Blog

Kiedy kota nie ma – komedia teatralna, który bawi do łez

Asia Tarasińska
Znacie przysłowie „gdy kota nie ma, myszy harcują”? Pewnie nie raz słyszeliście je w szkole, domu, a może nawet w pracy. Kiedy w danym miejscu brakuje osoby odpowiedzialnej za porządek, inne osoby często robią co chcą, nie przestrzegają żadnych zasad. Bohaterowie spektaklu „Kiedy kota nie ma…” nadadzą tej sentencji nowy sens. Jaki? Sprawdźcie sami!

Spektakl komediowy

Kiedy kota nie ma… to spektakl warszawskiego Teatru Capitol w reżyserii Andrzeja Rozhina. Komedia pełna nieoczekiwanych sytuacji, ale także bohaterów, nieraz rozbawi Was do łez. Czy zawsze wiemy kto chowa się w naszej łazience? Dlaczego niezapowiedziani goście zawsze wchodzą w nieodpowiednim momencie? Jak wzbudzić nowe emocje w małżeństwie z długim stażem? Czy podczas podróży przytrafiają się każdemu zaskakujące sytuacje? To farsa, która stawia wiele zabawnych pytań, na które uzyskacie odpowiedź podczas przedstawienia.

Johnnie Mortimer i Brian Cooke napisali scenariusz swojej sztuki jeszcze w latach 70. Mimo upływu czasu sztuka wciąż jest aktualna i bawi kolejne pokolenia.

Kim jest tytułowy kot? Opinie na ten temat są podzielone…

Kim właściwie jest ten tytułowy kot? Tak naprawdę może być nim każdy z bohaterów. Zaraz zdradzimy Wam więcej szczegółów. Jednak ostatecznie wszystko rozwiąże się w trakcie spektaklu na żywo.

„Kiedy kota nie ma…” to komedia teatralna, która wymaga od aktorów nie lada wysiłku fizycznego. Bieganie po scenografii zaprojektowanej przez Joannę Pielat-Rusinkiewicz to wyzwanie nawet dla doświadczonych artystów! Kilka par drzwi i kolejne przejścia, do których można się dostać wchodząc po niewielkich schodach. Oczywiście są też inne przeszkody – kanapy, stoły, krzesła, dywany. Trzeba patrzeć pod nogi!

Małżeńska nuda w komediowym wydaniu

W centrum historii przedstawionej w spektaklu „Kiedy kota nie ma…” stoją dwa małżeństwa z długim stażem. Po tylu latach spędzonych wspólnie atrakcję stanowi dla małżonków dogryzanie sobie, wzajemnie oskarżenia o zdrady lub kupowanie nowych podkładek na stół z wizerunkiem księcia Williama i księżnej Kate.

Jedna z bohaterek wpada na pomysł, aby ze swoim mężem udać się w drugą podróż poślubną. Minęło dwadzieścia lat, więc czemu by nie zaszaleć? Trzeba polecieć do Francji, udać się do tego samego hotelu, nawet do tego samego pokoju. Mąż bohaterki zastanawia się złośliwie czy również pościel będzie ta sama. Poza tym nie lubi latać samolotem, więc opiera się pomysłowi żony jak tylko może.

Koniec końców bohaterka leci do Francji ze swoją siostrą, która myśli, że mąż ją zdradza. Przerażona odkrywa długi włos na jego płaszczu i niestety nie jest to włos ich psa. To zapewne włos sekretarki.

W domach zostają obaj mężowie. Jeden z nich lubi zabawę, jest szalony, korzysta z okazji i wie jak oczarować kobiety. Drugi to jego zupełne przeciwieństwo – niezdarny, nie wie o czym mógłby porozmawiać z nieznajomymi.

Co robią w tym czasie żony? Oddały się zabawie i przyjemnościom czy może grzecznie zwiedzają Francję? Z kim piją szampana o poranku?

Jedno jest pewne – tytułowy kot to każdy bohater. Kiedy współmałżonek nie patrzy można sobie pozwolić na nieco więcej swobody.

„Kiedy kota nie ma” - wyjątkowa obsada spektaklu

Na sukces spektaklu niekwestionowany wpływ ma jego obsada. W spektaklu „Kiedy kota nie ma…” możecie zobaczyć niejeden skład aktorski! Aktorzy spotykają się w różnych konfiguracjach, wymiennie wcielają się w różne role, co również wpływa na energię przedstawienia. W końcu każdy z artystów ma inny temperament i odmienne doświadczenie sceniczne. Bywa i tak, że aktorzy są bliskimi przyjaciółmi, więc na scenie robią sobie różne psikusy i niespodzianki. Warto zaskoczyć siebie samego i z zapartym tchem czekać kto wyjdzie na scenę. Polecamy!

Wojciech Wysocki w jednym z wywiadów powiedział:

„Jesteśmy zawodowcami. Do każdego spektaklu staramy się i podchodzimy na świeżo. Musimy to grać tak, jakbyśmy to grali pierwszy albo jeden z pierwszych razów”.

Do składu zawodowców, których możecie zobaczyć w komedii „Kiedy kota nie ma…” wchodzą: w roli Mildred Katarzyna Skrzynecka, Viola Arlak, Agnieszka Wielgosz; w roli Ethel Cynthia Kaszyńska, Halina Bednarz, Maja Barełkowska; w roli Humphrey’a Wojciech Wysoki, Piotr Zelt, Zbigniew Suszyński; w roli George’a Jacek Lenartowicz lub Piotr Cyrwus; w rolę Shirley wciela się Aleksandra Grzelak, Marta Bryła bądź Magdalena Wróbel, a postać Jennifer gra Michalina Sosna, Maria Dejmek, Agata Puterko lub Marta Wierzbicka.

Jednak ostrzegamy – te role mogą się zmienić. To tylko jedna z możliwych konfiguracji postaci. Śledźcie akcję uważnie, a będzie wesoło!

„Kiedy kota nie ma” - Bilety do teatru

Spektakl „Kiedy kota nie ma…” jesienią 2022 wróci na deski teatralne! Komedia z gwiazdorską obsadą pojawi się w październiku w Pruszkowie, a w listopadzie w Olsztynie. Czy zagramy także w innych miastach? Aktualny repertuar i bilety do teatru znajdziecie na stronie internetowej Adria-Art. Zaglądajcie często! Tam będą wszystkie potrzebne informacje. Do zobaczenia jesienią w teatrze!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.