Blog

Urszula – wyjątkowe koncerty na 40-lecie

Asia Tarasińska
Jak muzycy i piosenkarze świętują jubileusze swojej pracy twórczej? Koncertowo i śpiewająco! Dosłownie! W 2023 roku mija 40 lat od wydania pierwszej płyty Urszuli, na której znalazły się takie single jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Nie chcę do nieba” czy „Totalna hipnoza” z mocnym, rockowym brzmieniem. Po tej płycie Urszula wydała jeszcze 11 albumów. Największym sukcesem piosenkarki był krążek „Biała droga” z 1996 roku.

Urszula

Urszula, czyli Urszula Beata Kasprzak to ikona polskiej muzyki, wokalistka, autorka tekstów. Jej twórczości nie da się zaklasyfikować do jednego nurtu czy gatunku. Artystka łączy różne style muzyczne – pop, rock, country, można u niej usłyszeć nawet hardcorowe nuty.

Współpracowała z Budką Suflera – co na początku kariery muzycznej przyczyniło się do zdobycia przez nią popularności. Artystka dbała również od samego początku o charakterystyczny wizerunek, który wyróżniałby ją spośród innych piosenkarek lat 80. Młodej piosenkarce pomagała w tym Aleksandra Laska, znana stylistka i projektantka.

Urszula przez kilka lat mieszkała w USA. Ten czas wspomina dobrze, nie żałuje, że wyjechała w momencie, w którym w Polsce nie mogła liczyć na rozwój. W wywiadzie, w którym opowiadała o swojej książce biograficznej, zdradziła, co dała jej totalna zmiana otoczenia: „Otworzyłam się na inne śpiewanie. Na łapanie energii z muzyki a nie tkwienie w Polsce bez pracy i wkurzanie się na wszystko dookoła. Odpoczęliśmy od komuny. To był ten największy plus życia w USA”.

Urszula zagrała kilka epizodycznych ról w polskich filmach. Jej nazwisko można znaleźć na liście obsadowej produkcji „Och, Karol”, „Na kłopoty… Bednarski”, „Głód serca” i „Alabama”.

Urszula w filmie "Och Karol"

W popularnym programie telewizyjnym „Twoja twarz brzmi znajomo” z twórczością Urszuli zmagała się Zofia Zborowska-Wrona, Tamara Arciuch, Anna Jurksztowicz oraz Paweł Jasionowski.

Prywatnie ma dwóch synów oraz wnuczkę. Jest ciotką Marcina Wójcika z Kabaretu Ani Mru-Mru.

Płyty Urszuli

Pierwszy album Urszula wydała w 1983 roku. W 2023 roku mija 40 lat od wydania tego krążka! Każda kolejna płyta stanowiła swoisty przełom i zmianę w twórczości artystki.

Na czwartej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała piosenki ze swoim tekstami. W pracy nad krążkiem „Urszula & Jumbo” z 1992 artystka postawiła na język angielski. Album „Biała droga”, który Urszula wydała po powrocie z USA stał się absolutnym hitem. Status platynowej płyty mówi sam za siebie!

Album „Teraz ja” wydany w 2021 roku jest ukłonem w stronę wiernych fanów. To dzięki nim Urszula zdecydowała się na opublikowanie nowych utworów, nad którymi pracowała z zespołem inaczej niż dotychczas. Częściowo zmiany wymusiła pandemia. W czasie pandemii Urszula zrobiła wszystkim niespodziankę w postaci reedycji swoich kultowych krążków z odświeżoną szatą graficzną i zremasterowanym dźwiękiem.

Oprócz zwykłych albumów Urszula nagrywała z zespołem tzw. płyty LIVE. Są to głównie nagrania z koncertów, gdzie można usłyszeć również reakcje publiczności śpiewającej razem z artystką refreny piosenek.

Największe hity

W lipcu 1982 Urszula wypuściła swoją pierwszą piosenkę zatytułowaną „Fatamorgana”. Tak zaczęła się jej poważna przygoda z muzyką, sceną i koncertowaniem. Niewiele artystek może pochwalić się taką ilością ponadczasowych hitów, które stworzyła Urszula wraz z innymi muzykami, z którymi przez lata współpracowała. Na stronie internetowej wokalistki możecie przeczytać, że wykreowała „przeboje, które omija czas. Dały jej one wierną, multipokoleniową publiczność”. To prawda – artystka gromadzi na swoich koncertach fanów w różnym wieku.

Do największych hitów Urszuli możemy zaliczyć „Dmuchawce, latawce, wiatr” – zwiewną balladę w rytmie walczyka, „Konika na biegunach” – ludową piosenkę dla dzieci o drewnianej zabawce, która stała się wyrazistym kawałkiem z rockowym brzmieniem czy „Rysę na szkle”, w której słychać głos dojrzałej kobiety próbującej zrozumieć czego zazdroszczą jej ludzie. Inne popularne utwory piosenkarki to „Malinowy król”, „Niebo dla Ciebie”, „Na sen” czy „Dziś już wiem”. Wszystkie te przeboje wciąż zajmują wysokie pozycje na radiowych playlistach.

Bilety na koncerty Urszuli 2023

Urszula nie zwalnia tempa! Już niebawem będzie świętować 40-lecie swojej pracy artystycznej. Artystka podczas wyjątkowych koncertów wykona swoje najsłynniejsze utwory w wersji akustycznej. Takiego wydania najpopularniejszych piosenek Urszuli jeszcze nie słyszeliście!

Bilety na koncerty oraz repertuar wydarzeń 2023 znajdziecie w zakładce „Koncerty”. Na jakie piosenki czekacie najbardziej? My już mamy listę swoich ulubionych tytułów – jest bardzo długa!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.