Blog

Męskie Granie – Historia jednego z największych festiwali w Polsce

Katarzyna Kaźmierczak
Męskie Granie to festiwal zbierający największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej w jednym miejscu. Na tym wydarzeniu artyści mogą pokazać się zupełnie z nowej strony i eksperymentować muzycznie u boku innych gwiazd królujących w świecie alternatywnej muzyki. Właśnie dlatego od lat festiwal Męskie Granie cieszy się takim zainteresowaniem. Jaka jest historia Męskiego Grania?

Chcemy, aby nasze zaangażowanie w projekt Męskie Granie inspirowało ludzi do robienia rzeczy niestandardowych, nieszablonowych i rozbudzało w nich apetyt na życie. Wykreowanie własnego wydarzenia daje o wiele większe możliwości wprowadzania innowacyjnych rozwiązań” - Dorota Nowakowska – lider projektu “Męskie Granie” - w Grupie Żywiec S.A

Skąd wzięła się nazwa “Męskie Granie”?

Wszystko zaczęło się od płyty “Męska Muzyka” Wojciecha Waglewskiego, którą nagrał ze swoimi synami, Fiszem i Emade. Eksperymentowanie i wymieszanie z różnymi gatunkami muzycznymi i artystami stało się sednem Męskiego Grania. Nazwa mylnie może wskazywać na dominację męskiej twórczości, jednak na przestrzeni lat mogliśmy zobaczyć, że kobiety umiejętnie reprezentują Męskie Granie i mimo nazwy, wydarzenie udowadniało, że mają sporo do powiedzenia.

Męskie Granie 2010: “Wszyscy muzycy to wojownicy”

Pierwsza edycja Męskiego Grania ruszyła w 2010 roku. Pomysłodawcą i sponsorem wydarzenia jest marka Żywiec. W związku z tym kulminacyjny koncert kończący festiwal odbywa się właśnie w Żywcu. W 2010 roku festiwal odbył się w 7 polskich miastach, a cała impreza zebrała blisko 25 tys. osób. Do wypromowania wydarzenia co roku powstaje nowy singiel promujący, czyli hymn festiwalu, który tworzą gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nie inaczej było na pierwszej edycji. Piosenką promującą wydarzenie była „Wszyscy muzycy to wojownicy” w wykonaniu Macieja Maleńczuka, Abradab i lidera zespołu Voo Voo - Wojeciecha Waglewskiego, który napisał tekst i muzykę do singla. Był również dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia, w czym rewelacyjnie się spełniał. Pierwszą edycję Męskiego Grania zwieńczono podsumowującą festiwal płytą CD, na której można było usłyszeć utwory muzyków występujących w trakcie wydarzenia. Album otrzymał status platynowej płyty, a w 2011 roku uzyskał Fryderyka w kategorii Album Roku: Muzyka Alternatywna, co wywróżyło sukces dalszym edycjom.

Wszyscy muzycy to wojownicy opener 2010

Męskie Granie 2011: „Kobiety nam wybaczą”

Organizatorzy wzbogaceni o doświadczenie z zeszłego roku rozbudowali festiwal, m.in. postawiono na większą ilość artystów wykonujących promujących singiel. Muzyką ponownie zajął się Voo Voo, który pozostał w roli dyrektora artystycznego. Tekstem zajęli się wszyscy wykonawcy, czyli Waglewski, Lech Janerka, Spięty, Fisz i Leszek Możdżer. Panowie wypuścili utwór „Kobiety nam wybaczą”. Połączenie tak różnych charakterów z rockowymi dźwiękami gitary i delikatnością pianina okazało się prawdziwym hitem. Album ponownie otrzymał status platynowej płyty. Tym razem do krążka z utworami dołączono DVD z nagraniem ukazującym kulisy trasy, co było świetnym smaczkiem dla fanów wydarzenia.

Męskie Granie 2012: “Ognia!”

Kolejna edycja Męskiego Grania przyniosła znaczące zmiany. Na stanowisku dyrektora artystycznego stanęła polska wokalistka wielkiego formatu - Katarzyna Nosowska. Wprowadziło to dużą zmianę w związku z tym, że na festiwalu nie wystąpiła dotąd żadna inna kobieta. Katarzyna Nosowska nie dość, że objęła stanowisko dyrektora artystycznego, to jeszcze napisała tekst do utworu i zaśpiewała razem z Markiem Dyjakiem promujący wydarzenie hymn “Ognia!”, co było przetarciem ścieżki dla kobiet na Męskim Graniu. Do singla dograno pierwszy oficjalny teledysk. Ta zmiana udowodniła, że festiwal jest dla każdego kto lubi dobrą muzykę, niezależnie od płci.

Męskie Granie 2013: “Jutro jest dziś”

W kolejnym roku u boku Katarzyny Nosowskiej stanął O.S.T.R., który przejął połowę festiwalu i stał się drugim dyrektorem artystycznym. Artyści wspólnie napisali i nagrali utwór “Jutro jest dziś”, który stał się nowym hymnem Męskiego Grania. Album podsumowujący festiwal Męskie Granie ponownie otrzymał platynę.

Męskie Granie 2014: “Elektryczny”

2014 rok przyniósł kolejne zmiany. Zrezygnowano z funkcji dyrektora artystycznego trasy na rzecz powołanej na to wydarzenie Męskie Granie Orkiestry, która zadomowiła się na festiwalu na dobre. Szefem muzycznym Orkiestry został Andrzej Smolik. Po za nim do stworzenia hymnu Męskiego Grania przyłożyło się wielu innych artystów. “Elektryczny”, bo tak nazywa się utwór promujący Męskie Granie 2014 roku, zebrał wokół siebie takie gwiazdy jak Dawid Podsiadło, Brodka, Olaf Deriglasoff, Piotr Waglewski, Michał Sobolewski, Krzysztof Zalewski, Michał Król, Miłosz Pękała i Łukasz Korybalski. Była to więc śmietanka polskiej sceny muzycznej. Ten skład sprawił, że pod scenami stanęło w sumie 30 tys. osób, a płyta ponownie uzyskała status platynowej.

Męskie Granie 2015: “Armaty”

Kolejny rok ponownie przyniósł sukces twórcom festiwalu Męskie Granie, a album podsumowujący wydarzenie już tradycyjnie, otrzymał platynę. Głównym utworem na płycie był kawałek “Armaty”, w który ponownie zaangażowała się Męskie Granie Orkiestra, a w niej jako szef muzyczny – Andrzej Smolik. W skład Orkiestry po raz pierwszy weszła Mela Koteluk, która zaczynała swoją karierę w chórkach grupy Scorpions. Oprócz niej wystąpili również: Organek, Fisz, Michał Król, Krzysztof Zalewski, Kuba Galiński, Jacek Namysłowski, Łukasz Korybalski oraz Tomasz Duda. Pomimo dotychczasowych powodzeń festiwal Męskie Granie największy sukces miał dopiero przed sobą.

Męskie Granie 2016: “Wataha”

Kluczowym rokiem dla festiwalu Męskie Granie był rok 2016. Wtedy postanowiono uszczuplić orkiestrę do trzech osób, co dało przestrzeń asrtystom do wykazania się zarówno wokalnie jak i instrumentalnie. Na głównej scenie stanęli O.S.T.R., Dawid Podsiadło i Tomasz Organek. Muzycy wspólnie stworzyli rockowy utwór, który odniósł ogromny sukces. “Wataha” na ten moment na YouTube ma prawie 30mln wyświetleń. Ogromny sukces osiągnęły również aranżacje muzyczne z tego roku, jak “Lipstick on the glass” czy “Nic nie może przecież wiecznie trwać”. Na koncertach można było również posłuchać takich gwiazd jak Czesław Mozil, Maria Peszek, Hey, czy Krystyna Prońko.

Męskie Granie 2017: “Nieboskłon”

Ósmą edycję Męskiego Grania promował utwór “Nieboskłon”. Tym razem w gronie Orkiestry znaleźli się Tomasz Organek, Monika Brodka i Piotr Rogucki. Słowa do utworu napisała Katarzyna Nosowska razem z Tomkiem Organkiem, który zajął się również muzyką. W wykonaniu tej trójki mogliśmy również posłuchać klasyków polskiej muzyki we współudziale takich legend jak Małgorzata Ostrowska, Felicjan Andrzejczak czy Jan Borysewicz, który jest współzałożycielem wszystkim znanego zespołu Lady Pank.

Męskie Granie 2018: “Początek”

Największym dotychczasowym hitem Męskiego Grania okazał się hymn z roku 2018 - “Początek”. Do zagrania go na scenie spotkali się razem Krzysztof Zalewski, Kortez i Dawid Podsiadło. Takie połączenie nie mogło przynieść nic innego jak ogromny sukces. Na ten moment “Początek” ma na YouTube aż 137mln wyświetleń! Co ciekawe, premiera singla odbyła się w programie Kuby Wojewódzkiego. Wtedy też widzowie dowiedzieli się kto wchodził w skład Orkiestry. Najpierw, po półtorarocznej przerwie wszedł Dawid Podsiadło. Potem “Panowie K”, czyli Krzysztof Zalewski i Kortez. Teledysk do “Początku” nakręcony został jednym, długim ujęciem, nieprzerwanym żadnym cięciem ani montażem. W związku z wyborem takiego rozwiązania utwór został wykonany na planie na żywo, podczas nagrywania tego ujęcia.

Męskie Granie 2019: “Sobie i Wam”

Kolejny rok przyniósł hymn o tytule “Sobie i Wam”. Utwór ten powstał jako zwieńczenie dziesięciolecia istnienia festiwalu. Hymn Męskiego Grania powstał przy udziale już wcześniej występującego na festiwalu Krzysztofa Zalewskiego, Katarzyny Nosowskiej, Tomasza Organka i nowej twarzy Orkiestry – Igo, który jest znany głównie z muzyki elektronicznej, którą tworzy w duecie z Bassem Astralem. Na koncertach nie zabrakło nowych aranżacji muzycznych kultowych zespołów polskiej sceny. Mogliśmy usłyszeć między innymi chwytający za serce hołd Pauliny Przybysz dla grupy Breakout. W związku z rewelacyjną interpretacją utworów zespołu na festiwalu, w 2022 roku powstał album Rita Pax & Paulina Przybysz – Tribute to Breakout.

Męskie Granie 2020: “Świt”

Rok 2020 przyniósł wiele niespodzianek. Największą była pandemia, która każdemu pokrzyżowała plany. Nie inaczej było z festiwalem Męskie Granie. W tym niefortunnym roku odbył się tylko jeden koncert – w Żywcu. Jednak problemy z organizacją nie przeszkodziły w wyprodukowaniu hitowego hymnu festiwalu “Świt” w wykonaniu Darii Zawiałow, Igo i Błażeja Króla.

Męskie Granie 2021: “Ja Ciebie też, bardzo”

W związku z zeszłorocznymi problemami w organizacji koncertów w 2021 roku organizatorzy zdecydowali się na granie dwa dni w każdym mieście. Jeden dzień był zarezerwowany dla Orkiestry Męskiego Grania 2020, a drugi na właściwy koncert z 2021 roku z nową piosenką “Ja Ciebie też, bardzo”. W Skład orkiestry weszli, ponownie – Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i zupełnie nowy na festiwalu artysta – Vito Bambino. Poza nimi na scenie można było zobaczyć między innymi: Krzysztofa Zalewskiego, Artura Rojka, Ralpha Kamińskiego czy Kwiat Jabłoni.

Męskie Granie 2022: “Jest tylko teraz”

Była to największa edycja Męskiego Grania w historii. Na dwóch scenach wystąpiło prawie 80 polskich artystów reprezentujących odmienne konwencje i style. Pojawiły się zarówno stare twarze, między innymi Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Maria Peszek czy Organek, ale też zupełnie nowe jak Sanah czy Sobel. W skład Orkiestry Męskiego Grania tym razem weszli Bedoes, Kwiat Jabłoni i Krzysztof Zalewski, którzy zaprezentowali utwór “Jest tylko teraz”.

Męskie Granie 2023: "Supermoce"

Edycję w 2023 roku promuje singiel "Supermoce", w którym występuje Mrozu, Igo i Vito Bambino. Za produkcję utworu odpowiada Kuba Galiński, który od lat współpracuje z największymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Podczas edycji 2023 festiwal odwiedzi siedem miast podczas czternastu koncertów. Na scenach wystąpi m.in. Zalewski, Karaś, Rogucki, Nosowska, Król, Rosalie, Szczyl, Brodka i Wojciech Waglewski.

 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.