Blog

„Wciąż się na coś czeka”. W 2024 Magda Umer zabłyśnie w nowym recitalu

Sabina Sikorska
Agnieszka Osiecka, wieloletnia przyjaciółka Magdy Umer, mawiała o niej, że „śpiewa duszą”. Tę opinię zdają się podzielać liczni fani artystki. W 2024 będziemy mogli podziwiać Magdę Umer z zespołem na recitalu „Wciąż się na coś czeka”.

Młodość Magdy Umer

Magda Umer urodziła się w 1949 roku w Warszawie, gdzie mieszka do teraz. W życiorysie zamieszczonym na swojej stronie internetowej wspomina, że z dzieciństwa zapamiętała muzyczną pasję ojca, który ponoć przepięknie śpiewał i potrafił grać na fortepianie i akordeonie. Jak Magda Umer sama przyznaje, jej dzieciństwo skończyło się brutalnie w momencie śmierci młodszego brata. Przyszła artystka miała wtedy 16 lat. Piosenkarce niezwykle trudno było się z tym pogodzić, ale jak sama zaznacza: „Młodość ma to do siebie, że – nawet najsmutniejsza – strasznie garnie się do życia”. Młoda Magda Umer spędzała więc czas z rówieśnikami, przeżywała pierwsze miłości i zainteresowała się przedmiotami humanistycznymi. Po ukończeniu szkoły dostała się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i to właśnie w czasie studiów, razem z kolegami z dzieciństwa Januszem Weissem, Krzysztofem Knittlem i Andrzejem Woyciechowskim, postanowili założyć kabaret, w którym Magda śpiewałaby piosenki.

Rozwój kariery Magdy Umer

W 1969 roku po udanym koncercie na Zimowej Giełdzie Piosenki z utworem „Jeśli myślisz, że ja cię nie kocham, to się mylisz” artystka dostała się do konkursu „Debiuty” na  7. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Z festiwalem w Opolu piosenkarka związała się na długo – zdobywała nagrody w kolejnych edycjach, współtworzyła scenariusze koncertów „Polska poezja śpiewana” oraz występowała w ramach Kabaretonu. To także w Opolu w 1997 roku odbył się wyreżyserowany przez Magdę Umer koncert „Zielono mi” upamiętniający twórczość jej przyjaciółki, Agnieszki Osieckiej.

Ciekawostką jest, że Magda Umer przez pewien czas nie brała kariery piosenkarki po uwagę – miała już nawet obiecany etat nauczycielki polskiego w swoim byłym liceum. Jednak los zadecydował inaczej i zamiast w szkole, artystka trafiła do telewizji na posadę młodszego redaktora. I to właśnie tam poznała Jeremiego Przyborę – swojego idola, którego uwielbiała z „Kabaretu Starszych Panów” oraz autora wielu tekstów do jej piosenek. To właśnie Przybora i Agnieszka Osiecka mieli największy wpływ na muzyczną karierę Magdy. Praktycznie każda pojawiająca się w latach 70. piosenka artystki do tekstu Osieckiej z miejsca stawała się hitem.

Najsłynniejsze piosenki Magdy Umer

Na przestrzeni lat Magda Umer wydała 8 albumów, kilka płyt z kompilacjami piosenek oraz album koncertowy. Niełatwo wybrać kilka najlepszych utworów – wiele zapisało się w pamięci publiczności, a piosenkarka dba o jakość swojej twórczości współpracując z najlepszymi autorami tekstów i muzyki.

Do tekstów Agnieszki Osieckiej powstały m.in. piosenki „Oczy tej małej” (muzykę napisał Zygmunt Konieczny), „Miłość w Portofino” oryginalnie wykonywana przez Sławę Przybylską, a także „Ach panie, panowie”. Ten kawałek pochodzi ze spektaklu „Apetyt na czereśnie”, który reżyserowała Agnieszka Osiecka. Muzykę do piosenki „Ach panie, panowie” stworzył rosyjski bard Bułat Okudżawa.

Z repertuaru Magdy Umer uwielbiana jest też powstała w 1972 roku piosenka „Już szumią kasztany” z muzyką Krzysztofa Knittla i tekstem Andrzeja Woyciechowskiego. Dużą popularnością, szczególnie wśród rodziców małych dzieci, cieszy się płyta, którą Magda Umer nagrała wspólnie z Grzegorzem Turnauem pt. „Kołysanki utulanki” – najbardziej znanym kawałkiem jest „Kołysanka dla okruszka”.

Artystka nagrywała także utwory do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wojciecha Młynarskiego czy Jonasza Kofty. Wybór najsłynniejszych przebojów Magdy Umer będzie można usłyszeć podczas jej najnowszego recitalu „Wciąż się na coś czeka”, który zagości na scenach w 2024 roku.

„Wciąż się na coś czeka” – bilety na koncerty Magdy Umer

Podczas nowego recitalu Magda Umer wykona swoje największe przeboje – m.in. „Oczy tej małej”, „Już szumią kasztany” czy „O niebieskim pachnącym groszku”. W 2023 roku artystka wystąpi także w programie muzyczno-kabaretowym „Dużo kobiet, bo aż trzy”. Sprawdź nadchodzący repertuar wydarzeń z udziałem Magdy Umer, zarezerwuj bilety i daj się porwać do lirycznego świata jednej z najlepszych polskich artystek.

 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.