Blog

Guzior „Pleśń” – przesycony mrokiem krążek. O czym jest ta płyta?

Anna First
W rapie wszystko dzieje się szybko. Liczba wydawanych płyt przerasta oczekiwania. Wiemy, że to nie zawsze przekłada się na jakość. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Niektórzy wolą dłużej pomilczeć, by zrobić jeszcze większe wrażenie. Guzior jest właśnie takim MC. Na nową płytę – „Pleśń” – kazał czekać swoim fanom dwa lata. W rapgrze to całkiem sporo.

Na szczęście za sprawą jakości albumu słuchacze i recenzenci wybaczają tak długą przerwę. Trzeci legalny, solowy krążek Guziora w przedsprzedaży sprzedał się w ponad 15 tysięcach egzemplarzy. Tym samym pokrył się złotem już w preorderze! Nie licząc udziału Mateusza Bluzy w hot16challenge, nie dało się go słyszeć ostatnio zbyt często.

Guzior - FALA ft. Oskar83

Guzior wystartował w październiku z pierwszym singlem promującym „Pleśń”. „FALA” z gościnnym udziałem Oskara83 z PRO8L3MU ma obecnie już 53 miliony wyświetleń na YouTubie. Raper zgarnął za ten utwór aż 3 statuetki na gali Popkillery 2021 – od publiczności i jury za singiel roku. A do tego otrzymał nagrodę przyznawaną wyłącznie przez publiczność – za kooperację roku.

alt text

Zarówno Guzior, jak i Oskar bawią się słowem, używając metafor czy homonimów. Zapadający w pamięć refren, płynnie nawinięte zwrotki – całość składa się na idealny singiel.

KUSHKOMA – hipnotyzująca nawijka Guziora

Drugi utwór z krażka "Pleśń", który ujrzał światło dzienne, to „KUSHKOMA”. Hipnotyzująca melodia, jeden z lepszych utworów, który skupia się na totalnym odprężeniu, życiu tu i teraz.

Guzior stawia na dobrobyt, ale na własnych warunkach.

Słuchając tego kawałka, widzimy chillującego rapera, który z chęcią żyje w luksusie, z dobrym towarem w dłoni.

Guzior „Pleśń”, czyli psychorap

Guziorem nie da się znudzić – przez to, że nie serwował siebie zbyt często, choć operuje tą samą gamą. Wrocławianin pozostał w psychodelicznej myśli i rozpłyniętych, molowych beatach. Dobrze napisanych wersów na tej płycie znajdziemy wiele: „Lecę z blantem, a nie syfem, złości się Lucyfer Gruby przelew, dzisiaj nie widziałem tylu cyfer”.

Goście i produkcja

Mati na swojej płycie zaprezentował trzy utwory z gośćmi. „Boiler Room” z Kukonem, który jest spójny lirycznie i technicznie. Guzior zaprosił również Oskara83 z kolektywu PRO8L3M – w refrenie utworu „FALA” wokal został uzupełniony o Chór Chłopięcy NFM. Singiel spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Ostatnim gościem jest Szpaku. Jeśli chodzi o produkcję beatów, warto pochwalić Skrywę czy Kubiego Producenta.

„Pleśń” Guziora - czy brakuje kropki nad „i”?

„Pleśń” jest określana jako najcięższa płyta w dorobku artysty. To właśnie pierwszy utwór, „Zakas”, stanowi opis całej płyty, nakreśla jej ogólny koncept oraz charakter. Guzior przekazuje fanom, co działo się z nim podczas dwuletniej przerwy, z jakimi przeciwnościami się zmagał.

Wrocławianin, niestety, zminimalizował czas trwania płyty, ale jego postnarkotyczny flow pozostaje z nami na długo po odsłuchaniu płyty.

Projekt dobry, ale wielu słuchaczom czegoś jeszcze brakuje, kropki nad „i”.

Być może to efekt zbyt wysoko postawionej poprzeczki przy poprzednim albumie?

Guzior – koncerty 2021

Autor „Evil things” nie próżnuje. Na swoim FB profilu umieścił pełną listę koncertów, które zagra w tym roku. Guziora będziecie mogli usłyszeć w Bydgoszczy i Przecławiu k. Szczecina. Bilety do nabycia TUTAJ.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.