Spis treści:
Początki kariery Anity Sokołowskiej
Anita Sokołowska ukończyła PWSFTiT w Łodzi. Już podczas studiów zagrała rolę Stefci Rudeckiej w telewizyjnej wersji słynnego literackiego melodramatu „Trędowata” (1999/2000), którą wyreżyserowali Wojciech Rawecki i Krzysztof Lang.
Na scenie teatralnej pojawiła się rok przed rolą w „Trędowatej” – w 1998 roku. Wtedy to, na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi debiutowała rolą Klary w „Ślubach panieńskich” w reżyserii Jana Machulskiego. Od tamtego czasu regularnie pojawia się na scenach teatralnych w całym kraju. Współpracowała między innymi z: Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, gdzie od 2007 do 2017 roku była aktorką etatową. W mieście nad Brdą, Anita Sokołowska wraz z reżyserem Bartkiem Frąckowiakiem stworzyła monodram „Komornicka. Biografia pozorna”, który przedstawia historię młodopolskiej pisarki Marii Komornickiej (vel Piotra „Odmieńca” Własta, ponieważ poetka przeszła przemianę podczas swojej kariery literackiej i odrzuciła kobiece przymioty). Za tę kreację, aktorka otrzymała wyróżnienie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Zarówno teatralne, jak również filmowe i serialowe – były wielokrotnie nagradzane, a jej kreacje aktorskie doceniają nie tylko widzowie i widzki, ale również krytycy i krytyczki. Za rolę w spektaklu Jana Klaty „Witaj/Żegnaj” otrzymała nagrodę na Festiwalu Prapremier. Na tym samym festiwalu jury dostrzegło i doceniło jej wcielenie w spektaklu „Nordost” w reżyserii Grażyny Kani. W sezonie 2011/2012 została sześciokrotnie nagrodzona w kategorii „Najlepsza” przez miesięcznik „Teatr”.
„Na dobre i na złe” i „Przyjaciółki”
Szersza publiczność poznała talent aktorski Anity Sokołowskiej po roli doktor Leny Starskiej w serialu telewizyjnym TVP2 „Na dobre i na złe”. Perypetie w związku jej i Witka Latoszka przez blisko 14 lat oglądało milionów widzów i widzek. Ich przygody w Szpitalu w Leśnej Górze często trzymały w napięciu lepiej niż niejeden dreszczowiec, ze względu na wiele wzlotów i upadków, odejść i powrotów w ich związku. Anita Sokołowska rozstała się z serialem w 2018 roku.
Od 2012 roku Anitę Sokołowską można zobaczyć również w produkcji telewizyjnej stacji Polsat. Gra tam rolę Zuzanny Markiewicz w serialu „Przyjaciółki”. Zuza to pełna pasji, odważna kobieta sukcesu, która nie boi się nowych wyzwań, a najważniejsi w jej życiu są jej synowie. Podobnie, jak w „Na dobre i na złe” i tutaj pojawia się wątek pokonywania choroby nowotworowej. Władczy charakter Zuzy nie pozwala jej znaleźć faceta, z którym mogłaby się zestarzeć. Obok synów, bardzo ważne są dla niej również tytułowe przyjaciółki – Inga, Dorota, Anka i Patrycja. W piątkę próbują sobie pomagać i radzić z codziennymi problemami.
Anita Sokołowska w „Dobrze się kłamie” - bilety do teatru 2023
Obecnie Anitę Sokołowską, poza serialem „Przyjaciółki”, można również zobaczyć w spektaklu teatralnym pod tytułem „Dobrze się kłamie”. O tej sztuce pisaliśmy wcześniej w kontekście najciekawszych propozycji teatralnych 2021. Przedstawienie jest adaptacją kinowego przeboju „Jak dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z 2016 roku. Za jego tłumaczenie i adaptację odpowiada mistrz w tej sztuce – Bartosz Wierzbięta. Artysta tłumaczył takie produkcje, jak „Shrek”, „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” czy „Pingwiny z Madagaskaru”.
Grupa przyjaciół spotyka się podczas kolacji w celu obejrzenia zaćmienia księżyca. Z początku niepozorny wieczór może okazać się sprawdzianem z przyjaźni. Oczekując na zaćmienie księżyca, przyjaciele postanawiają urozmaicić sobie wieczór, wymyślając ryzykowną grę towarzyską. Polega na tym, by wszystkie powiadomienia, które przyjdą na ich telefony, przeczytać na głos przy wszystkich. Kto kłamie? Co wyniknie z gry? Co stanie się kiedy wszyscy podzielą się zawartością swojego telefonu, ujawnią maile, smsy, wiadomości i powiadomienia z portali społecznościowych? Komu „ściemnianie” wyjdzie na dobre, a kto się pogrąży?
Zastanawialiście się kiedyś nad podobną grą? Warto wpierw poznać jej skutki w teatrze. Nie tylko dlatego, że gra jest ryzykowna, ale przede wszystkim dlatego, że „Dobrze się kłamie” to świetny spektakl w najlepszej obsadzie. Obok Anity Sokołowskiej, na scenie można zobaczyć Bartłomieja Topę, Szymona Bobrowskiego, Marcina Perchucia, Olgę Bołądź, Wojciecha Zielińskiego, Katarzynę Kwiatkowską i Przemysława Sadowskiego.
Świetne tłumaczenie Bartosza Wierzbięty w połączeniu ze znakomitą obsadą równa się świetnej zabawie, humorowi i niezwykłym emocjom. Zarezerwuj bilety na spektakl, by przekonać się na własnej skórze, czy warto sprawdzać jak „Dobrze się kłamie”!
Komentarze