Spis treści:
Kabaret Hrabi – historia
Grupa powstała pod koniec 2002 roku z inicjatywy Joanny Kołaczkowskiej i Dariusza Kamysa (pierwotnie oboje byli w składzie kabaretu Potem). Następnie do kabaretu dołączyli Łukasz Pietsch i Krzysztof Szubzda (którego w 2003 roku zastąpił obecny członek składu – Tomasz Majer). Przez dwadzieścia lat kariery na scenie kabaretowej, Hrabi zdążyło urosnąć do rangi „legendy”. Stało się to nie tylko za sprawą niesamowitych tekstów w skeczach, ale przede wszystkim dzięki charyzmie i ogromnemu talentowi członków Kabaretu.
Przez dwie dekady grupa stworzyła osiemnaście nietuzinkowych i niepowtarzalnych programów kabaretowych. Wśród nich są skecze i cytaty, które przeszły do języka w formie swoistych „skrzydlatych słów”, jak na przykład:
„W wolnej chwili przypominam, że wódkę duszkiem tak. Wino sączymy.”
„Kultura picia alkoholu” i „Egzamin” – najpopularniejsze skecze Kabaretu Hrabi
Do najbardziej znanych skeczów kabaretu należy, wspomniany wcześniej, skecz – „Kultura pica alkoholu”, gdzie Dariusz Kamys w roli eksperta prezentuje zasady kulturalnego spożywania trunków, wspomagając się asystentem (Tomasz Majer), którego „wybór nie był przypadkowy”. Ze skeczu możemy się dowiedzieć, że należy robić w piciu przerwy i znać umiar.
Innym bardzo popularnym skeczem Kabaretu Hrabi jest skecz „Typy tancerzy”. Poznajemy kilka (oczywiście nie na poważnie) typów tancerzy, z którymi kobiety mogą spotkać się na potańcówkach, w dyskotekach czy na imprezach. Mamy: „Sobiesama”, „typ kliniczny”, „minimalistę”, „wzrokowca”, „wielkoluda”, „normalnego, szczęśliwego faceta”, „wyślizgującego się z rąk” czy „człowieka niemożliwość”. Joanna Kołaczkowska, prowadząca ten kabaretowy wykład, podpowiada również paniom, że „warto mieć takiego Łukasza” (żeby dowiedzieć się o co dokładnie chodzi – obejrzyjcie skecz!).
Jednym z nowszych, ale nie mniej popularnych skeczów, jest „Egzamin” z programu „Tak, że o”. Joanna Kołaczkowska wciela się w lekko podpitą i nieprzygotowaną studentkę, która przychodzi na egzamin ustny z historii literatury. Studentka przedstawia dość alternatywną wersję dziejów literatury polskiej. O odrodzeniu wie, że „córke mam”, „możliw, możliw”, „ja bym nie ten, to nie ten” i „średniowiecz trzynasty, bo to zależy od inpretacji”. Czy z taką wiedza bohaterka może zdać? O tym przekonacie się oglądając skecz w Internecie!
Joanna Kołaczkowska - pierwsza dama polskiego kabaretu
Termin „pierwsza dama polskiego kabaretu” bez wątpienia pasuje do Joanny Kołaczkowskiej. Jest ona polską aktorką (nie tylko kabaretową!), autorką fantastycznych tekstów i prezenterką radiową. Wystąpiła w dwóch sztukach teatralnych reżyserowanych przez Stanisława Tyma: „Dżdżownice wychodzą na asfalt” (2009) i „Kobieta wychodzi na taras” (2010). Pojawiła się także w sztuce Macieja Stuhra „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” (2011).
Jednak najbardziej kojarzona jest właśnie jako żeńska część Kabaretu Hrabi. Często wykonuje na scenie ballady i piosenki kabaretowe, na przykład utwory „Piosenka ciążowa”, „Tango sromotnik” czy słynny „Song porzuconej” (bardziej znany jako „Andrzeju”).
Poznaliśmy już Kołaczkowską jako niebanalną aktorkę o wielkim talencie i niezwykłym głosie, ale nie wszyscy wiedzą, że jest również reżyserką. Spod jej reżyserskiej ręki wyszło w sumie jedenaście tytułów, między innymi: „Halo halo, tu Londyn”, „Wstyd” czy „Przestępca z ludzką twarzą”.
Joanna Kołaczkowska w recitalu "Dużo kobiet, bo aż trzy" - bilety na 2023
Bez wątpienia, Kabaret Hrabi to niezwykła grupa kabaretowa, z niezwykłą kobietą w składzie. Właśnie dlatego warto samemu przekonać się do czego zdolna jest Joanna Kołaczkowska, rezerwując bilety na recital "Dużo kobiet, bo aż trzy". Gospodarzem programu jest Artur Andrus, a na scenie pojawią się również Magda Umer, Hanna Śleszyńska, Wojciech Borkowski, Wojciech Kaleta, Wojciech Stec i Łukasz Borowiecki.
Dowiedz się więcej o programie "Dużo kobiet, bo aż trzy" i wróć razem z artystami do najpiękniejszych wspomnień!
Komentarze