Blog

Ewa Bem powraca – na scenie świętuje 50-lecie kariery

Sabina Sikorska
Po kilku latach milczenia Ewa Bem wraca z nową trasą koncertową. Okazja do powrotu jest wyjątkowa – pierwsza dama polskiego jazzu obchodzi 50-lecie działalności i na 2023 rok przygotowała dla fanów wyjątkowe koncerty.

50 lat minęło…

Ewa Bem zaistniała na polskiej scenie muzycznej w 1969 roku jako członkini Grupy Bluesowej Stodoła, a w 1970 została wokalistką zespołu Bemibek. Karierę solową rozpoczęła w 1974 roku i już rok później zabłysła na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wykonując utwór „Miłość jest jak niedziela” i odbierając nagrodę w plebiscycie „Studia Gama” za interpretację „Żyj kolorowo”. W kolejnych latach kariera Ewy Bem nabrała rozpędu – otrzymała srebrny krzyż zasługi, angażowała się w różnorodne przedsięwzięcia m.in. pojawiła się w ścieżce dźwiękowej kultowego filmu „Miś” oraz „Orinoko”. W latach ’80 czterokrotnie zdobyła tytuł wokalistki roku w plebiscycie „Jazz Forum”. W 1995 roku zawiesiła na jakiś czas karierę, by skupić się na życiu rodzinnym – powróciła 2 lata później z płytą „Bright Ella's Memorial”, która przyniosła jej prestiżową nagrodę Fryderyka w kategorii jazzowy album roku.

Ewa Bem – najlepsze piosenki

Fraza „Wyszłam za mąż zaraz wracam” weszła na stałe do polskiego słownika i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że pochodzi z jednej z najbardziej znanych piosenek damy jazzu. Słowa do utworu napisała Maria Czubaszek, a muzykę skomponował Wojciech Karolak. „Wyszłam za mąż zaraz wracam” znajduje się na płycie „Gram o wszystko”, której tytułowy singiel również stał się przebojem i do dziś jest dobrze pamiętany. Album „Gram o wszystko” to składanka z serii Złota kolekcja, w której wydawane są kompozycje największych polskich artystów. Na płycie znalazł się też słynny utwór „I co z tego masz” z 1983 roku, który trafił na Listę Przebojów Programu III Polskiego Radia w 1984. Kolejnym przebojem z albumu jest „Z Tobą bez Ciebie” – piosenka, która w 1980 roku podbiła serca słuchaczy w Opolu i otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii „Premiery” ex aequo z dowcipnym kawałkiem „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny” Andrzeja Rosiewicza. Hitem stała się też piosenka „Miłość to jest wielki skarb” znana też pod tytułem „Daj mi znak” – słowa i muzykę napisał Wojciech Jagielski, a utwór cieszy się niesłabnącą popularnością.

Choroba córki i przerwa w karierze

W 2017 roku rodzinę artystki dotknęła tragedia – zmarła starsza córka Ewy, dziennikarka Pamela Bem-Niedziałek. Ojcem Pameli był pierwszy mąż piosenkarki – muzyk Tadeusz Gogosz. Po rozwodzie Ewa Bem związała się z Ryszardem Sybilskim, z którym jest w związku do dziś i razem mają córkę Gabrielę.

W 2015 roku, gdy Pamela była w drugiej ciąży, okazało się, że choruje na nowotwór – glejaka. Dwa lata później dziennikarka przegrała niestety walkę z chorobą i osierociła dwójkę dzieci – Tomka i malutką Basię. Ta sytuacja spowodowała załamanie się Ewy i podjęcie decyzji o wycofaniu się z życia publicznego i koncertowania. Przez kilka lat artystka poświęciła się życiu rodzinnemu i pomocy zięciowi w opiece nad wnukami. Ogromnym wsparciem podczas trudnych lat był dla Ewy mąż – stanowią zgrany duet już od ponad 40 lat. W wywiadzie z Beatą Kęczkowską dla magazynu „Wysokie Obcasy” Ewa podkreślała:

„Był i jest w tej tragedii całym sobą. Jesteśmy razem już 40 lat. Nigdy nie braliśmy poważnego małżeńskiego zakrętu, a życie dawało nam nieraz wycisk nie z tej ziemi. A najgorsze dopiero miało się stać. Uważamy oboje, że jesteśmy świetnym małżeństwem, genialnym”

Ewa Bem – powrót na scenę

Pierwszym koncertem Ewy Bem po kilkuletniej przerwie był występ na Ladies’ Jazz Festival w Gdyni w 2021 roku. Artystka zaprezentowała tam specjalnie dobrany repertuar uświetniający 50-lecie jej kariery i dzięki temu występowi na dobre powróciła na scenę muzyczną. Na 2022 i 2023 rok zaplanowana jest wyjątkowa trasa koncertowa Ewy Bem, na której można będzie usłyszeć jej największe przeboje. Wspólnie z Ewą na scenie wystąpi kwartet Andrzeja Jagodzińskiego – artyści współpracują już od lat ’90. Sprawdź repertuar koncertów i rezerwuj bilety na koncerty Ewy Bem!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.