Blog

Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus – wyjątkowa współpraca przez lata

Asia Tarasińska
Andrzej Poniedzielski to jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnego kabaretu. To samo można powiedzieć o Arturze Andrusie. Razem tworzą nietypowy, genialny duet, który bawi publiczność inteligentnymi puentami, grą słów, powściągliwym zachowaniem. Tworzą razem piosenki, programy kabaretowe oraz osobliwą poezję. Czasem jest ona rymowana i bawi zestawieniem niepasujących do siebie słów, innym razem płynie swobodnie jak proza, lecz na końcu czeka ciekawa konkluzja.

Łódzka Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”

Początki „Przechowalni” sięgają 1995 roku. Wtedy Andrzej Poniedzielski wraz z żoną założyli jedyne takie miejsce na mapie kulturalnej Łodzi. Choć na przestrzeni lat Piwnica przechodziła wiele zmian, początkowo miała charakter sceny kabaretu literackiego. W latach 90. była to jedyna, oprócz Piwnicy pod Baranami, taka miejscówka.

Raz w miesiącu Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski prowadzili w Przechowalni scenę kabaretową. Napisane przez nich programy wraz z czasem przeznaczonym na rozmowy i występy gości emitowano w łódzkiej i regionalnej telewizji.

Publiczność bawiła się znakomicie przy improwizowanych dialogach i błyskotliwych uwagach dwóch scenicznych osobowości, do których zdecydowanie należy zaliczyć Poniedzielskiego i Artura Andrusa. Wydano kilka płyt zatytułowanych „Przechowalnia”, które zawierają utwory artystów, fragmenty żartów, a czasem nawet nagrane reakcje publiczności.

„Sprawa na dziś”

Obyczajowy serial „Sprawa na dziś” miał swoją premierę w 2003 roku. Akcja rozgrywała się w łódzkiej telewizji i dotyczyła różnych historii przytrafiających się zatrudnionym tam dziennikarzom oraz innym pracownikom. Serial ukazuje różne szczeble zawodowe pracujących redaktorów. Przez siedzibę często przewijają się bohaterowie borykający się z różnymi problemami, z którymi zgłaszają się właśnie do dziennikarzy.

Do serialu „Sprawa na dziś” Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski pisali dialogi. Jednak nie była to ich jedyna rola przy produkcji. W jedenastu odcinkach odgrywali portierów prowadzących niezwykle ciekawe dyskusje. Rozmowy toczyły się o ludziach, zachodzących zmianach, sensie edukacji, specyfice wyborów politycznych, imionach dla dzieci stosownych do okoliczności historyczno-społecznych i wielu innych nieoczywistych rzeczach. Portierzy zastanawiali się jak powinien wyglądać dyrektor, czy powinien się on wyróżniać na tle narodu i ogółu. Gdy przyjechali dyrektorzy z Warszawy dozorcy zachowali ostrożność, co doceniła delegacja ze stolicy. Zwierzchnicy chcieli nawet zabrać portierów do Warszawy, gdzie pracowaliby w dużej portierni z dużą ilością kluczy.

Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus jako dozorcy nie tylko siedzą na portierni. Czasem oprowadzają przybyłych gości po zakamarkach telewizji. Nieraz można ich odnaleźć w stróżówce z telewizorem, gdy rozmawiają siedząc w wygodnych fotelach. Ich zdaniem niebezpiecznie jest postrzegać pracę jak drugi dom.

Dialogi portierów wcale nie są dynamiczne, jednak bawią do łez. Postaci z pełną powagą podejmują dziwne tematy, o których rozprawianie wydaje się absurdalne. Mimo to portierzy dochodzą do zaskakujących konkluzji.

Jeden z bohaterów powiedział: „ja tu jestem tylko portierem”. Tylko? Aż! Portierzy najciekawsi bohaterowie serialu „Sprawa na dziś”.

Wspólne projekty Andrzeja Poniedzielskiego i Artura Andrusa

Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus często aktywizują publiczność podczas występów kabaretowych. Proszą widzów o podanie kilku słów, z których następnie tworzą wiersze lub proste piosenki. Mówią o sobie żartobliwie „Żwirek i Muchomorek polskiej poezji”.

Artyści mają do siebie duży dystans, co wielokrotnie udowodnili. Najlepszymi dowodami są zwłaszcza dwa występy. Pierwszy z nich to „Bocian i żabka”, gdy Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus śpiewają przed publicznością przebrani za tytułowe zwierzęta. Drugi to wykonanie piosenki „I like Chopin”, gdzie twórcom wcale nie zależy na trafianiu w dźwięki i czystym wokalu. Utwór znalazł się na płycie „Przechowalnia 4”.

Bilety na wydarzenia „BA” i „Dużo kobiet, bo aż trzy”

Już niebawem Andrzej Poniedzielski wystąpi podczas koncertów jubileuszowych „BA”. Będzie wówczas promował swoją najnowszą płytę zatytułowaną „BA” wydaną w 2021 roku. Na krążku znajdziecie utwory takie jak „Wesoła dumka o starości”, „Elegancka piosenka o szczęściu”, „Co mnie martwi” i wiele innych piosenek z ciekawymi tytułami.

Podczas wieczornych występów „BA” nie zabraknie muzyki, elementów kabaretowych, ani wspaniałych gości zaproszonych przez Andrzeja Poniedzielskiego. Jeśli chcielibyście posłuchać kilku utworów przed koncertem, kilka z nich jest dostępnych jest na stronie internetowej Andrzeja Poniedzielskiego. Ostrzegamy – pozostawią niedosyt, dlatego proponujemy Wam koncerty „BA”, gdzie usłyszycie wszystkie.

Andrzej Poniedzielski jest gospodarzem wieczorów piosenkowych pt. „Piosenki to…”, gdzie zapowiada wyjątkowych artystów do wykonania piosenek Osieckiej, Młynarskiego i Przybory.

Artura Andrusa zobaczymy jako gospodarza wyjątkowego spotkania trzech Pań. „Dużo kobiet, bo aż trzy” to pełna humoru i ciepła opowieść o kobiecym świecie.

Bilety na koncerty i repertuar wydarzeń kabaretowych znajdziecie w naszym repertuarze. Kto już nie może się doczekać? Kogo zobaczymy na scenie obok Andrzeja Poniedzielskiego? O tym przekonacie się sami jesienią 2022.

 

 

 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.