Spis treści:
Pierwszy krok – wybór spektaklu z repertuaru Adria Art
Pierwszy i najważniejszy krok w Twojej nowej przygodzie teatralnej to wybór spektaklu! To bardzo ważne, abyś wybrał z repertuaru tytuł, na którym będziesz się dobrze bawił. Przedstawienia, które obejrzysz wkrótce na scenie, możesz szukać pod różnymi kątami. Może masz swojego ulubionego aktora lub aktorkę, których chciałbyś zobaczyć na żywo? W zakładce „Artyści” umieściliśmy ich krótkie biografie wraz z informacjami, w jakich produkcjach teatralnych występują. Jeśli trudno Ci wybrać spektakl pod kątem obsady, spójrz kto jest autorem tekstu, czyli dramatu bądź scenariusza. W repertuarze komediowym bardzo często wystawiane są sztuki zagranicznych autorów. To namiastka sztuki brytyjskiej, francuskiej lub włoskiej, którą polscy widzowie uwielbiają!
Gdy szukasz filmu w repertuarze kina, zerkasz kto jest jego reżyserem? Podobnie możesz zrobić w teatrze! Osoba, która adaptuje scenariusz na scenę, często ma swój niepowtarzalny styl i dynamikę pracy. To nie koniec teatralno-filmowych związków! Jeśli lubisz porównywać różne realizacje jednego tekstu, masz okazję zrobić to także tutaj. Czasami twórcy teatralni przenoszą na scenę hity z ekranów kin!
Opisy wszystkich spektakli wraz z obsadami oraz datami, w których zagramy dany tytuł w Twoim mieście, znajdują się w zakładce „Teatr”. Tutaj czeka na Ciebie aktualny repertuar, gorące hity komediowe najlepszych producentów teatralnych i nazwiska cenionych polskich aktorów.
Dodatkowe informacje o spektaklach – zajrzyj za kulisy
Jeśli jesteś widzem, który lubi zebrać przed wizytą w teatrze jak najwięcej informacji, polecamy research w zakładce „Za kulisami” na stronie internetowej Adria Art. Tam publikujemy artykuły dotyczące spektakli, w których często umieszczamy ciekawostki dotyczące różnych realizacji teatralnych, których nie znajdziecie w opisie. W tych tekstach odnajdziecie więcej informacji na temat reżysera, autorów scenariusza oraz obsady. Dzielimy się z Wami także wszystkimi wieściami zza kulis dotyczącymi premiery lub procesu tworzenia.
Jak się ubrać do teatru?
Nie wiesz w co się ubrać do teatru? Spieszymy z pomocą! Postaw na sportową elegancję lub kreację godną wizyty w operze. Do swojej stylizacji warto włączyć takie elementy jak koszula czy marynarka, spodnie z kantem, spódnica czy sukienka. Pamiętaj, żeby czuć się komfortowo w swoim ubraniu siedząc w fotelu przez dwie godziny trwania spektaklu. Ma być elegancko, ale wygodnie!
Nie warto jednak inwestować w awangardowe nakrycie głowy, które mogłoby zasłonić scenę osobie siedzącej za Tobą.
Więcej o tym jak się ubrać do teatru przeczytasz w naszym PORADNIKU.
Tego nie zapomnij – bilet do teatru, adres sali, szeroki uśmiech
Przed wyjściem do teatru zróbcie sobie tzw. checklistę. Pozycje, które powinny się na niej znaleźć to: bilet na spektakl, butelka wody, paczka chusteczek, okulary (jeśli masz słaby wzrok i trudno Ci dostrzec z daleka szczegóły), adres sali lub teatru zapisany w telefonie bądź na kartce, pozytywne nastawienie, dobry humor i szeroki uśmiech.
Pamiętaj, że voucher, który otrzymałeś w prezencie od przyjaciół lub rodziny, zawsze musisz wymienić na bilet na konkretne wydarzenie!
Mamy do Ciebie ogromną prośbę. Nie zapominaj, że teatr różni się od kina. Nie jedz na widowni! Szelest papierków, dźwięk widelca uderzającego o talerzyk lub mlaskanie mogą zdekoncentrować aktorów. Szybki łyk wody, gdy zaschnie Ci w gardle, nikomu nie przeszkodzi. Czas na smaczną przekąskę, zarezerwuj sobie przed rozpoczęciem spektaklu lub w trakcie przerwy.
W teatrze – widownia, parking, przerwy, długość spektaklu, kawiarnie
Gdy dotrzesz do teatru lub sali, na której odbywa się wybrany przez Ciebie spektakl, spotkasz osoby pracujące w obsłudze widowni. Na miejscu to właśnie oni rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości, odpowiedzą na pytania dotyczące spektaklu, pomogą znaleźć miejsce na widowni, przypomną ile trwa spektakl, kiedy spodziewać się przerwy i podpowiedzą, gdzie szukać toalety.
Jeśli poruszasz się samochodem pamiętaj, że będziesz potrzebować kilku minut, aby zaparkować. Czasami parking znajduje się tuż przed wejściem do teatru, ale zdarza się również tak, że miejsca dla aut oddalone są od właściwego adresu o kilkadziesiąt kroków. Informacje na ten temat zawsze umieszczamy dla Was w opisie sali, w której odbędzie się wydarzenie.
Nie zdążyłeś nic zjeść przed wizytą w teatrze? Często instytucje prowadzą małe kawiarenki, gdzie kupisz wodę, kawę czy kanapkę. Informacje o takich miejscach również umieszczamy w opisie sali.
Dobrze zaplanuj swój czas – ile potrwa moja wizyta w teatrze?
Zaplanuj swój wieczór tak, aby nie wbiec do teatru na ostatnią chwilę. Jeśli przyjedziesz samochodem, pamiętaj o czasie potrzebnym na zaparkowanie. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, sprawdź najbliższe przystanki. Autobus lub tramwaj lubią się czasem spóźnić. Wybierz szybsze połączenie.
Wcześniejsze przyjście do teatru pozwoli Ci spokojnie odnaleźć miejsce na widowni, rozejrzeć się po wnętrzu budynku i zjeść coś zanim rozpocznie się przedstawienie.
Nie zapominaj, że po zakończeniu spektaklu także przyda Ci się plan. Rzadko się zdarza, że ekipa tworząca spektakl ma jakieś problemy techniczne, ale nie możemy ich wykluczyć. Złośliwość rzeczy martwych czy chwilowy brak prądu mogą opóźnić rozpoczęcie spektaklu o kilka minut. Pamiętaj, że w chłodniejsze dni będzie trzeba skorzystać z szatni. Po wyjściu z widowni wszyscy widzowie ruszą w tą stronę. Uzbrój się w cierpliwość, to zajmie chwilkę. Ostrożnie poruszaj się na parkingu przed budynkiem. Wszystkie osoby, które przyjechały do teatru samochodem będą chciały szybko ruszyć w stronę domu.
Komentarze