Blog

Kultowe postacie kabaretowe. Luśka Paciaciakowa, Jerzyk oraz Bożenka

Anita Szymaniak
Kabarety bawią całą Polskę. Z każdym rokiem przybywa nowych formacji. Jaki jest sposób na sukces Kabaretu Moralnego Niepokoju czy Neo-Nówki? Co robią, by ich skecze były rozpoznawalne? Wiele wspólnego mogą mieć z tym wykreowane przez komików kultowe postacie.

Najlepsze polskie kabarety w swoich skeczach tworzą postacie, które zapadają w pamięć. Wandzia z Neonówki, Jerzyk Kabaretu Moralnego Niepokoju czy członkowie rodziny Paciaciaków – to bohaterowie, którzy najlepiej obnażają nasze słabe strony i obracają je w żart.

Nic dziwnego, że widzowie tak chętnie kupują bilety na kabarety. W końcu najlepiej jest śmiać się z siebie!

Kabaret Neo-Nówka, czyli Wandzia

Wanda Nierusz, z domu Zostaw – chyba nikomu nie trzeba przedstawiać bohaterki najbardziej znanych skeczów kabaretu Neo-Nówka. Roman Żurek – wcielając się w rolę zagubionej Wandy – podbił serca Polaków już w 2015 roku.

Znakiem rozpoznawczym kobiety jest wielorazowa reklamówka na skórzanym pasku i wielki plastikowy kwiat wczepiony w klapę żakietu.

Outfit dopełniają przeciwsłoneczne okulary i burza ciemnorudych loków. Zawartość wyjątkowej torebki nie jest tajemnicą. Wandzia nie rusza się nigdzie bez trunków uwarzonych przez jej kolegę Dzidka – innego bohatera programu „Żywot Mariana”.

Chcecie zobaczyć kabaret Neo-Nówka na żywo? Lato 2021 to ostatni moment, żeby obejrzeć „Żywot Mariana”. Po tym występie Neo-Nówka ruszy w trasę z zupełnie nowym programem.

Kabaretowe lato 2021 z Bogu i Lucjanem

Bogu i Lucjan – ich znajomość rozpoczęła się wraz ze stworzeniem świata. Wydawałoby się, że nie ma takiego problemu, którego nie byliby w stanie wspólnie rozwiązać. Niestety, rozmowy na linii Piekło–Niebo są utrudnione z powodu braku zasięgu, więc przeprowadzają je metodą „na sznura”.

alt text

Negocjacje z Lucjanem bywają wyczerpujące i rzadko udaje się doprowadzić do kompromisu. Kartą przetargową bywają frytki, hamburgery i duża cola w małej szklance. Niestety, brak ketchupu może wywołać poważne spięcia. Na szczęście po ostatnim konflikcie ustalono, iż Polacy nadal będą mogli urządzać sobie piekielne domówki z okazji imienin Ani.

A jak wszyscy wiemy, imieniny Ani wypadają w lipcu. Z tej okazji warto wybrać się na kabaret Neo-Nówka. Sprawdźcie, w których miejscowościach panowie będą świętować swoje 20-lecie.

Na urodzinach Neo-Nówki nie może zabraknąć też Mietka i Luśki Paciaciaków.

To małżeństwo jedyne w swoim rodzaju. Nie ma znaczenia, czy w planach jest romantyczny wyjazd pod namiot, czy daleka pielgrzymka. Mietek jest przygotowany na każdą przygodę. Niczym Wandzia, cały bagaż podręczny mieści w wielorazowej torbie. Nie dba szczególnie o dobra materialne. Nie musiał oglądać filmów o minimalizmie na Netfliksie. I bez tego na dwutygodniowy wyjazd wystarczą mu trzy pary majtek.

Luśka z kolei to urodzona sportsmenka. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jej znakiem rozpoznawczym jest spódnica w kolorze fuksji zestawiona z eleganckimi spodniami. Pieszczotliwie nazywana przez męża „Shakirą”, zawsze może na niego liczyć – bez względu na to, czy w grę wchodzi walka z komarami, czy natarczywym, śpiewającym pielgrzymem.

Kabaret Moralnego Niepokoju dzisiaj nie pije!

„Jerzyk dzisiaj nie pije!” – najpopularniejszy skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju na YouTubie ma ponad 18 milionów wyświetleń. Tytułowy Jerzy jest duszą towarzystwa, czego nie można powiedzieć o jego żonie – Marzenie.

alt text

Pasjonatka gór i zielonej herbaty dokładnie wie, czego chce od życia i od swojego męża. Tym razem poprosiła go o jednodniową abstynencję.

Jak powszechnie wiadomo, zakazy doprowadzają do frustracji. A frustracja łatwo może prowadzić do złamania zasad. Mogłoby się wydawać, że Jerzyk to mężczyzna podporządkowany żonie, jednak jego silna wola oraz groźby ze strony Marzeny nie wystarczyły, żeby powstrzymać go przed sięgnięciem po kieliszek.

I tak narodził się pomysł na kolejny program Kabaretu Moralnego Niepokoju. Frustracja w związku z wiecznymi kłótniami spowodowała, że panowie powiedzieli „dość”. To, jak teraz sobie poczynają członkowie KMN, którzy „za długo byli grzeczni”, można zobaczyć latem 2021 na scenie m.in. w Toruniu, Łodzi, Katowicach czy Dąbrowie Górniczej.

Kabaret Smile w 2021 roku

Bożenka – kolejna barwna postać na scenie kabaretowej. Na co dzień żona znanego muzyka – Merlina – dba o dom i ogród. Ale Bożenka to kobieta o wielu twarzach. Atrybutami bohaterki są charakterystyczny ręcznik w kolorze limonki i wytarty, różowy szlafrok. Jej ulubionym zajęciem jest odpoczynek w wannie przy lampce wina i wciągającej lekturze. Zdarza się jej zapomnieć o zakupie kakao.

alt text

Merlin, mąż Bożeny, choć w domu bywa rzadko, to stara się dostarczać małżonce jak najwięcej rozrywki i uwagi. Potrafi zbudować budę dla psa i nie trzeba mu o tym przypominać co pół roku. Jednak w kuchni zdecydowanie sobie nie radzi. W końcu gotowanie parówek to nie lada wyzwanie!

Kabaret Smile wie, jak w zabawny sposób odwzorować małżeńskie zmagania z codziennością. Panowie, bierzcie swoje małżonki i przybywajcie do Torunia i Koszalina.

Kabaret Młodych Panów szykuje się na wybuch

Biała koszula, kierpce, kapelusz i portki z lampasami – to znak rozpoznawczy Górala granego przez Roberta Korólczyka.

Jak wiadomo, mężczyźni i galeria handlowa to połączenie wybuchowe.

Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy mamy do czynienia z mieszkańcem Podhala, który kierpce wybiera wyłącznie na podstawie rozmiaru.

Kabaret Młodych Panów to również takie kultowe postacie jak rodzina Ślązaków czy nierozgarnięci Kelnerzy, znani przede wszystkim ze specjalnego skeczu z Wojciechem Modestem Amaro. Panowie przygotowują nową trasę. Bądźcie cierpliwi, szykuje się niezły wybuch.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.