Blog

Kabaret Moralnego Niepokoju - twórcy „Ucha Prezesa” bez polityki

Anna Stankiewicz-Sztybel
Czwórka komików, z Robertem Górskim na czele, objeżdża ze swoimi skeczami całą Polskę i zdobywa rzeszę nagród. Kabaret Moralnego Niepokoju bawi nas już od 30 lat. Na swoim koncie mają wyróżnienia publiczności, dziennikarzy, a nawet samego środowiska kabaretowego. Latem znów ruszają w trasę.

Giżycko, Olsztyn, Ostróda, Tarnów, Tczew, Elbląg oraz Bydgoszcz. Te miasta latem odwiedzi Kabaret Moralnego Niepokoju. Panowie przedstawią publiczności swój najnowszy program „Tego jeszcze nie grali”. Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia skeczów, których nie było jeszcze w telewizji. Członkowie kabaretu zapowiadają, że tym razem będzie bez polityki, ale za to z humorem i o trudach dnia codziennego. Widz spotka się z tematami, które dręczą nas wszystkich – jak wyjechać z rodziną na zagraniczne wakacje i nie zwariować, próbując wybrać restaurację na obiad? Jak ratować syna przed niechybną pałą z matematyki? I co zrobić z panią, która tylko przychodzi sprzątać, ale z czasem przejmuje we władanie cały dom razem z domownikami? Odpowiedzi poznacie jeszcze w te wakacje.

Robert Górski i „Państwo z kartonu” – humor w kwarantannie

Lider Kabaretu Moralnego Niepokoju Robert Górski jest autorem większości tekstów wystawianych przez grupę. Nawet w trakcie trwającej niedawno kwarantanny nie próżnował. Wspólnie ze swoją żoną opublikował na YouTubie serial „Państwo z kartonu”.

Napisałem najpierw program Kabaretu Moralnego Niepokoju, a potem napisałem serial „Państwo z kartonu”, w którym występujemy oboje, ja i moja żona, a czasami także nasza córka – mówił Robert Górski w „Dzień Dobry TVN”.

Serial opowiada o zabawnych perypetiach małżeńskich i jest dostępny na kanale YouTubie. To jednak tylko przedsmak tego, co zobaczycie na scenie!

„Ucho Prezesa”, czyli polityka w wydaniu Kabaretu Moralnego Niepokoju

Zarówno nowy program, jak i wspomniany serial to dla komików Kabaretu Moralnego Niepokoju oddech od polityki. Taka przerwa była im potrzebna po tym, jak dużą sławę przyniósł grupie serial komediowo-polityczny „Ucho Prezesa”. To satyra, która opowiada o prezesie i bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. W serialu pojawia się wiele znanych osobistości z życia politycznego, ale – co ciekawe – ani razu nie padają nazwiska bohaterów.

alt text

Na pomysł stworzenia serialu wpadł Robert Górski, który został odtwórcą głównej roli. Wszystkie odcinki emitowane od 2017 do 2019 roku były rozgrywane w gabinecie prezesa, przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. – Zrobiliśmy, co do nas należało, opisaliśmy wszystkie rzeczy godne opisania; opisaliśmy politykę z różnych stron. Gdyby to był program satyryczny, telewizyjny, na żywo, cotygodniowy, to robiłbym go pewnie do tej pory. No, bo ciągle pojawiają się jakieś nowe rzeczy, nowe afery, nowe postaci – mówił Robert Górski w wywiadzie dla „Polska The Times”. Na podstawie produkcji wideo powstał spektakl komediowy Ucho Prezesa. Na podstawie filmu powstała także książka – wywiad rzeka z Robertem Górskim pt. „Jak zostałem prezesem”.

Kabaret Moralnego Niepokoju – jak to się zaczęło?

Kabaret Moralnego Niepokoju powstał w 1993 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ich pierwszy program, pt. „Królewna, Rycerz i Smok”, miał premierę w jednej z sal uniwersytetu. Dzisiaj w skład kabaretu wchodzą: Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Przemysław Borkowski i Rafał Zbieć.

alt text

Kabaret zyskał popularność dzięki błyskotliwym tekstom Górskiego. Doczekał się także programu satyrycznego „Tygodnik Moralnego Niepokoju”, emitowanego w Telewizji Polskiej. Kabaret przez wszystkie lata swojej działalności skupia się przede wszystkim na sprawach społecznych i absurdach życia społecznego. Nie stroni również od polityki. Do najpopularniejszych programów Kabaretu Moralnego Niepokoju zaliczyć można m.in. „Czarny kot”, „A miało być tak pięknie” czy „Jerzyk dzisiaj nie pije”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.