Blog

Wojtek Mazolewski Quintet z nową płytą i koncertami „Spirit To All”

Asia Tarasińska
Czym jest dla Was duchowość? Przywiązujecie do niej szczególną uwagę? Może jednak części z Was bliższe będzie pojęcie spirytualizmu, wiary bądź głębokiej świadomości siebie. Wojtek Mazolewski Quintet zabierze Was w duchową podróż muzyczną z albumem i koncertami „Spirit To All”. Muzyk przy pomocy dźwięków przedstawi własną definicję tajemniczych pojęć.

Wojtek Mazolewski z kwintetem WMQ

Wojtek Mazolewski, rocznik 1976, kompozytor, basista i kontrabasista. O jego projektach artystycznych przeczytacie tylko pozytywne komentarze. Rewolucjonista, reformator i pasjonat. Do jego nazwiska często dopisuje się termin „yass”, który określa niejednorodny gatunek łączący w sobie jazz, folk, improwizację, a nawet punk rock. Ten nowy nurt rozpoczął się w Polsce w latach 90. XX wieku.

W artykułach dotyczących twórczości Wojtka Mazolewskiego przeczytacie, iż „zdaniem wielu krytyków jego muzyczne działania dały początek boomu polskiej muzyki jazzowej na początku XXI wieku, a niekonwencjonalna – jak na warunki sceny rodzimego jazzu – aktywność wpłynęła na nową lokalizację tego gatunku muzycznego w świadomości przede wszystkim młodego słuchacza”.

Muzyk miał również swój debiut jako aktor filmowy. Zagrał epizodyczną rolę w produkcji „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, gdzie występował również Maciej Stuhr i Sonia Bohosiewicz.

Na przestrzeni kilku lat założył trzy zespoły – Pink Freud, Bassisters Orchestra oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Z tym ostatnim wydał szereg ciekawych i inspirujących krążków – „When Angels Fall”, „Wojtek w Czechosłowacji”, „Smells Like Tape Spirit”, „Polka”.

Ma na swoim koncie także ciekawe współprace muzyczne. Na Festiwalu NOSPR, którego tradycją jest zapraszanie gwiazd jazzu czy pianistyki, Wojtek Mazolewski z zespołem zagrał koncert z Krzysztofem Zalewskim.

Album „Spirit To All”

Najnowszy album WMQ, czyli Wojtek Mazolewski Quintet, został wydany w październiku 2022. Grupa zatytułowała go „Spirit To All”, podobnie jak utwór otwierający krążek. Na płycie znajdziecie takie kawałki: „Grey Day”, „The Power of the Spirit”, „Slavic spirits”, „Harmony”, „The Year of Magical Thinking”, „My Heart”, „Alchemia”.

„Spirit To All” to konglomerat różnych stylów muzycznych, wątków, opowieści, motywów, a także indywidualnych charakterów każdego członka zespołu i ich kreatywności. W tej muzyce można zanurzyć się i odpłynąć daleko myślami, zapominając o materialności świata, który znamy. W utworach da się usłyszeć wzajemne zaufanie muzyków i wdzięczność. Wojtek Mazolewski Quintet to grupa ze słowiańską duszą, która jest świadoma, że emocji w muzyce nie da się przekazać w jeden sprawdzony sposób. Trzeba eksperymentować i szukać dźwięków, które najlepiej oddadzą stan ducha. I oczywiście robić to z pasją i zaangażowaniem.

Jednak kluczowe dla zespołu było muzyczne wyrażenie „duchowości” – jej różnorodności dającej wolność wyboru. W tle słychać także echa pandemii, kiedy wielu z nas miało czas, aby się zatrzymać i przyjrzeć swoim głębokim pragnieniom czekającym na odpowiedni moment.

Album „Spirit To All” to muzyka, która może towarzyszyć Wam we wszystkich codziennych czynnościach, ale również w medytacji, chwili dla siebie, kiedy potrzebujecie oderwać się od rzeczywistości. Po prostu – to utwory dla wszystkich. Zdradza nam to tytuł płyty.

Album nawiązuje do bluesa i spiritual jazzu. Spiritual jazz nazywany jest również jazzem astralnym. Historia tego podgatunku sięga lat 60. XX wieku. Trudno jednak jednoznacznie wyodrębnić jego cechy. Jest swobodny, awangardowy, a odbiorcom pozwala zapaść się w swoich myślach lub całkiem od nich oderwać.

Bilety na koncerty „Spirit to all”

W duchową podróż muzyczną zabierze Was niebawem Wojtek Mazolewski Quintet. Nowy album grupy „Spirit To All” to okazja do posłuchania nieprzeciętnej muzyki. Podczas koncertów promujących krążek zamknijcie oczy i skupcie się na wszystkich dźwiękach. Pozwólcie sobie odpłynąć. Naprawdę warto!

Bilety na koncerty, aktualny repertuar wydarzeń muzycznych 2022 i 2023 znajdziecie w zakładce „Koncerty”. WMQ wystąpi w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas, Oskar Torok – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Marcel Baliński – pianino oraz Qba Janicki – perkusja.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.