Spis treści:
Kariera aktorska i reżyserska Łukasza Gajdzisa
Łukasz Gajdzis ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Był także absolwentem studiów podyplomowych z reżyserii opery i innych form teatru muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Jako aktor zaczynał na deskach bydgoskiego teatru. Zagrał w „Tymonie Ateńczyku”, „Motortown”, „Sprawie Dantona” oraz „Kajtusiu Czarodzieju”. Tutaj stawiał też pierwsze kroki w karierze reżysera teatralnego. Zainscenizował „We are the champions. Piosenki sportowe”, kultowy „Klub kawalerów”, „Pchłę Szachrajkę” oraz „Amadeusza”. Jedną z głośniejszych jego realizacji był „Kopciuszek” z Katarzyną Figurą w roli głównej.
Szerszej publiczności dał się poznać rolą w serialu „Na Wspólnej”, gdzie zagrał chirurga. Wystąpił także w filmie „Johnny”, „Złodzieje serc” oraz „Run Boy Run”.
Łukasz Gajdzis – dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy
W latach 2017-2020 Łukasz Gajdzis pełnił funkcję dyrektora w Teatrze Polskim w Bydgoszczy im. Hieronima Konieczki. W konkursie na tę posadę zaproponował repertuar lekki, który przyciągnie do instytucji widzów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Wiedział jak istotna jest warstwa wizualna przedstawienia, dlatego dbał o szczegóły scenograficzne i kostiumograficzne. Był twórcą energicznym, pomysłowym, chętnym do rozmowy i nawiązywania nowych kontaktów. Wprowadził TPB na arenę międzynarodową. Bydgoska scena stała się koproducentem, obok Festiwalu Teatralnego w Awinionie, spektaklu „My Europa, Uczta Narodów”. Za czasów jego dyrekcji powstał również polsko-japoński spektakl „Wycinanki. List z morza”.
Doświadczenie odpowiednie na stanowisko dyrektora instytucji kulturalnej zdobył już w Gnieźnie. To tam, w Teatrze im. Aleksandra Fredry, pełnił funkcję kierownika artystycznego oraz zastępcy dyrektora w latach 2013-2016.
Łukasz Gajdzis zmarł 18 marca 2023 roku, na krótko przed swoimi urodzinami. Nie są znane okoliczności śmierci artysty.
Komentarze