Blog

„BA”, jaki to artysta! Andrzej Poniedzielski promuje nową płytę.

Ola Malich
Andrzej Poniedzielski jest często nazywany najbardziej ponurym komikiem w Polsce. Zazwyczaj nieuczesany, trochę mamroczący – taki właśnie jest Andrzej Poniedzielski na scenie. Tworzy nowoczesną poezję i – mimo upływu lat – wciąż nie brakuje mu pomysłów i pogody ducha, wbrew prezencji.

Andrzej Poniedzielski – biografia

Poniedzielski urodził się 4 lipca 1954 roku w Iwańskach. W Technikum Elektronicznym w Kielcach, które ukończył w 1974 roku, założył szkolny kabaret. Angażował się w organizację występów artystycznych z okazji różnych uroczystości szkolnych. Współtworzył również szkolny radiowęzeł. Po skończeniu szkoły średniej wybrał ścisły kierunek studiów – automatyka przemysłowa na Politechnice Świętokrzyskiej, który ukończył w 1980 roku z dyplomem magistra inżyniera automatyka.

Razem ze ścisłą karierą naukową, podczas studiów Andrzej Poniedzielski założył kolejny kabaret, a w przerwach od zajęć występował także w uczelnianym Klubie pod Krechą. Od 1977 roku uczestniczył w Giełdach Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, będących w tamtych czasach spotkaniami wykonawców drugiego obiegu.

Andrzej Poniedzielski – twórczość

Artysta zaczął tworzyć – wiersze i piosenki – jeszcze w czasach studenckich. Swój pierwszy tomik poetycki „Chyba już można…” opublikował w 1984 roku. Andrzej Poniedzielski zawarł w nim kilkadziesiąt utworów (wierszy i piosenek) napisanych w latach 1977–1982. Znalazły się w nim takie utwory, jak: „Nos Kościuszki”, „Kardiogram” czy „Piosenka chyba jeszcze o miłości”. Już trzy lata później Andrzejowi Poniedzielskiemu udało się wydać płytę długogrającą (razem z Elżbietą Adamek.

W swojej twórczości poetycko-muzycznej, artysta pisał także teksty między innymi dla: Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Maryli Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy Grzegorza Turnaua.

W 1995 roku – przy niemałym udziale i wsparciu żony – ruszyła Łódzka Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, czyli jedyny wówczas literacki kabaret w naszym kraju. Niedługo później zaczął tam prowadzić wieczory kabaretowe razem z Arturem Andrusem (część z tych improwizowanych dialogów została wydana na płytach). 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, miała premierę jego pierwsza solowa płyta „13 łatwych utworów tanecznych”, za którą otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „piosenka poetycka”

Współpracował także z teatrami, dla których tworzył piosenki do spektakli – między innymi do „Kubusia Fatalisty i jego Pana” czy do „Kopciuszka Brzechwy”.

Na swoim koncie, Andrzej Poniedzielski ma także współtworzenie spektaklu parateatralnego – razem z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim stworzył „Chlip-Hop – czyli nasza mglista laptop-lista”. Nagranie z tego spektaklu uzyskało status złotej płyty.

W 2013 roku Poniedzielski wydał drugą płytę studyjną pt. „SzlafRock & Roll”, na której wykonuje piosenki pisane dla wielu wykonawców m.in. Maryli Rodowicz czy Edyty Geppert. Rok później, w warszawskim Teatrze Ateneum, premierę miał program jubileuszowy, z okazji 60. urodzin artysty. A w październiku 2016 roku, wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało najpełniejszą edycję wierszy i piosenek Poniedzielskiego, którą nazwano „Dla duszy – gram”.

Andrzej Poniedzielski – kabaret

Swoją drogę kabaretową Poniedzielski rozpoczął jeszcze w szkole, kiedy występował w szkolnych grupach kabaretowych. Później, po założeniu „Przechowalni” i zainicjowaniu wieczorów kabaretowych prowadzonych z Arturem Andrusem, zaczął także prowadzić i współprowadzić różne wydarzenia estradowe i kabaretowe.

Występował także w programach takich, jak: „Dzięki Bogu już weekend”, „Kabaret na żywo” czy „Kabaretowa Noc pod Gwiazdami”, gdzie pokazał się z programami „Optyminimalizm”, „Strach nieopanowany” i z piosenką „I like Chopin”.

Andrzej Poniedzielski – „BA”

W ostatnim czasie Andrzej Poniedzielski wydał swoją kolejną płytę – „BA”. W związku z jej premierą, w kilku polskich miastach odbędą się specjalne koncerty-wieczory kabaretowe, podczas których można będzie usłyszeć wiele wybitnych artystek i artystów.

Wieczór kabaretowy „BA” to także jubileusz artysty, który – jak zwykle w przypadku Poniedzielskiego – okraszony będzie znakomitym, inteligentnym humorem, podróżami do przeszłości, do poezji i marzeń, a także satyrą na otaczającą nas rzeczywistość. Bez wątpienia, artysta ten jest osobowością – uwielbia kontakt z publicznością, a publika uwielbia jego. Spotkanie na żywo z tym „ponurakiem” z pewnością skończy się bólem brzucha – ze śmiechu oczywiście!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.