Blog

Jan Borysewicz – wirtuoz gitary, samouk i założyciel Lady Pank

Anna First
Geniusz gitary, kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów piosenek i wokalista w jednym – czyli Jan Borysewicz. Lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank oraz autor solowego projektu Jan Bo to wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej. W 2023 roku wyruszył wraz z zespołem w trasę koncertową promującą płytę "Lady Pank - MTV Unplugged". Latem zobaczymy go na koncertach "Słońcem opętani" Czym jeszcze nas zaskoczy?

Jan Borysewicz - początki kariery muzycznej

Urodzony we Wrocławiu muzyk początkowo planował iść w ślady ojca – perkusisty, grającego na bębnach w zespole jazzowym. Już w wieku czternastu lat uczestniczył w muzycznych warsztatach perkusyjnych, które prowadził Janusz Stefański. Dopiero brat Andrzej zainteresował nastoletniego Jana gitarą – nauczył go utworu „Dom wschodzącego słońca”.

Naukę gry na gitarze pod okiem Mariana Koniecznego pobierał w Domu Kultury w Sępolnie we Wrocławiu. Talent Jana Borysewicza dostrzegł Alexis Korner, angielski bluesman współpracujący m.in. z Muddy Watersem, który zaoferował młodemu muzykowi karierę za granicą. Rodzice nie wyrazili jednak zgody na wyjazd 15-letniego syna do Anglii.

Jacek Baran, wokalista zespołu Nurt, wypatrzył Jana Borysewicza, który zadebiutował w zespole mając 17 lat. Muzyk zaczynał bez przygotowania, uczestnicząc w koncercie na zastępstwo Aleksandra Mrożka. Następnie dołączył do grupy Super Pakt, występował również w duecie Katia&Roman oraz w latach 1975-1977 w zespole Ireneusza Dudka – Apokalipsa.

Współpraca Borysewicz z Budką Suflera

Jan Borysewicz rozpoczął współpracę z zespołem Budka Suflera w 1978 roku. Gitarzysta nagrał z grupą trzy albumu studyjne: „Na brzegu światła”, „Ona przyszła prosto z chmur” i „Za ostatni grosz”. Jan Borysewicz skonponował dla Budki Suflera takie utwory jak: „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Bez satysfakcji”, „Nie ma końca tej podróży”. Ten pierwszy okazał się być hitem!

Zespół podszedł jednak z większą rezerwą do pozostałych piosenek, umieszczając je jedynie na pojedynczych singlach. To stało się zarzewiem konfliktu, po którym Jan Borysewicz opuścił grupę wraz z autorem tekstów Andrzejem Mogielnickim. Zdolny gitarzysta postanowił założyć własny zespół.

Jan Borysewicz zakłada zespół Lady Pank

Pierwsze nagrania powstały w 1981 roku podczas sesji nagraniowej płyty „Układy” Izabeli Trojanowskiej. Rok później, dzięki pomocy Andrzeja Mogielnickiego, gitarzysya poznał Janusza Panasewicza, który został wokalistą kapeli. Resztę muzyków Jan Borysewicz sprowadził między innymi z zespołu Oddział Zamknięty. Pierwotna nazwa grupy Mała Lady Punk została zmieniona na bardziej przewrotną – Lady Pank.

lady pank

Debiutancka płyta z 1983 roku zatytułowana po prostu - "Lady Pank", odniosła ogromny sukces, a większość utworów zajmowała wysokie miejsca na listach przebojów. Wraz z Lady Pank Borysewicz wydał ogólnie 20 płyt, w tym dwie do filmu animowanego: „O dwóch takich co ukradli księżyc” oraz „O dwóch takich co ukradli księżyc 2”.

Jan Bo – autorski projekt 

W 1988 roku Jan Borysewicz zadebiutował pod szyldem Jan Bo. Solową działalność rozpoczął od wydania płyty „Królowa ciszy”, która zawierała jego autorskie utwory świąteczne. Artysta zaangażował się w kolejny projekt – „BO-Session”. Gitarzysta zaprezentował w nim autorskie kompozycje takich muzyków jak Miles Davis, John Coltrane czy Jimi Hendrix.

W sesji nagraniowej oprócz Borysewicza wzięli udział m. in. Dariusz Kozakiewicz, Winicjusz Chróst, Artur Affek, Piotr Chancewicz i Maciej Gładszy. Warto nadmienić, że na instrumentach perkusyjnych grał Wojciech Morawski, na gitarze basowej Wojciech Pilichowski oraz kuzyn Jimiego Hendrixa. W latach 1991-1994, gdy zespół Lady Pank miał przerwę w działalności, Jan Borysewicz wydał swoją drugą solową płytę „Wojna w mieście”.

Borysewicz & Kukiz oraz duet Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz

W 2003 roku Jan Borysewicz nagrał pop-rockową płytę z Pawłem Kukizem, która zawierała między innymi takie przeboje jak „Bo tutaj jest jak jest” oraz „Jeśli tylko chcesz”. W tym samym roku album zyskał status złotej płyty.

Jan Borysewicz mówi o sobie, że jest wszechstronny, a co za tym idzie lubi najróżniejsze wyzwania i odkrywanie nowych, muzycznych terenów. W 2014 roku został zaproszony przez Roberta Mączyńskiego do nagrania wspólnego albumu „Bal Maturalny”. Krążek sygnowany szyldem Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz osiągnął świetny wynik sprzedaży, co przełożyło się na platynową płytę.

Akademia Jana Borysewcza 

Artysta nie przestaje zaskakiwać. W 2018 roku Jan Borysewicz wystartował z nowym projektem – Akademia Jana Borysewicza. Są to warsztaty muzyczne połączone z koncertami. Fundacja ma na celu wykorzystanie muzyki dla rozwoju osobistego, umocnienia wiary w siebie, a także zwiększenia świadomości i wrażliwości muzycznej.

jan borysewicz

Celem fundacji jest organizowanie koncertów, warsztatów, występów, wykładów i prezentacji w kraju i za granicą. To również promowanie młodych artystów, obozy muzyczno-rozwojowe i propagowanie rozwoju edukacji muzycznej na wszystkich szczeblach - od szkół podstawowych po uczelnie wyższe.

Jan Borysewicz – samouk i gitarowy wirtuoz

Gitarzysta zespołu Lady Pank gra dobrze zarówno lewą, jak i prawą ręką. Na wielu zdjęciach Borysewicz jest z gitarą nad głową, za plecami, w stylu Jimiego Hendrixa. Gra językiem, zębami – to dla niego czysta zabawa!

Do wszystkiego doszedł sam. Szukając swojego stylu i próbując różnych brzmień, osiągnął mistrzostwo. Jan Borysewicz jest posiadaczem prawie 40 gitar, używanych z różną częstotliwością. Najbliższą jego sercu jest na pewno Fender Stratocaster, w wielu odmianach. Przede wszystkim czerwony Lone Star, z odciśniętą dłonią swojej córki.

Letnie koncerty Lady Pank na trasie "Słońcem opętani" - bilety na 2023

Po udanej trasie z okazji 40-lecia zespołu przyszła pora na kolejne tournée po Polsce!

W 2023 roku Jan Borysewicz zagra z zespołem Lady Pank w wyjątkowych okolicznościach. Zespół odwiedzi wiele wakacyjnych lokalizacji, nadmorskim miejscowości i wprawi nas w urlopowy nastrój. Trasa koncertowa "Słońcem opętani" to największe przeboje Lady Pank w letniej scenerii. Kołobrzeg, Mrągowo, Świnoujście... to tylko kilka z wielu propozycji! Teksty piosenek Lady Pank znają zarówno starsi, jak i najmłodsi słuchacze. Wakacyjny koncert zespołu to świetny pomysł na rozrywkę dla całej rodziny. Rodzice i dziadkowie powspominają, a młodzi usłyszą na żywo głos tamtego pokolenia. Nie czekaj i już teraz zarezerwuj bilety na koncert Lady Pank!

Komentarze

Kamis
Nie powiedziałbym że przeciętny grajek
Maciek
Wirtuoz gitary :-))))) bez jaj. Przeciętny grajek. Wirtuoz gitary to Ray Vaughan, Hendrix, Vai, Mayer, Eric Johnson itd itd.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.