Blog

Marcin Szczygielski i Ewa Kasprzyk. Co mają ze sobą wspólnego?

Asia Tarasińska
Pisanie scenariuszy teatralnych to niełatwe zadanie. Oprócz doskonałego opanowania języka, bujnej wyobraźni, potrzebna jest także wiedza na temat pracy w teatrze i konstrukcji spektaklu. Dowodem na mistrzowskie opanowanie wszystkich tych umiejętności jest twórczość Marcina Szczygielskiego. Pisarz i dziennikarz szczególnie lubi współpracować z Ewą Kasprzyk, cenioną polską aktorką filmową i teatralną.

Marcin Szczygielski

Marcin Szczygielski to twórca, który ściśle związał się ze światem literackim. Jest pisarzem, dramatopisarzem, grafikiem, autorem książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jako dziennikarz publikował artykuły na łamach „Newsweeka”, „Wprost” czy „Nowej Fantastyki”. Przez dwa lata był dyrektorem artystycznym polskiej edycji „Playboya”, w którym wcześniej pracował jako redaktor. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Pewnie niewielu z Was wie, że Marcin Szczygielski także projektuje wnętrza.

Z Tomaszem Raczkiem, teatrologiem i krytykiem artystycznym, prowadzi na YouTubie rozmowy pod ogólnym tytułem „TOMATO”.

Sztuki teatralne Marcina Szczygielskiego

Marcin Szczygielski ma na swoim koncie kilka topowych tytułów sztuk teatralnych. Swoją przygodę z taką formą literacką zaczął już w 2009 roku od tytułu „Berek, czyli upiór w moherze”. To dzieło znacie doskonale, prawda? Wiedzieliście, że najpierw powstała książka „Berek”, a dopiero potem historia została przekształcona w scenariusz teatralny? Następnie przyszedł czas na „Wydmuszkę” – opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, która wydawała się niemożliwa. Autor wspominał w jednym z programów teatralnych, że „wydmuszka to przede wszystkim coś kruchego i delikatnego. Takie są obie bohaterki sztuki, taki jest też tekst i sama opowieść”.

W kolejnych latach napisał kolejne utwory dramatyczne: „Furie”, „KalLas”, „Single i remiksy”, „Kochanie na kredyt”, „Single po japońsku”, „Bierki”, drugą część „Berka”, „Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani” oraz „Wieczór panieński plus”.

Sztuki teatralne Marcina Szczygielskiego zrealizowało – i realizuje nadal! – wiele polskich teatrów. Wspomnimy tutaj tylko kilka z nich: krakowski Teatr Bagatela, Teatr Dramatyczny w Płocku czy warszawski Teatr Komedia i Teatr Capitol. W sztukach napisanych przez dramatopisarza wystąpił szereg wspaniałych aktorów i aktorek, których doskonale znacie z naszych komediowych propozycji. Postaci z dzieł Marcina Szczygielskiego odgrywali: Ewa Kasprzyk, Anna Mucha, Katarzyna Skrzynecka czy Marek Kaliszuk.

Ewa Kasprzyk

Ewa Kasprzyk to aktorka, która kojarzona jest z kultowym cytatem z popularnej polskiej komedii „Kogel-mogel”. Wcielając się w Barbarę Wolańską krzyczy „Marian, tu jest jakby luksusowo!”.

Widzowie Adria Art mogą zobaczyć Ewę Kasprzyk w dwóch spektaklach komediowych. Jej rola w przedstawieniu „Berek, czyli upiór w moherze” przeszła do historii. Aktorka wciela się bowiem w starszą kobietę, która lubi wysuwać absurdalne zarzuty wobec swoich sąsiadów. Ma konserwatywne poglądy, lubi porządek i spokój. Ewa Kasprzyk występuje również w kolejnej części popularnej sąsiedzkiej historii „Berek, czyli upiór w moherze 2. Jednak przechodzi niezwykłą transformację. Zamiast wzajemnych sprzeczek z otaczającymi ją ludźmi, po prostu zaczyna z nimi rozmawiać.

spektakl Berek, czyli upiór w moherze 2

Współpraca Ewy Kasprzyk i Marcina Szczygielskiego

Jak już wiecie Ewa Kasprzyk wystąpiła w sztuce „Berek, czyli upiór w moherze” autorstwa Marcina Szczygielskiego. Ale to nie jedyne dzieło współczesnego pisarza, w którym wykreowała postać.

Ewa Kasprzyk zagrała Violettę Villas w spektaklu „KalLas”. Poniekąd to właśnie aktorka podrzuciła Marcinowi Szczygielskiemu pomysł na sztukę. Artystka była na pogrzebie polskiej diwy muzycznej i pomyślała, że należy oddać jej hołd. Wystąpiła obok Joanny Kurowskiej, która wcieliła się w Kalinę Jędrusik. Dwie wybitne aktorki grają dwie wybitne postaci ze  świata sztuki minionej epoki. Co za połączenie!

Aktorka pracowała również przy charytatywnym spektaklu komediowym „Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani”. Była reżyserką tego przedstawienia, a Olaf Lubaszenko objął patronat artystyczny nad wydarzeniem. Historia o skomplikowanym tytule opowiada o losach kilku osób, które udały się na casting do zespołu ludowego. Niestety nie zostały do niego przyjęte. To nie zatrzymało ich w realizacji swoich marzeń. Grupę ludową stworzyli sami, na własnych zasadach.

Najnowszy efekt współpracy Marcina Szczygielskiego i Ewy Kasprzyk już niebawem zagości na deskach teatralnych. Będzie to monodram „Na papugę”, którego aktorka będzie reżyserką i producentką. Artystka ma doświadczenie w występowaniu na scenie w pojedynkę. Tytuł brzmi tajemniczo i zachęca, aby sprawdzić co się pod nim kryje.

Nowych wydarzeń teatralnych z udziałem Ewy Kasprzyk szukajcie w repertuarze 2022, 2023 w zakładce „Teatr”. Tam znajdziecie również bilety do teatru i więcej szczegółowych informacji.

Bilety

24.11.2024
15:00
Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój
Obsada
Obsada: Ewa Kasprzyk, Joanna Jarmołowicz, Antoni Pawlicki, Kamil Kula,
Obsada: Ewa Kasprzyk, Joanna Jarmołowicz, Antoni Pawlicki, Kamil Kula,
24.11.2024
18:00
Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój
Obsada
Obsada: Ewa Kasprzyk, Joanna Jarmołowicz, Antoni Pawlicki, Kamil Kula,
Obsada: Ewa Kasprzyk, Joanna Jarmołowicz, Antoni Pawlicki, Kamil Kula,

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.