, książki, a także 10-tomowy „Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej”, zawierający blisko 500 piosenek. Ponadto w kilku miastach znajdują się pomniki poetki oraz szkoły pod jej patronatem, a w 2013 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu upamiętniające ją monety. Pod koniec 2020 roku doczekaliśmy się z kolei serialu o życiu Agnieszki Osieckiej.
Serialowa biografia Agnieszki Osieckiej
Życiorys Agnieszki Osieckiej jest tak bogaty, że spokojnie można by go podzielić na kilka osób. Nic dziwnego, że słynna poetka i autorka kultowych piosenek stała się bohaterką 13-odcinkowego serialu biograficznego, prezentującego około 40 lat z jej życia.
„Osiecka” w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy okazała się strzałem w dziesiątkę. Średnia oglądalność serialu to aż 2,47 mln widzów! To pokazuje, że pamięć o Osieckiej jest wciąż żywa.
Ze względu na szerokie ramy czasowe serialu, w rolę poetki wcielają się dwie aktorki w różnym wieku: Eliza Rycembel i Magdalena Popławska. Poza życiem samej Osieckiej scenariusz przedstawia polityczne, obyczajowe i artystyczne tło czterech dekad historii Polski. W serialu pojawia się cała plejada znanych osób ze świata polskiej kultury. Na ekranie możemy zobaczyć aktorów odtwarzających takie postaci, jak Marek Hłasko, Olga Lipińska, Jeremi Przybora, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski czy Maryla Rodowicz.
Nieśmiertelne piosenki Osieckiej
Utwory napisane przez Agnieszkę Osiecką śpiewa już kilka pokoleń artystów. Do najbardziej znanych należą Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Krystyna Sienkiewicz, Ewa Bem, Violetta Villas, Edyta Geppert czy Skaldowie. Bogaty dorobek twórczy poetki, pomimo upływu lat, nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i inspiruje kolejnych wykonawców.
Po piosenki takie jak „Niech żyje bal”, „Ballada o pancernych”, „Na całych jeziorach – ty”, „Małgośka”, „Zielono mi”, „Uciekaj moje serce” do dziś chętnie sięgają artyści – zarówno ci doświadczeni, jak i ci będący dopiero na samym początku swojej kariery. Co roku z nowymi interpretacjami tekstów poetki możemy zapoznać się podczas konkursu wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej”, organizowanego przez Fundację „Okularnicy”.
Bilety na koncerty „Piosenki to...? – Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta”
W 2023 roku najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej będziemy mogli usłyszeć w trakcie wyjątkowego wydarzenia. „Piosenki to...? - Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta” zapowiada się jako prawdziwa perełka wśród koncertów 2023 roku.
Bilety na koncerty „Piosenki to...?” organizowane w 2023 roku są jeszcze dostępne!
Komentarze