- Rafał Królikowski – biografia
- Początki Rafała Królikowskiego w teatrze
- W których spektaklach gra teraz Królikowski?
- Różnorodne kreacje filmowe
- Królikowski w telewizji
Rafał Królikowski – biografia
Rafał Królikowski urodził się 27 grudnia 1966 roku w Zduńskiej Woli w rodzinie nauczycielskiej – mama uczyła biologii, tata matematyki. Początkowo miał zostać elektrykiem, ale decyzja brata, Pawła Królikowskiego, o pójściu do szkoły aktorskiej zmieniła jego plany. Rafał postanowił wyjechać ze Zduńskiej Woli i pójść w jego ślady.
Choć tradycje rodzinne związane były z nauczaniem, to wraz z bratem zdali się zapoczątkować zupełnie nową rodzinną tradycję – aktorstwo. Starszy brat Rafała, Paweł, zdawał egzaminy do szkoły aktorskiej we Wrocławiu w 1982 roku. Rafał dostał się do PWST w Warszawie pięć lat później. Było to jego trzecie podejście, po egzaminach w Krakowie i Łodzi. W ślady braci Królikowskich idą ich synowie – Antoni Królikowski, syn Pawła, a także Michał Królikowski, syn Rafała.
Początki Rafała Królikowskiego w teatrze
Rafał Królikowski debiutował na deskach teatru w 1991 roku w spektaklu Wiesława Komasy pt. „Awantura w Chioggi” na deskach PWST w Warszawie. Już w kolejnym roku udało mu się zasilić zespół Teatru Powszechnego w Warszawie.
Teatr Powszechny w drugiej połowie XX wieku był ściśle związany z postacią Zygmunta Hübnera, który zarządzał instytucją w latach 1974–1977 (jako dyrektor artystyczny) i 1977–1989 (jako dyrektor naczelny i artystyczny). Zygmunt Hübner był zwolennikiem „teatru, który się wtrąca”. Za jego panowania teatr uzyskał bardzo wysoki status w skali kraju. Gdy Rafał Królikowski dołączył do zespołu, dyrektorem był Krzysztof Rudziński. Na scenie wciąż jednak unosił się duch teatru hübnerowskiego, który wiązał się z prestiżem i wysokimi wymaganiami.
Rafał Królikowski występował na deskach Teatru Powszechnego aż do 2007 roku.
W wieku 40 lat zdecydował się na odejście z Powszechnego. Chciał pracować bez dyrektora i reżysera, którzy narzucają to, co, kiedy i jak musi być zagrane. Z drugiej strony różnorodność ról, z którą miał do czynienia w teatrze, rozwinęła jego warsztat. Najważniejsi twórcy teatralni, z którymi Rafał Królikowski miał przyjemność współpracować, to Władysław Kowalski, Andrzej Wajda, Piotr Cieplak oraz Anna Augustynowicz.
W których spektaklach gra teraz Królikowski?
Pomimo odejścia z Teatru Powszechnego Rafał Królikowski nie zrezygnował z teatru. Aktor angażuje się regularnie w komercyjne produkcje. Obecnie można zobaczyć Rafała Królikowskiego w kilku spektaklach komediowych. Pierwszym z nich jest musical pt. „Nowy Jork. Prohibicja” Teatru Muzycznego Roma. Aktor wciela się w postać biznesmena starającym się zbić majątek w objętym prohibicją Nowym Jorku. Spektakl jest musicalem tanecznym, w którym w kolorowej, niemalże broadwayowskiej konwencji przyglądamy się perypetiom bohaterów spod ciemnej gwiazdy.
Królikowskiego możemy także oglądać w spektaklu „Ludzie inteligentni” Teatru Imka. W tej zakręconej komedii dla – nomen omen – ludzi inteligentnych aktor wciela się w partnera bohaterki, która – odczuwając dotkliwie nudę w związku – szuka urozmaicenia i zmian. Zawiązuje więc siatkę intryg, którym towarzyszą zaskakujące zwroty akcji.
Rafał Królikowski współpracuje także przy spektaklu „Nerwica natręctw” Teatru Gudejko. Spektakl jest oparty na filmie „Puk, puk” z 2017 roku, który można zobaczyć na Netflixie. Sześciu bohaterów – każdy z nich cierpiący na jakąś nerwicę (postać wykreowana przez Rafała Królikowskiego nie może stanąć na żadnej linii) – spotyka się w kolejce do lekarza. Czy zdołają pomóc sobie nawzajem? Pewne jest jedno: taki zbiór osobliwości może przynieść szereg zabawnych sytuacji.
Różnorodne kreacje filmowe
Rafał Królikowski zadebiutował na wielkim ekranie 1992 roku u Andrzeja Wajdy w filmie „Pierścionek z orłem w koronie”. Choć produkcja nie należy do najważniejszych w filmografii Wajdy, to trudno wyobrazić sobie lepszy debiut dla początkującego aktora. Przez kolejne lata Królikowski wielokrotnie wcielał się w postaci amantów.
Pierwszą dekadę występowania na wielkim ekranie zamknął swoją najlepiej ocenianą rolą w historii. W filmie „Pół serio” – bo o nim mowa – Rafał Królikowski był odtwórcą wszystkich głównych ról w podzielonej na małe etiudy produkcji.
Za tę rolę otrzymał nominację do Orła za najlepszą główną rolę męską, a także zdobył Złotego Lwa za najlepszą rolę komediową.
Po 2000 roku aktor coraz częściej pojawiał się na ekranach kin w produkcjach komediowych. Grał w takich hitach jak „Nigdy w życiu”, „Lejdis” czy „Kochaj i tańcz”. To właśnie film „Lejdis” z 2008 roku sprawił, że Rafał Królikowski stał się powszechnie rozpoznawalny przez widzów w całej Polsce. Ostatnim filmem, w którym możemy zobaczyć aktora, jest kryminał „Wyzwanie”. Wraz z Erykiem Lubosem grają w nim dwóch przyjaciół – ekspolicjantów, którzy decydują się na zmianę życia i zakładają pub w mazurskiej miejscowości.
Królikowski w telewizji
Aktor występuje także na szklanym ekranie. W serialu „Hotel 52” wciela się w postać Michała Horwata, konsjerża luksusowego hotelu, a w serialu „Druga szansa” odgrywa rolę Jakuba Zeita, właściciela studia „Zeit”.
Popularność, jaką przynosi zawód aktora, jest kapitałem, który można spożytkować na różne sposoby. Rafał Królikowski korzysta z niej do nagłaśniania ważnych problemów i wspierania najmłodszych. W 2009 roku zaangażował się w akcję „Kocham. Nie biję”, która miała na celu nagłaśnianie problemu wychowania w przemocy. W 2014 roku został ambasadorem akcji „Sprawdzony mężczyzna”, która zachęca do wykonywania regularnych badań. W 2019 roku wsparł Fundację „Przemek Dzieciom”, w ramach której odwiedzał małych pacjentów z gdyńskiego szpitala.
Komentarze